Ruokaa...

Kukkakaalista

Niin elikkäs jos jollakin on hyväksi todettuja reseptejä ruoista, joihin käytetään kukkakaalia myös, niin olisin kiitollinen jos viitsisitte laittaa. Itsellä ei mitään ideoita ja ei muuten tule kaapista syötyä varmaan ja menee pahaksi=(

1

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukkakaali

      On ilmeisesti mennyt jo pilalle tai syöty? :)
      Tässä kuitenkin tulevaisuuden varalle mun mielestä ihan kiva ruoka:

      Uunivuokaan kukkakaalta,
      parsakaalta
      oliiviöljyssä hetken kypsynyttä sipulia ja valkosipulia
      tomaattia aika suureksi paloiteltuna
      raastettua porkkanaa
      juustoa vaikka fetaa, auraa tai vastaavaa

      mausteeksi mustapippuria, yrttejä, sitruunan mehua, punaviinietikkaa ja (paljon* (?)) oliiviöljyä

      Tomaateista, öljystä ja sitruunan mehusta tulee yleensä tarpeeksi nestettä. Paistetaan uunissa sen aikaa että vihannekset on sopivan pehmeitä, n. 175-200C ja ½h-50min. Syödään leivän kanssa.

      Tuo resepti on hyvin muunneltava. Itselläni sipuli, valkosipuli ja tomaatti on ainoat mitä laitan aina, muita voi vaihdella mahdollisuuksien mukaan, mitä sattuu kaapista löytymään, pinaattia, kesäkurpitsaa, paprikaa, munakoisoa, oliiveja perunaa, aurinkokuivattuja tomaatteja, siinä ne yleisimmät mitä mulla menee.

      Samantyyppisiä ruokia voi keittää kattilassa ja tulee ihan hyvää niinkin.

      Jotkut syö kukkakaalta ihan raakanakin dippaillen, en muista koska olen viimeksi syönyt, se ehtii aina mennä ennen kuin muistaa tuollaisia. On niin hyvää :)

      * Laitan n. ½dl / ruokailija.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2511
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1423
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe