En tiiä onko tää oikee palsta mutta kuitenkin. Oon 13v. tyttö ja 161cm pitkä ja oon aloittanut harjottelemaan spagaattia (eteen ja sivuille). Koulut loppuu ja kesäloma alkaa ensviikolla ja se olis mun kesän tavoite, että kun koulut taas alkaa saisin spagaatin. Eli mullahan sitä aikaa riittää koko kesälomaksi, kun ei ole mitään muita suunnitelmia. eli olisko jollain jotain tehokkaita venytysliikkeitä tms.? Oon saanut spagaatin ennenkin joskus 3 luokalla ja oon mielestäni ollut aina aika notkee, mutten tarpeeksi. Vinkkejä tulemaan!
Spagatti-venytyksiä?
4
409
Vastaukset
- Spagutyttö13
Apujaaaaa ! Mun 10v. Pikkuserkku saa spagun ihan tosta vaan, ja se ei ees venyttele. Kerran se kaatu jäällä ja liukastu spagaattiasentoon ja siitä lähtien se on sen saanu ilman mitää venyttelyä.
- neuvoja1
mä pääsen spagaatin melkee pohjaa pari senttii jää mut mul on neuvoja muista ollla kärsivällinen.älä paina itseäsi väkisin.eli harjoittele joka ilta tai aamu laita esim tyynyjä alles se motivoi ja aina vähennät yhen!jos vain harjoittelet tarpeeksi voit päästä jopa kuukaudessa spagaattiin.venyttele pehmeällä alustalla.muista venyttää lihakset ennen venyttelyä normaaleilla venytyksillä.voit venytellä missä vain asennoissa missä reisilihakset ja pohjelihakset venyy.siinä mun neuvot ja niillä olen saanut itseni puolessa kuukaudessa parin sentin päähän spagaatista!
- Spagutyttö13
Pääsetkö sä sivuspagaattiin? Sitä mä pääasiassa harjottelen, koska se tuntuu helpommalta mulle kuin spagaatti. Siihen neuvoja ?
- Kaikki spagat menee
Spagutyttö13 kirjoitti:
Pääsetkö sä sivuspagaattiin? Sitä mä pääasiassa harjottelen, koska se tuntuu helpommalta mulle kuin spagaatti. Siihen neuvoja ?
Itse harjoittelen sivuspagua sammakolla ja sillä tavalla että menee selälleen makaamaan lattialle ja nostaa jalat seinää vasten, siitä laskee jalkoja sivuspagaan ja kolmas olisi tämmöinen: menee istumaan (jalat koskee seinään)ja avaa niitä ja takamusta työntää seinää kohden sivuspagaan. Ja sitten ylivenyttää että toinen jalka esim. tuolille (matalalle) siitä sivuspagaa. Muista levätä välillä, jos sattuu lopeta venytyksen teko ja pidä pieni tauko. Älä venyttele liian pitkään (itse olen sammakossa n. 4min ja noissa muissa 2min per venytys.) ja venyttele esim. 4 kertaa viikossa ja laita tavotteita! Onnea yritykseen. Muista että älä hätäile, odotus palkitaan ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678