Terve oikein fysiikan ammattilainen täällä kirjoittelemassa. Olisin ostamassa amazonista erästä tuotetta jonka voltage on 240 v ja wattage 4 watts. Muistan että suomessa olisi sähköverkosta tuelva virta 230 v. Toimiskohan toi silti?
Arvostaisin apua.. :D
Jännite 240 volttia
6
3385
Vastaukset
- Jännittävää 5wattia
Tarvitset akrikaatin lisäksi että toimii.
Suomen verkkojännite pysyttelee kevyesti Iso-Britannian vanhan 240 V:n systeemin jännitetoleranssien sisällä.
- osaan fyziikkaa
Eli toimisi siis hyvin? Ei mitään vaaraa ylikuumenemisista ym?
Kyllä toimii, ei niin nirsoa kuluttajalaitetta olekaan, joka ei toimisi noin mitättömällä verkkojännitteen muutoksella.
- ei vielä puida
Mitenkäs se puimuri taas kulkikaan takaperin? Kun jännite putoaa, niin tehot tippuvat => Tähän suuntaan ei ole ongelmaa. Sen sijaan jos sen laitteen ottaman tehon täytyy olla 4W, siihen ei enää ihan päästä samalla muuntajalla, luultavasti ei aiheuta ongelmia, koska ero on aika marginaalinen eli n. 4% mikä varmaan siedetään..
Sen sijaan aikanaan, kun 220V verkosta lähdettiin nostamaan jännitteitä 10V, potentiaalisesti oli olemassa riski, että laitteita hajoaa. Toleranssit kuitenkin pitivät ja laitteita hajosi vain marginaalisesti. Erityisesti ongelma koski tv:itä, joissa käyttöjännite nousi suoraan suhteessa tulojännitteeseen.
Noston jälkeen useissa talouksissa, joissa oli ns. valovirta, pystyttiin käyttämään myös pieniä työkoneita aiempaa vähemmin ongelmin, kun heikkolaatuiset kaapelit antoivat pikkasen enemmän jännitettä.
- piruharakka
Suomen sähköverkon jännite on vaihtojännitettä noin välillä 230V - 240V, joten toimii kyllä jos laite itsessään on laadukas ja täyttää määritelmänsä.
Ulos tuleva teho on siis 4 Wattia. Kannattaa katsoa ennen ostamista, että seinään kiinnitettävässä sähköpiuhassa on suomen mukaiset kiinnitykset.
Eli TARKISTA, että töpseli menee suomalaiseen seinään, sillä monet ulkomaalaiset "seinät" ovat erilaisia. Kuten matkoilla huomaa, esim. ettei partakonetta voi kiinnittää sähköverkkoon jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po864439Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi202827Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242694Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441886- 251746
- 1271536
- 1521530
Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?
Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin1111481Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2821419Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.941370