Kaasu, hiili vai sähkögrilli

matkamallia

Mikä olisi kätevin käyttää ja siivota, jonkinverran tulee sitä reissussakin käytettyä, sähköä on kyllä käytettävissä lähes joka paikassa mutta missä ei ole niin sitten ei grillata.

4

572

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • grillllllaamaan

      Jätä sähkögrilli kuvioista pois, sillä voit enintään makkaran lämmittää , toki sähkögrillifanaatikot väittää muuta, mutta olen mä useampaakin erinäköistä eri paikoissa kokeillu ja ihan hanurista on.

      Kaasu ja hiiligrilleistä molemmista löytyy mukana meneviä malleja , kaasu vaatii pullon mukaan, hiili taas ne hiilet tai briketit, sama vaiva molempien roudaamisessa.

      Itse ottaisin pallogrillin , vaikka paljon keskustelua herättävän Weberin mallistosta. Koko sen mukaan kumpaa painottaa enemmän, mukana kulkevuutta vai paistopinta-alaa.

    • Juti.

      Sähkögrilli on kaupunkilaisjupeille ja muille urpoille, hella paistinpannu ajaa saman asian eli grillaamisen kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.

      Hiili/puugrilli on paras, kaasugrilli myös ihan toimiva.

    • Vanha lihamestari

      Tässä vastaus siihen mitä kysyit. Kätevin käyttää ja siivota on sähkögrilli. Grillin osat voi pestä vaikka astianpesukoneessa. Ei ole kuumaa tuhkaa ongelmana vaikka olisi kiire aikataulu. Kaasupullot ja hiilet saa unohtaa matkalle lähdettäessä. Jokaisella on omat mieltymyksensä ja tapansa. Toiset tykkää puusaunasta, mutta useimmilla on kuitenkin sähkösauna sen helppouden takia. Tilanne ja tunnelma ratkaisee. Murukahvi ei maistu nuotion äärellä nokipannu taas ei kuulu juhlapöytään. Hiiligrilli ei tuo oikeaa tunnelmaa terassilla tai parvekkeella, sähkögrilli taas voisi sopia niihin tilanteisiin. Valitse ihan omien tarpettesi mukaan minkälaisen grillin haluat ostaa.

    • sopivasti noita

      Pihalle muuraat kunnon puilla lämmitettävän pihagrillin ja terassille kaasugrilli.
      Noilla minä olen tähän asti selvinnyt hyvin, eioo sähkögrilliä kaivattu. Talvella grillaan keittiön avotakassa hiilillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      50
      969
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      795
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      746
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      110
      721
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      643
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      564
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      542
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      538
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      496
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      485
    19. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      467
    Aihe