Ennen vanhaan keskikoulussa (ja muistaakseni lukiossakin) oli nimenomaan oppiaineena Maantieto eikä mikään kummallinen maantiede. Aikoinaan ihmeteltiin OY:ssä naapurilaitoksen (ns. maantieteen) porukkaa, että mitä ne oikein opiskelivat. Geologia, Hydrologia, Oseanologia, Limnologia jne jne oli ymmärrettävää, mutta että maantiedettä.
Kalliola, Suomen Maantieto: tasanko, alanko, kankaremaa, mäkimaa, ylhiömaa, siinä sitä maantiedettä kerrakseen, heh.
Mitä muuten on kankaremaa??
Ei maantiede vaan maantieto
5
352
Vastaukset
- jöppistä
Tämän tieteen olemuksesta on varmaan vastaanpanematon osoitus se ettei täällä kukaan jaksa edes provosoida tai provosoitua.
- pipero
Tieto muuttuu tieteeksi vasta siinä vaiheessa kun höperöt vanhat äijänkäppänät asiasta kiinnostuvat.
- quq-quu
Kyllä tiedolla ja tieteellä tietysti on selvä ero. Mutta "maantiede" on mielestäni epäonnistunut termi, parempi olisi maatiede! Emmehän puhu ilmastontieteeteestä, avaruudentieteestä tai tähdentieteestäkään jne.
- Rakettitieteilijä
Edelleen näyttää pätevän se, että S24:ssä tietämättömyys ylittää tyhmyydenkin. Mutta mikä esti aikoinaan kysymästä? Pelottiko kenties se, että teille vastattaisiin?
- tieteilijä
Tiedettä käsitellään yliopistojen tiedekunnissa. Perusopetuksessa käytetään nimitystä maantieto Nimitykset ovat vakiintuneet tällaisiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902887- 2081141
- 801076
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti181977- 68909
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.102851- 65842
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?20696- 65675
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?57578