Toinen kenkä hiertää kantapään rikki

5 milliä

Olen joutunut ostamaan kymmeniåä nahkakenkiä (kesä- ja talvikenkiä) sen takia, että toinen jalka on hieman isompi kuin toinen (kenenkään jalathan eivät ole symmetriset, minulla toinen jalka n. 0,5 cm suurempi eli ei kuitenkaan yhtä numeroa surempi), jolloin pienempi jalka ilmeisesti pääsee liikkumaan kengässä jonkin verran, jolloin kenkä hiertää kantapään rikki jo yhden kilometrin aikana ja niin pahasti, ettei voi ottaa enää askeltakaan (rakko voi olla uskomattoman kivulias).

Olen käynyt suutarilla, joka on antanut avuksi kantapään alle laitettavan korotuksen, jotta kantapää nousee eri kohtaa sekä "mokkanahakaisia" tarralappuja, jotka liimataan hiertävään kohtaan. Olen kostuttanut kenkää ja pitänyt sitä kotona paksun sukan kanssa. Mikään ei auta.

Ostin juuri Eccon miesten 120 euron nahkaiset kävelykengät ja taas sama juttu. Ei ole kenkiä millä kävellä, kun kilometrin jälkeen ei voi enää ottaa askeltakaan. Apteekin rakkolaastareistakaan ei ole apua, koska ne eivät pysy paikallaan vaan irtoavat (COMPEED rakkolaastari on lisäksi sen verran kallis, ettei sitä voi joka päivä vaihtaa.

Hiertyvä kohta ei ole kengän kova yläreuna vaan puolessavälissä kantapäätä eli kantapään kuperassa kohdassa!

Onko ketään, jolla olisi samankaltainen ongelma ja olisi löytänyt jonkinlaisen ratkaisun ongelmaan? Löytyisikö jostain sellainen suutari, joka osaisi auttaa asiassa. Tähän mennessä ei ole löytynyt.

3

5460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä ymmärrän!

      Minulla on sama juttu! Mistään tarralapuista ei ole apua, ne vaan hikoontuvat ja rullautuvat. Lisäksi niistä kehittyy uusia hankaavia reunoja kenkään. Olen nainen ja ainoa jotenkin tepsivä keino oli liimata avokkaisiin kantapäähän pyöreähkö nahkalappu. Toinen puoli kengän sisään ja toinen puoli ulos, niinkuin taitettuna keskeltä. Sattui olemaan mustat kengät niin oli helppo toteuttaa. Nyt kenkä on taas venynyt niin se hankaa =( Voi kun saisi jotain tarkoitukseen muotoiltuja pehmeitä paksuja lappuja, jotka voisi liimata kunnolla paikalleen.

    • -----------

      Ostatko kaksi paria jotta saat yhden sopivan?
      Jalat hiertyvät helposti laitan aina jo etukäteen laastarin, sama juttu kun ovat kauan käyttämättä.
      Niken ja Bagheera-kävelykengät parhaita tähän asti.
      Etkö ole harkinnut kenkien teettämistä itselle sopivaksi.
      Oletko saanut apua puisesta jalkatuesta.

      • ---------

        Sukulaiseni käytti monta vuotta sellaisia puusta tehtyjä, jotka muistuttivat terveyssandaalien pohjaa, hänelle oli kokoon nähden hiukan liian pienet jalat, jotka hiertyivät ilman niitä. Treellä oli erikoisliike mistä näitä haettiin, joka myös välitti erikoisvalmisteisia kenkiä.
        Ymmärsin että aina kun hän osti uudet kengät piti pohjallinenkin tehdä uusiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1737
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      40
      910
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      792
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe