Tuollainen peräkärry on ollut pitkään hylättynä Elijärven soramonttujen läheisyydessä. Kilvet paikallaan, vinoon väännettynä. Tunnistaako kukaan omakseen?
http://kuvaton.com/k/yOpH.jpg
http://kuvaton.com/k/yOpX.jpg
http://kuvaton.com/k/yOpH.jpg
http://kuvaton.com/k/yOpX.jpg
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kiitos viestistä! Kärry löysi omistajalleen!
Ei löytynytkään vielä. Voitko soittaa tarkemman sijainnin? Puh: 0404104625
Kerroppa mikä on rekisterikilven viimeinen numero niin ilmoittelen tarkan sijainnin. Muutenhan kuka tahansa voi hakea kärryn itselleen.
Numero on 747
Näyttää olevan Posarissa ilmoituskin.
http://www.pohjolansanomat.fi/Paikalliset/1194899530012/artikkeli/perakarry varkaille keminmaassa.html
http://kuvaton.com/k/yOht.jpg
sen voi todistaa omakseen.
Ei sen pitäs olla vaikeaa, joten miksi vaikeuttaa selvää asiaa!
Ilmoitin Pohjolan Sanomien toimittajalle tarkan paikan mistä kärry löytyy. Hän kertonee sen kärryn omistajalle. Täällä kun pyörii kaikennäköisiä koijareita niin parempi kun ei ilmoittele mitään.
- Lintubongari
"Ilmoitin Pohjolan Sanomien toimittajalle tarkan paikan mistä kärry löytyy."
Oletko sinä vähän höpö poika? Ilmoitus joko poliisille tahi sitten, jos viitsit nähdä vähän vaivaa, selvittää rekisterikilven perusteella kärryn omistaja ja ilmoittaa hänelle suoraan. Jos omistaja on rehti suomalainen eikä mikään vapaamuurari, hän lähettää tilillesi oma-aloitteisesti muutaman kympin.
Pohjolan sanomien toimittaja on aivan väärä ilmoituskanava. Toki sekin tyhjää parempi. Tälläisissä tapauksissa viisainta on soittaa ehdottomasti aina suoraan poliisille, jolle ensimmäisenä tehdään yleensä katoamis/rikosilmoitus. Poliisi tietää heti rekistereistään selvittää kuka kärryn omistaja on.
ei niitä pöljiä tuollaiset asiat kiinnosta. autooni murtauduttiin taannoin, poliisi sanoi että vai niin. siinäpä se sitten olikin.tokaisi vielä, että tee rikosilmoitus jos kiinnostaa, mutta antoi ymmärtää ettei moinen kannata.
Poliisille ei kannata mitään ilmoitella, koska joudut todennäköisesti itse epäillyksi. Tai jos ilmoitat niin anonyymisti sitten. Tänne ei kannata mitään tarkkoja tietoja antaa, koska joku voro käy kuitenkin anastamassa kärryn, ennen omistajaa.
Ja mitähän tuokin nimimerkki "Kärryä kaipaava" oikein tarkoitti, ensin kertoi löytäneensä kärryn, ja sitten ei löytänytkään? Kaikennäköisiä hörhojä täälläkin pyörii..
No eikhän hää ny tarkoittanut ekalla viestillään sitä että tunnisti oman kärrynsä kuvasta ja toisella viestillä ettei löytänyt paikkaa mihin kärry oli piilotettu.
näkyy tosiaan kaikenlaisia puupäitä täällä pyörivän kun eivät yksinkertaisintakaan asiaa ymmärrä ja sitten haukkuvat toisia hörhöiksi oman tyhmyytensä takia.
Häh? No miksei hän sitten heti kysellyt tarkempaa paikkaa? Miksi kiitellä ensin että kärry löysi omistajalleen, ja sitten 45min päästä kertoa ettei löytynytkään? Kävikö hän muka etsimässä sitä kärryä siinä välissä, ihan summanmutikassa, jostain Elijärven suunnalta? Häh?
"Häh?"
No ei se ollutkaan mun kärry. Minun kärryni olikin kotona.
Itseasiassa tarkka aika noiden "Kärry löytyi" ja "Ei löytynyt" välissä on 38min. Siinä ajassa ei taatusti kukaan käy etsimässä kärryä Elijärven suunnalta, ihan sokkona. Mikä lienee trolli kyseessä. Halusi kait ilmaisen kärryn.
Koetti saada aikaseksi sen, ettei kukaan muu enää lähtisi etsimään sitä.
Miksei muka kävis? kyllähän puolessa tunnissta ajaa vaikka Kuivaniemestä Elijärvelle saatikka sitten Lautiosaaresta. Eikä siellä Elijärvellä niitä soramonttuja ihan sadoittain ole, onkohan kaks kipaletta. Sitäpaitsi tuskin kukaan trolli nyt sentään omaa puhelinnumeroaan menee tänne laittamaan.
Kyllä käy kun asuu tässä vieressä ääliö
Kyllähän siinä ajassa tietenkin ajaa Elijärvelle ja takaisin mutta ei siinä ehdi kyllä etsimään mitään. Siellä soramonttujen läheisyydessä on vaikka kuinka paljon piilopaikkoja mihin voi peräkärryn ajaa piiloon katseilta. Ja mitä järkeä on ylipäätään ensin käydä etsimässä, ja vasta sitten kysellä missä se kärry mahtaa olla? Miksei suoraan kysy tarkempaa paikkaa?
Miksi hänen olisi pitänyt ajaa takaisin ennen tuota viestiä?
Kärryhän näytti tuossa kuvassa olevan ihan tien reunassa niin omistaja lähti varmaan innostuksissaan etsimään sitä mutta kun se ei löytynytkään niin helposti niin laittoi sitten puhelimella tänne viestin jossa pyysi soittamaan tarkempia koordinaatteja?
Kävin tänään tsekkaamassa niin kärry oli haettu pois, eli omistaja lienee saanut tarkat koordinaatit Posarin toimittajalta. Ei sitä olisi kyllä muuten löytänyt, kun tuolla suunnalla niitä pistoteitä menee ristiin rastiin. Toivottavasti vorot saadaan kiinni, ja asianmukaiset rangaistukset kehiin.
Tuskinpa vain saadaan ja vaikka saataisikin niin rangaistuksenahan olisi korkeintaan sakkoja ja niitä luultavasti tuon tyylin varkailla on jo iso pino maksamattomat mapissa :( Siis jos meinasit oikeuslaitoksen langettamaa "rangaistusta".
kunnon aisalukko kärryn aisaan? Onko liian kallis hankinta, vai onko elämässä jotain jännitystä kun sitä kärryä varastamisen jälkeen haetaan?