Meillä on kesällä rippijuhlat. Melkein kaikki vieraat ovat pitkämatkalaisia eli olen päätynyt lämminruokatarjoiluun, lisänä tähän on vielä useita keliaakikkoja.
Nyt olen pähkäillyt kahvipöydän valikoimaa ja jälkiruokaa...ajatuksia?
Meillä on useissa juhlissa ollut jälkiruokana hedelmäsalaatti rahkakermalla, mutta tähän haluaisin vaihtelua.
Salaattiakin ruuan keralla on, mutta siitäkin on tehtävä jaoteltua, kun tuntuu, että jokainen on jollekin yliherkkä.
Oman haasteensa tietysti tuo kesäaika ja kylmätilan rajallisuus. Porukkaa tulee ehkä noin 50 henkeä, riippuu tietysti kaikista mahdollisista päällekkäisyyksistä.
Nyt olisi vielä aikaa leipoa, mutta pakastettaviakin kohtuudella.
Nyt olen pähkäillyt kahvipöydän valikoimaa ja jälkiruokaa...ajatuksia?
Meillä on useissa juhlissa ollut jälkiruokana hedelmäsalaatti rahkakermalla, mutta tähän haluaisin vaihtelua.
Salaattiakin ruuan keralla on, mutta siitäkin on tehtävä jaoteltua, kun tuntuu, että jokainen on jollekin yliherkkä.
Oman haasteensa tietysti tuo kesäaika ja kylmätilan rajallisuus. Porukkaa tulee ehkä noin 50 henkeä, riippuu tietysti kaikista mahdollisista päällekkäisyyksistä.
Nyt olisi vielä aikaa leipoa, mutta pakastettaviakin kohtuudella.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Laita lihapullia. Alkuruoaksi lihapullia ja juustonpaloja coctailtikuissa. Pääruoaksi lihapullakastike, ja jälkkäriksi viinirypäleitä jäätelössä.
Lisälleeksi pottuvoita ja parsaa.
Kaikki tietenkon gulefriinä ja laktoosittomina.
50 vierasta rippijuhliin, ei oo totta!
Siis onko vieraita tulossa liikaa vai liian vähän?
Tilanne on mikä on, eli olemme eronneet ja sovun säilyttämisen kannalta on tärkeää, että vieraita kutsutaan tasapuolisesti kummaltakin. Lisänä on vielä suuret perheet, eli niitä tätejäki on useampi kuin yksi, samoin setiä. Kaikilla on perheet. Kyseessä on vielä sukujen nuorimmaisia jäseniä, eli sukuun on naitukin muutama jäsen lisää.
Näillä mennään ja täälläpäin vieraita on kohtuullisesti.
Tekisin jotain ruokaisaa salaattia, ne on nopea kasata viime hetkellä kun edellisenä iltana laittaa kaikki ainesosat valmiiksi omiin kippoihinsa, lisäksi tietenkin normaali vihersalaatti. Helppo sitten lisätä aineksia jos näyttää loppuvan. Lisäksi voisi paistaa sisäfilettä, juuri noita lihapullia, lohta savustettuna sekä graavina. Erilaisia leipiä, patonkia, ruisleipää, jne. levitteitäkin voisi olla erilaisia. Näistä jokainen ottakoon mitä haluaa. Juustojakin voisi olla tarjolla muutamaa lajia.
Voileipäkakku (poro, kinkku, lohi ,kasvis) on varma, helppo ja nopea tehdä ja on vielä täyttävääkin. Salaattia lisäksi. Tai suolaisia piirakoita. Jälkiruoaksi tai kahvin kanssa käy ei paistettavat keksipohjalle tehdyt tuorejuusto, rahka tai jogurttihyydykekakut. Katso Taikinataivas blogista hienoja voileipäkakkuja yms. Sivuilla on ihana herkkupiirakan ohje.
Meillä oli viime kesänä rippijuhlat. Vieraita oli noin 80-90, suuri suku molemmin puolin. Meillä tarjoiltiin kalakeittoa, joka oli laktoositonta ja sen kanssa kolmea erillaista leipää, sekä juustoja ja levitettä. Jälkkäriksi oli kakkukahvit. Tarjoamalla marenkikakkua saa ihanaa gluteiinitontakakkua, nams!
Tällaisen hellepäivän jälkeen tuo kylmäbuffetti olisi kyllä paikallaan. Menee harkintaan.
Taikinataivas blogi oli hyvä ehdotus, aloitan kokeilut.
Keittokin menisi, mutta oman väen peruna mieltymykset eivät ole siihen oikein parhaita mahdollisia. Syövät kesällä vain uutta perunaa, ja tuossa vaiheessa juhlien aikaan ne ovat vielä aika pieniä, tulee tuska kuoriessa.
Voileipäkakut olisivat oma suosikkini, mutta niiden varaaminen on sitten hankalampi juttu, voivat loppua kesken tai sitten syömme niitä pakkasesta jouluun saakka.
Onneksi on aikaa, kiitos ehdotuksista.
Ei kuule uusia perunoita tarvitse kuoria.........Mitä jos palkkaisit ulkopuolisen hoitamaan syömäpuolen, muuten voi ottaa ohraleipä, niin sanoakseni.
Et taida oikein osata keitellä paljoa mitään.
Mitenkähän oman tietämyksesi laita on vai oletko koskaan suurempaa määrää uusia perunoita pessyt ja hangannut? Tosiasiassa ei ole aina satasen varmaa, että kuori lähtee pelkällä pesulla ja hankauksella, joten kuorimaveitseen on vain joskus pakko tarttua jos keitosta haluaa siistin. Lisäksi silmujen kohdat on aina kaivettava pois kuitenki, mitä pienempiä perunoita, sen tuskaisempaa ja enemmän siistimistä.
Jos pelkän kirjoittelun perusteella keitoksia arvioidaan, niin ei tuo sinun ehdotuskaan kovin korkealle rimaa nosta.