Kauanko menee Mensan testin tekemiseen? Ehtiikö sen tehdä alle vartissa? Kannattaako edes yrittää jos ei jaksa nysvätä jonkun paperin kimpussa kymmentä minuuttia? Montako kysymystä/tehtävää siinä testissä on?
Kauanko menee
8
845
Vastaukset
- herpaantuva
Voisiko joku vastata? Lukeeko näitä kukaan?
- don´t even think
Oikeassa testissä menee kait tunnin verran. En ole ollut. Kysymyksiäkin lienee toistasataa.
Jos et jaksa nysvätä yli kymmentä minuuttia niin ei kannata edes kokeilla. Kokeile mielummin jotain nettitestiä esimerkiksi http://www.tieteenkuvalehti.com/Crosslink.jsp?d=197&a=1023
Ei kuitenkaan kannata kovin paljon hehkutella vaikka tuosta testistä saakin sen 130..150 pistettä. Jos tosta testistä tulee alle 110 pojoa niin on jo harvinaisen tyhmä :D - raksu
Voithan tehdä sen vaikka minuutissa, jos siihen vain pystyt...
- testissä ollut
raksu kirjoitti:
Voithan tehdä sen vaikka minuutissa, jos siihen vain pystyt...
"Voithan tehdä sen vaikka minuutissa, jos siihen vain pystyt..."
Ei se onnistu, kun Mensan testi on monivaiheinen ja joka vaiheelle on varattu oma aikansa. Ja lisäksi ainakin vuosi sitten oli yksi tauko välissä. Siellä menee se 1,5 - 2 tuntia - ellei luovuta kesken (ja sehän noloa olisi, kun on siellä jo naamansa näyttänyt muille kilpailijoille ja testaajille).
Huom! Testaajatkaan eivät saa tietää, ketkä saavuttivat Mensa-rajan. - miksiköhän
don´t even think kirjoitti:
Oikeassa testissä menee kait tunnin verran. En ole ollut. Kysymyksiäkin lienee toistasataa.
Jos et jaksa nysvätä yli kymmentä minuuttia niin ei kannata edes kokeilla. Kokeile mielummin jotain nettitestiä esimerkiksi http://www.tieteenkuvalehti.com/Crosslink.jsp?d=197&a=1023
Ei kuitenkaan kannata kovin paljon hehkutella vaikka tuosta testistä saakin sen 130..150 pistettä. Jos tosta testistä tulee alle 110 pojoa niin on jo harvinaisen tyhmä :DLuulen,että suurin syy siihen että nettitesteistä saadaan hyviä tuloksia on ajan ylitys ja se että testi tehdään pätkissä.
- aaa
miksiköhän kirjoitti:
Luulen,että suurin syy siihen että nettitesteistä saadaan hyviä tuloksia on ajan ylitys ja se että testi tehdään pätkissä.
En oikein usko.
Olen itse aivan normaaliälyinen ja saanut noissa nettitesteissä 120-160 tuloksia (ehkä kolme eri versiota olen varmaan tehnyt). Täysin sääntöjen mukaan tehtynä (tuokin testi mittaa aikaa).
Samoja tuloksia ovat saaneet muutkin mitä netistä olen lukenut ja pari kaveria koittanut. Muiden sääntöjen noudattamisesta en tietenkään voi sanoa mitään, mutta tuskin kukaan viitsii kovin paljon nähdä vaivaa saadakseen hyvät pisteet nettitestissä. Ja voihan sen tuloksen valehdellakin, mutta luulisi edes yhden uskaltavan tunnustaa oikea tuloksensa kun anonymiteettikin säilyy nimimerkin takia.
Olisihan se tietenkin kiva uskoa, että on oikeasti noin älykäs, mutta eikös se olisi jo tyhmyyttä uskoa testeihin, joilla ei ole mitään virallista hyväksyntää.. :D
Paljonkos sinä sait? :)
- testin läpäissyt
"Kauanko menee Mensan testin tekemiseen? Ehtiikö sen tehdä alle vartissa? Kannattaako edes yrittää jos ei jaksa nysvätä jonkun paperin kimpussa kymmentä minuuttia? Montako kysymystä/tehtävää siinä testissä on?"
....mieleen tarkistaa asiaa Mensan sivuilta?
http://www.mensa.fi/index.php/testikalenteri
Jos et kykene keskittymään varttia pitempään, älä vaivaudu testiin - se kestää taukoineen monta varttia.- testintehnyt
Joo testissä on monta osiota kuten jo aiemmin mainittiin. Ennen jokaista osiota käydään yhdessä pari harjoitus esimerkkiä läpi, jotta jokainen testin tekijä tietää mitä tehtävässä haetaan.
Aikaisemmissa viesteissä spekuloitiin noitten netti testien tuloksia ja ainakin yksi selkee ero niissä on mensan viralliseen testii. Oikeastaan kaikissa nettitesteissä mitä olen tehnyt on ollut numero tehtävii mitä oikeassa mensan testissä ei ole.
Testi tosiaan kesti noin 1.5 h tai vähän enemmänkin jos nyt muistan oikein. Tuloksia testistä sai odottaa sitten siinä 2-3kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417808Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4312096Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2191979- 1431570
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511218Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251148Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951008Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65819Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6689Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133668