Teidän kevyet kesäherkut?

herkkupeba

Kesällä RAKASTAN syödä jäätelöä, voin syödä helposti kaksikin päivässä, ja siis perus tuutissakin on joku 250-350 kcal. Tykkään tosi paljon esim ässämix-mehujäästä, mutta niissäkin on ilmeisesti paljon sokeria? Mitä voisi syödä kun tekee mieli herkutella kesällä? Mansikatkaan ei ole vielä parhaimmillaan. Olisiko raakajäätelö mahdollisuus?

10

609

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kourmetti

      aiemmassa aiheessa kerroin tykästyneeni Del Monte Smoothieen, siinä on vähän kaloreita mutta makean maukasta, suosittelen kokeilemaan vadelman makua jos mehujäät on olleet suosikkejasi =)

      itse tutustuin tuotteeseen Hopottajien kautta,jos kiinnostuit löydät lisätietoa www.hopottajat.fi/delmontesmoothiet

    • namnam

      Soleroissa on vaan 107 kaloria/ jäätelö :)

    • Sokerihiiri.

      Mä rakastan myös jäätelöä. Olen tutkinut eri jätskien ravintosisältötietoja ja kaikista vähiten energiaa sisältävät jätskit litran pakkauksissa. Parinsadan kilokalorin molemmin puolin ovat kevyimmät Oikeat jäätelöt. Ja sitten on myös esim. Aino jäätelöt ja Ingman Creamyssäkin on joitakin alle 200kcal/100g vaihtoehtoja. Ongelma - ainakin mulle - on se, ettei jätskipakkauksen kyljessä ilmoitettu annoskoko (50g) ole mielestäni yhtään mitään :). Olen laihdutuksen aikana ostanut ns. testiksi yhden pakkauksen Aino karpalokinuskia ja kyllä se sen verran äkkiä pakkasesta hupeni, etten osta enää. Ei tule kiusausta.

      On paljon tuutteja yms. jätskejä, missä yhden kappaleen energiasisältö on hyvinkin 100-150kilokaloria. Esimerkiksi eskimopuikoissa on 100kilokaloria aina yhdessä puikossa, Pirkan mansikkatuuteissa muistaakseni 150kcal. Eihän se laihdutus siihen karahda jos syö päivässä vaikka kaksi 150kcal tuuttia, mutta se on sitten tietty pois ns. oikeasta ruuasta :).

      Oma kevyt suosikki on Pirkan Amppari mehujää, siinä on yhdessä kappaleessa 70kcal. Lapsesta asti olen noita syönyt ja on kyllä yksi parhaista mehujäistä mitä olen ikinä maistanut. Sanoisin, että täyteläinen.

      Ja sitten jos puhutaan muustakin kuin jätskeistä, niin mulla on oikeastaan aina kaapissa pussi marenkeja. Se ei ole kevyttä niinkään kaloripitoisuudeltaan kuin vain painoltaan. Tosi makea herkku, ei tee mieli syödä kuin pari. Sitten olen myös pitänyt kaapissa varmuuden varalla Namipäivän hattaraa :). Koko purkillisessa on n. 160ckal. Olen joskus syönyt koko purkillisen kerralla ja vaikka olen oikeasti tosi vannoutunut sokerihiiri, niin siitä tuli paha olo. Joten olen huomannut, että se on hyvä herkku pitää kaapissa - pienikin määrä auttaa makeannälkään.

      Saattaa kuulostaa hassulta, mutta mun laihdutuksen kannalta on ollut tärkeää, että ostan pääasiassa yksittäispakattuja herkkuja. Tiedän tarkalleen mitä suuhuni pistän, eikä tule sellaista "Otan vielä yhden tuosta ja yhden ja..." niin kuin joskus ennen, kun osti karkkipussin.

    • jätskimäään

      Minä teen mehujäät itse sokerittomasta mehusta muotteihin ja pakastimeen. Mikäli oikein haluaa hienostella niin sokeriton mustikkakeitto tai mikä vaan hedelmä/marjakeitto joka on sokeriton niin muottiin ja pakkaseen ja muistuttaa kaupan mehujäätä erehdyttävästi paitsi kalorit ja hiilarit vähissä..

    • nam.......

      Hyvä idea tuo mehukeittojää.

    • rjqewlörjw

      Minkä ihmeen takia pitää mättää herkkuja koko ajan? Etkö ymmärrä, että se juuri sinut on lihottanut ja että sinun on lopetettava se. Ei ole muuta tietä.

    • GoogletaVittu:-P

      heh herkutella voi lihomattakin kuten tuo mainio mehukeitto jääkin oisoittaa.. tyhmät vaan on jatkuvalla laihiksella ja lihovat silti ... läskiksi geenitetyllä ei ole muuta vaihtoehoa kuin elämäntapa remontti... Läski ryhdistäydy ja syö oikein....

    • kkiikkkii

      Kokemukseni mukaan hoikat ihmiset herkuttelevat vain harvoin ja jos herkuttelevat, he pitävät huolen, että saavat ekstraliikunnalla kulutettua kalorit. Muuten ei voi laihtua eikä pysyä hoikkana.
      Kesästä kuuluu tietysti nauttia - lämmöstä, luonnosta ja ulkona liikkumisesta.

    • Sandy63

      Liivatelehdistä ja ananaksesta syntyy (mulle) sallittu herkku. Ihanaa makeaa hyytelöä. Juu tiedän, on hiilareita. Mutta jos se estää minua vetämästä litran Ingman Creamy mudcakea, sallin sen itselleni.

    • :P84

      Vesimelooni olen kohta varmaan yli 10 kokonaista vesimelonia syöny tänä kesänä.
      Joka päivä melkein pitää ostaa kokonainen vesimelooni. :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      212
      6748
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      303
      4683
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      143
      3616
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      115
      3434
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      260
      2648
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      83
      2449
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe