Olen täysi-ikäinen nuori nainen, joka tekee töitä kaikenlaista tavaraa myyvässä liikkeessä. Siellä on kuitenkin niin paljon pielessä, että olen alkanut harkita itseni irtisanomista. Listasin muutaman syyn, ja haluaisin mielipiteitä asiaan!
- Työkaverini saa paljon enemmän töitä siksi, että häntä voi pitää siellä palkattomana (koulun kautta työharjoittelussa). Hänellä on monia aamuvuoroja palkattomana ja lisäksi muutama iltavuoro palkallisena (minulla on töitä 2-3 päivänä viikossa ja kaikki iltavuoroja).
- Työnantaja on loukannut vakavasti ja henkilökohtaisesti minua ja minun lähipiiriäni. Isälleni hän on kertonut, kuinka olen hidas ja toimeton työntekijä, minulle hän haukkui lyttyyn kaverini, joka oli auttanut talkoissa: "Sitä ei kyllä enää oteta tänne! Se kusi kaiken ihan perseelleen." Samaiselle ystävälleni hän oli aiemmin hankkinut työpaikan, mutta kun ystäväni pahaa masennusta kokien joutui jättäytymään pois töistä, sain kuulla jälleen uudet haukut ystävästäni (oli pilannut työnantajani maineen yms).
- Jatkuva painostava ilmapiiri: omistajat eivät pane tikkua ristiin kaupan eteen, vaan olettavat että kaikki ruumiillinen työ teetetään alaisilla. Silti oletetaan, että hyllyjä pitäisi voida täyttää, kun takahuone on kuin pommin jäljiltä ja sille ei yksinäinen työntekijä vuoronsa aikana voi oikein mitään tehdä.
- Työnantaja luo työntekijöiden välille jännitteitä: hän kertoo työntekijälle A, että työntekijä B saa palkankorotuksen, mutta A ei saa kertoa B:lle siitä. Ja tämä tapahtui vain vähän aikaa sitten!
- Jos kertoo oman mielipiteensä, että homma kusee ja kusee aika pahastikin, se voi pahimmassa tapauksessa merkitä potkuja. Eli omaa suutani en voi avata tässä tilanteessa.
Mitä minun pitäisi nyt sitten tehdä? Minä olen itsekin masentunut, enkä jaksaisi työskennellä enää yhtään tällaisessa paikassa. Jos tällaisesta voi jonnekin valittaa, missä sen voi tehdä? Pitäisikö minun puhua työnantajilleni? Alan olla jo aika hukassa.
Kiitoksia vastauksista!
Törkeä työpaikka, juonitteleva työnantaja
3
453
Vastaukset
- otan osaa
" Jos kertoo oman mielipiteensä, että homma kusee ja kusee aika pahastikin, se voi pahimmassa tapauksessa merkitä potkuja. Eli omaa suutani en voi avata tässä tilanteessa."
Onko joku sanonut työnantajalle oman mielipiteensä vai ovatko kaikki aina olleet hiljaa ja kärsineet?
Itse en jaksaisi tuollaisessa työpaikassa olla, ainakin varmaan sanoisin oman mielipiteeni. Sitä en takaa, etteikö siitä tulisi potkuja tai raivokohtausta, jos vaikka tälle työnantajalle ei ole koskaan aiemmin sanottu. Olisiko se niin paha juttu saada tuolta potkut?
En tiedä, onko tuossa linkissä mitään mikä auttaisi, mutta se varmaan selviää. Voimia sinulle ja toivon että löydät seuraavaksi työpaikaksesi jotain parempaa.
http://www.tyosuojelu.fi/fi/hairinta - Ota potkut
Ota kuule ihmeessä potkut, jos siellä kerta sellaiset voi tulla tietystä menettelystä. Varsinkin jos koeaikaa on vielä jäljellä, niin ne potkut voi antaa laillisesti ilman perusteluja, "et vaan sovellu kyseiseen paikkaan" ja that's it! Tällä tavoin vältyt 3kk karenssilta, joka tulee takuuvarmasti, mikäli menet irtisanoutumaan itse.
Työyhteisö ei kuulosta kovinkaan tervehenkiseltä, ilmeisesti työnantaja on jonku asteen luonnehäiriöinen persoona... olen ollut sellaisessa työpaikassa ja luojankiitos sain potkut koeajalla! - asdf324sadf
kaikki luonnehäiriöiset... lapsia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443032Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362651Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532604Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1052304Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle502136Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421903- 1501556
- 731418
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231248Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185