Olisiko kellään tietoa mahdollisista kirjoista, jotka käsittelevät joko Afrikan muinaisia tai nykyisiä kulttuureita, kansoja, heimoja? Tai muutoin Afrikan historiaa varsinkin ennen siirtomaavalta aikoja?
Internet -hakukonekokeilun perusteella oli tietokirjallisuuden musta-aukko kyseinen aihealue. Toki Zuluista löytyy jotain.
Kirjallisuutta Afrikasta?
12
263
Vastaukset
- Bundolo buto
Minä olen jo vuosikymmeniä suosinut Tarzan-sarjaa.
- Jaani Partinen
Tuskin on mahdollista, kun ei luku- ja kirjoitustaitoa siellä päin välttämättä ole ollut.
- mette.soderman
Historiaa voidaan kirjoittaa myös kirjoitustaidottomista, muun muassa arkeologia on sellaista. Tosin muistuttaisin, että esimerkiksi Timbuktu on ollut vuosisatoja kuuluisa yliopistostaan, kunnes se tuhoutui marokkolaisten hyökkäyksessä vuonna 1591. Suuri määrä kirjoja on säilynyt - niitä pelastettiin juuri viime vuonna malin kapinallisten hyökkäykseltä.
- mette.soderman
Kokeile kirjaston hakukonetta nimikkeellä Afrikka historia. Sain Metsosta 85 osumaa, suurin osa tosin englanninkielisiä.
Esimerkiksi Annika Teppo: Afrikan aika, näkökulmia Saharan eteläpuoliseen Afrikkaan
Oliver Roland: Afrikan historia
Eric Robins: Afrikka, todellisuus myyttien takana
Olli Kaikkonen: Afrikan historia
Juha Vakkuri: Kulta, islam ja pyhä käärme, katsaus Länsi-Afrikan muinaisiin kuningaskuntiin
Kimmo Laukkanen: Timbuktun takana, Afrikan esikolonialistinen kaupunkihistoria
Ari Saastamoinen: Pohjois-Afrikan loistavat kaupungit (roomalaisajan kaupungeista)
Tämä kai iittää aluksi?- mututalitintti
Kiitos tästä listauksesta. Osa vaikuttaa ihan lupaavilta, mutta saisi olla vieläkin enemmän johonkin tiettyyn heimoon/kansaan pureutuvia kirjoja, ei vaan taida olla sellaisia.
Omasta kirjastostani vaikuttaisi löytyvän osa näistä kirjoista. - --mm--
mututalitintti kirjoitti:
Kiitos tästä listauksesta. Osa vaikuttaa ihan lupaavilta, mutta saisi olla vieläkin enemmän johonkin tiettyyn heimoon/kansaan pureutuvia kirjoja, ei vaan taida olla sellaisia.
Omasta kirjastostani vaikuttaisi löytyvän osa näistä kirjoista.Pitääkö olla suomeksi vai käykö englanti yms.?
Suomeksi ei noiden ym. mainittujen lisäksi välttämättä ole paljon muuta kirjallisuutta ellei sitten kaiva jotain opinnäytetöitä tai sellaisia maailmanhistorian hakuteoksia.
Noita vieraskielisiä myös tieteellisiä teoksia hakisin Helkasta, jos asut pääkaupunkiseudulla. Siis Helka-haku netissä.
Mua muuten kiinnosti tuo neliosainen BBC:n dokumentti aiheesta, tuli Ylella uusintana viime vuonna, valmistui 2010 joten kohtuu uusi. Taitaa löytyä vielä YouTubesta. Lost Kingdoms of Africa.
Ja mitkä heimot olisi ne kiinnostavat? Afrikassa on ja on ollut aika monta heimoa. Kulttuurintutkimuksen puolella on varmasti paljon kirjoja eri kansoista Amharoista Zuluihin.
- tin tin
Tintti Afrikassa
- maantietoa
Kelpaisiko Egyptin historia? Minulla on ollut sellainen käsitys, että Egypti kuuluu Afrikan mantereeseen. Ehkä olen ollut väärässä?
- arkeofani
Afrikan kulttuurien juuret, Hurskainen & Siiriäinen, julkaisija SKS.
- p0¨¨
Suomeksi ei löydy juuri mitään minkään alan tietokirjallisuutta. Miksipä kannattaisi kääntää korkeintaan parin tuhannen myytävän kappaleen vuoksi?
- k s
Tässä kulttuuria:
http://www.youtube.com/watch?v=MgvtKk83wsQ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu847395Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2127214Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675216K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1334980Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju734764Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1124608PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *394520Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko824226Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1024003- 1571630