Vielä löytyy tutkimattomia alueita - North Sentinel Island

Kulttuuri vaihtoon!

Ks. http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288690042601.html

Ehdottaisin suomalaisen kulttuurinvaihtoretkikunnan lähettämistä saarelle.

Retkikuntaan tulisivat mukaan ainakin Arman, Ville Haapasalo ja Sini Saarela. Näillä kun on tunnetusti ollut taipumusta tunkeutua erikoisiin paikkoihin.

Osoitukseksi retkikunnan rauhanomaisista aikeista voitaisiin saarelle rantauduttaessa heiluttaa valkoista lippua. Siltä varalta, etteivät saarelaiset (pienellä alkukirjaimella) ymmärtäisi valkoisen lipun merkitystä (ja pakottavaa tarvettaan kulttuurinvaihtoon) ehdotan, että lippuun olisi taivaansinisellä värillä piirretty myös mahdollisimman suuri antiikin aikaisen kidutusvälineen kuva.

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hui Zinga

      Kyllähän tuolta politiikan puolelta löytyisi paljonkin hyviä ehdokkaita retkikuntaan liitettäväksi.

      Ja siltä varalta, etteivät neuvottelut 'villien' kanssa sujuisi ihan toivotulla tavalla, voitaisiin retkikuntaan valita joku joutava hyvässä lihassa oleva kauppa- ja talouspuolen ihminen ihan vaan tarvittaessa 'pataan laitettavaksi'.

      • Weight Gainer

        Mutta juuri tätä tarkoitusta vartenhan 'retkikunnan johtajiksi' ovat kaikessa hiljaisuudessa tulleet nimitetyiksi Jyrki Katainen ja Jutta Urpilainen, jotka ovatkin jo astuneet sivuun Suomen sisäpolitiikan johtotehtävistä. Vähän he ovat kyllä näissä aikaisemmissa tehtävissään 'riutuneet', josta syystä heitä on yritetty saada vakuuttumaan siitä, että he tarvitsevat lisää massaa 'auktoriteetin lisäämiseksi' saaren heimolaisten keskuudessa.


    • 1+1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe