Lastenhoitokokemus ennen au pairina oloa

AupairiksiAikova

Millaista lastenhoitokokemusta siis perheet haluavat au pairilta löytyvän? Ja millainen olisi tarpeen?

Itselläni ei ole ollut yhtään lapsia tuttavapiirissä, ja pikkuveljenikin on vain 3 vuotta nuorempi joten häntä ei tullut ikinä hoidettua. Lasten kanssa en ole siis oikeastaan ollenkaan ollut ns. arkiaskareissa mukana, nukkumaanmenossa syömisessä jne. Sen sijaan olen ollut uimaopettajana (alkeis- sekä jatko, 4-10v lapsia), vesiralliohjaajana (6-11v lapsia) ja vetänyt seurakunnan pienoismallikerhoa (ala-asteikäisiä lapsia) eli lasten kanssa olen kuitenkin ollut tekemisissä, ja töitteni myötä olen alkanut tulla melko hyvin toimeen lasten kanssa, olen saanut usein kehuja vesiralliohjaajan työstäni :)
Alkeisuimakoululaisten kanssa on tullut jonkun verran autettua pukemisessa ja ollut noin 6-10 4-7v lapsen kanssa pukkarissa ja suihkutiloissa eli jonkun verran on lapsia tullut "paimennettua". Mutta siis, eihän silläkään varmaan kauheasti tekemistä arkisen lastenhoidon kanssa ole :D Uimakouluopelle kun yleensä ollaan aika vieraskoreita ja siinä näkee vain lasten hyvät puolet :D

Onko tälläinen kokemus yhtä tyhjän kanssa au pairiksi hakiessa? Ajattelin käydä MLLn lastenhoitokurssin ja yrittää etsiä jostain lastenhoitajan paikkaa, mutta vähän vaikealta tuntuu. Paikkakunnalla, jossa asun, ei oikein kukaan tunnu kaipaavan lastenhoitoapua, mitä olen ilmoituksia yrittänyt etsiskellä :(

Olisi oikein mukava kuulla, mistä sellaiset au pairit ovat saaneet lastenhoitokokemusta, joilla ei ole ollut tuttujen/perheenjäsenten/suvun lapsia hoidettavana! Ja myös perheiden mielipiteitä olisi mukava kuulla.

3

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iiisa

      Jos menet järjestön kautta, tarvitset lastenhoitokokemusta. Oon ymmärtäny et myös tollaset kerhonvetämiset lasketaan siihen. Mä meen ihan vaan aupairworldin kautta, ja ei oo yhtään lastenhoitokokemusta. Nuorin lapsista onkin 7 ni se ei oo samanlaista huolehtimista kun pienimmistä.

    • sfffeedede

      itse jos haet perheen niin ei ole niin justiinsa ja varmasti löydät noilla kokemuksilla perheen. järjestön kautta muistaakseni noikin lasketaan MUTTA niillä oli joku tuntimäärä mikä pitää tulla kasaan.

      Etsi itse perhe niin ei tule ongelmia löytää perhettä :)

    • aupair2345

      mulla ei yhtään kokemusta ja täällä ollaan! kyllä lasten kanssa oon pärjänny! itse etsin perheeni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe