Moikka
Keksin ihan itse parhaan ohjelman punttisalille. Se menee seuraavasti
1. Maastaveto
2. Vinopenkki käsipainoilla
3. Jalkakyykky
4. Pullover levypainoilla
5. Pystypunnerrus
6. Leuanveto
Toistetaan joka toinen..kolmas päivä.
Voiko ohjelma enää tästä parantua???
Paras ohjelma punttisalille - tulosta tulee!!
13
392
Vastaukset
- raw
Aloittelijalle sopiva:)
- dfjhhfak
aloittelijallle aika haastava - mm. kyykky,mave ja pysyp. vaaativat jo harj.taustaa ja tekniikkatreeniä reilusti ettei mene paikat p...ksi !
- skeptis
Mitahan tulosta tarkoitat?
- spaceri
hyvä kesäohjelma
pitää ainakin yllä voimatasoja monipuolisesti - ollonbollon
Miksi vino-, eikä tasa - tai alaviistopenkki? Tai lattiapunnerrus käsipainoilla.
Soutu puuttuu.
Joka toinen päivä luultavasti liian tiuhaan, jos tekee loppuun asti sarjat. - mielipie
Missä penkkipunnerrus?
Jokaisen kroppa on yksilöllinen, enkä samalle päivälle laittais kahta raskasta liikettä, mave ja kyykky. Mavepäivä erikseen ja sillon selälle apuliikkeitä, kyykkypäivä erikseen ja sillon jaloille apuliikkeitä. Penkkipäivä samoin kolmantena päivänä, ja silloin rintalihaksille apuliikkeitä ojentajat mukaan.- aitoranki
Miksi penkkipunnerrus? Se on turha, epäfunktionaalinen ja vaarallinen liike. Muutenkin näkisin, että käsiosastolle tärkeämpiä ovat vetävät kuin työntävät liikkeet. Jaloilla puolestaan päinvastoin. Alkuihminen on roikkunut ja hyppinyt ja kantanut asioita. Ei työntänyt tai punnertanut niitä päälleen. Etenkään selinmakuulla.
- 11+4
Noiden liikkeiden järjestystä voi vaihdella vaikka joka toinen treenikerta jolloin toisella kerralla mave on pääliike ja kyykky apuliike ja toisinaan toisinpäin.
Kannattaa nyt edelleen muistaa sellanen pikkujuttu, että jokainen treenaa itseään varten ja jokaisella on ne omat tavotteet.
Hyvä ohjelma. Tai hyvät liikkeet, tuosta puuttuu tarkkaan ottaen sarjat, toistot, painot ja progressio jotta se olisi ohjelma.
- jvj3rj
vatsat, hauberi, alaselkä mm. uupuvat...
Vatsat pitäisi olla itsestäänselvyys kaikille ilman eri kehotusta, mutta toki kyykky ja mave käy vatsankin päälle lujaa. Ja mavea parempaa alaselkäliikettä nyt saa muutenkin hakea. Leuanveto on ihan hyvää habatreeniäkin, etenkin jos muistaa vaihdella otetta eri treenien välillä. Myötä, vasta, hammer.
Hauis nyt muutenkin on sellainen hyttysen paskan kokoinen lihas ihmiskropassa ja ojentaja sen paksuuden siihen käteenkin tekee, että sen puolesta on ihan se ja sama vaikka ei koskaan tekisi ainuttakaan eristävää hauisliikettä elämänsä aikana. Itse olen tehnyt hauiskääntöjä viimeksi muistaakseni alkuvuodesta 2013, ja ihan hyvältä tuo lentopallomailan varsi edelleenkin näyttää.- Nimetön
taikuri.78 kirjoitti:
Vatsat pitäisi olla itsestäänselvyys kaikille ilman eri kehotusta, mutta toki kyykky ja mave käy vatsankin päälle lujaa. Ja mavea parempaa alaselkäliikettä nyt saa muutenkin hakea. Leuanveto on ihan hyvää habatreeniäkin, etenkin jos muistaa vaihdella otetta eri treenien välillä. Myötä, vasta, hammer.
Hauis nyt muutenkin on sellainen hyttysen paskan kokoinen lihas ihmiskropassa ja ojentaja sen paksuuden siihen käteenkin tekee, että sen puolesta on ihan se ja sama vaikka ei koskaan tekisi ainuttakaan eristävää hauisliikettä elämänsä aikana. Itse olen tehnyt hauiskääntöjä viimeksi muistaakseni alkuvuodesta 2013, ja ihan hyvältä tuo lentopallomailan varsi edelleenkin näyttää.Samaa mieltä ton hauiksen turhuudesta. Jengi hinkkaa habaa, vaikka se tosiaan on tosi mitätön lihas. Mutta tottakai sitäkin pitää treenata (puhun nyt bodybuildingin näkökulmasta). Tota en ole ikinä ymmärtänyt, kuka treenaa hauista leuanvedoilla. Se nyt vaan on niin typerää. Leuanveto on ensisijassa selkäliike. Tottakai voit vaihtaa otetta, jolloin se ottaa hauikseen, mutta miksi tehdä asiat vaikealla tavalla. Kyllä normaali hauiskääntö käsipainoilla tai tangolla on 100 kertaa parempi vaihtoehto kuin leuanveto.
Ja lisätään vielä, että hyvät ihmiset opetelkaa tekemään ne leuat oikein. 98% ihmisistä tekee sen päin helvettiä. Mitä tarkoitan oikealla tekniikalla? SM kisasääntöjä. - 2+16
Nimetön kirjoitti:
Samaa mieltä ton hauiksen turhuudesta. Jengi hinkkaa habaa, vaikka se tosiaan on tosi mitätön lihas. Mutta tottakai sitäkin pitää treenata (puhun nyt bodybuildingin näkökulmasta). Tota en ole ikinä ymmärtänyt, kuka treenaa hauista leuanvedoilla. Se nyt vaan on niin typerää. Leuanveto on ensisijassa selkäliike. Tottakai voit vaihtaa otetta, jolloin se ottaa hauikseen, mutta miksi tehdä asiat vaikealla tavalla. Kyllä normaali hauiskääntö käsipainoilla tai tangolla on 100 kertaa parempi vaihtoehto kuin leuanveto.
Ja lisätään vielä, että hyvät ihmiset opetelkaa tekemään ne leuat oikein. 98% ihmisistä tekee sen päin helvettiä. Mitä tarkoitan oikealla tekniikalla? SM kisasääntöjä.Mä en juuri koskaan treenaa hauista erikseen, mutta en kyllä ole kehonrakentajakaan. Treenaan hauista pääosin juuri epäsuorasti leuanvedoilla ja vaihtelen otetta ihan monipuolisuuden vuoksi. Ottaa vähän eri tavalla selkäänkin.
Ja onhan se nyt aivan eri liike kuin hauiskääntö. Tulee vähän erilaista rasitusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061