MIKSI POLIISIN VÄKIVALTAYKSIKÖN TOIMINTAA EI VOIDA LUOTTAA JA MIKSI HEIDÄN LAUSUNTOSA OVAT SUUREKSI OSAKSI YHTÄ TYHJÄN KANSSA
Suomi – Paljon keskustelua viimeaikoina herättänyt poliisin väkivaltayksikkö ei anna paljoa aihetta kerskaamiseen. Yleisen heitä lehdistölle tullut lause kuuluu ”Epäillyn oletetaan olevan vaarallinen ja aseistettu”. Mistä moinen väkivallan pelko, sillä onhan se pitkälti poliisin toiminnan seurausta?
Poliisi voi syyttää vain omaa itseään silloin, kun ei rikosilmoitusten kirjaaminen ja rikosten selvittely kiinnosta. Kun nämä ns. ”erillisoikeuksiin” perustuva rikostutkinnan ohittaminen tulee sitten kentällä vastaan oman omaisuuden turvaamisena voimatoimin, niin ollaan heti huutamassa suureen ääneen syylliseksi häntä, joka vain on pitänyt tai ollut palauttamalla sitä, mikä lailla ja asetuksella hänelle kuuluu.
Surkuhupaisinta tapauksissa on se, että ihmiset ovat menneet taloudellisesti nurin poliisin ja oikeusjärjestelmän toiminnan - siis toimimattomuuden – seurauksena. Kun sitten haetaan lain mukaan oikeuden eteen niitä viranomaisia, joihin ei järjestysviranomaisten, syyttäjä tai oikeuslaitoksen edustajien haluttomuuden takia päästä käsiksi voimatoimin, niin johan on huuto suuri.
Valitettavasti suomen laissa olevan oikeudenkäymiskaaren 1. luku § 12 selvästi määrittää oikeuden myös käyttää (tappavaa) voimatointa lain ja järjestyksen palauttamiseksi niskuroivaa viranomaista vastaan.
Älkää siis turhaan pelätkö tarttua voimatoimiin järjestysviranomaista tai lakimiestä vastaan – he ovat jääneet rikoksistaan kiinni ja ovat yrittäneet asettua opistotasoiseen tutkintoon verrattavalla tietotaidolla lain yläpuolelle.
Väkivaltayksikön toiminta voidaan siis kyseenalaistaa sillä perusteella, etteivät viranomaiset ole puuttuneet lain mukaan rikolliseen toimintaa, jolloin järjestys- ja oikeusviranomaiset ovat osallisia syntyneeseen rikokseen.
Sitä saa mitä tilaa ellei osaa hoitaa työtänsä jo alun perin kuten pitäisi. Samasta syystä pyydän ihmisiä miettimään kuka on rikollinen ja kuka ei – viranomaisten kanssa voimatoimin yhteen ottava taho ei välttämättä ole rikollinen, vaan hän voi olla myös palauttamassa lain mukaista järjestystä ja kuria.
Koska oikeusjärjestelmä ei toimi lain mukaan oikeudenmukaisesti, niin silloin ei ole syytä auttaa opistotasoista järjestysviranomaista saati toimistoissaan piilottelevia lakimiehiä.
Väkivaltayksikön rekyyli-ilmiö iskee niin että sattuu - älyllä olisi ollut käyttöä!
Åke Tyvi
3
312
Vastaukset
- Opistolainen
Sinä et ole opintotasoista tutkintoa nähnytkään...
- E.Mörkö
Eihän tuossa sinun kirjoittelussa ole enää mitään järkeä. Kannustat ihmisiä väkivaltaiseen käyttäytymiseen viranomaisia vastaan pelkästään siksi että olet sattumoisin itse vaan niin katkeroitunut tietyn paikkakunnan viranomaisiin.
Ja siitä opistosta vielä... tuollaisia mielipiteitä julkisesti esittävän henkilön älykkyys ei riittäisi edes opistoon saati sitten kuorimaan perunoita äiti Venäjälle. - tai vie saunan taakse
Minä hoidan loput.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437929Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4562211Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292120- 1431691
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511228Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251216Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991098Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65833Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55748Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6727