Kesätöihin / harjoitteluun ulkomaille blogi

kesäksiulkomaille

Hei!

Olen jo kauan halunnut ulkomaille töihin ja viimein tämä toive toteutuu. Suunnitteluvaiheessa oli suuri apu muiden harjoittelijoiden blogeista ja vinkeistä, joten jos kaipaatte inspiraatiota kurkatkaa http://ontheroadbykaisla.blogspot.com/

Ihanaa kesää kaikille! Laittakaa myös omia blogejanne jos olette menossa kesällä ulkomaille, olisi mielenkiintoista lukea :)

2

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muut_teemat

      Hei! Kaislat ovat alkaneet kasvaa, merenrannan vesi lämpenee ja kaislaheinikko kohisee tuulessa. Toivon harjoitteluusi paljon onnea! Niistä kokemuksista ammentaa paljon voimia myöhemmille uran eri vaiheille!

      Kurkistin ja sinun kirjoittamasi oli käytännönläheinen katsaus, lähtökuoppa -näkökulmasta tilannettasi kuvin ja tekstein kertova. Halu on välillä ollut löytää myös tämmöistä mielenkiintoista luettavaa (tai itse tarkastelin lähinnä tekstejäsi kun itse olin yrittänyt kirjoittaa kahdella kielellä ja voin nähdä ja todeta engl. kiel:t blogikirjoitusten vastineet sinun toimesta hyvin käänetyiksi:). Blogisi sisältöä, uskoisin, tarvitsee kenties lukea enemmän esim. samankaltaiset elämänvaiheen ihmiset erilaisten työperäisten reissujen tiimoilla.

      Pakkaamistilanteen jälkeenkin, blogiin pääsy on miltä tahansa internettiin kytketyltä nettipäätelaitteelta, mutta noin muutoin matkaluettavaksi esim. kaikkia haluamia pokkareita (like tms.) ei vaan onnistu terminaalin/kentän kioskistakaan aina saada ostettua/kiirepakattua/mahtumaan mukaan. Jälkilähetettynä maksaa enempi, joten "mielitiettyä lukemista" ei aina ole kotimaan lähtökuopista kotimaisten kielten teoskappaletta mukana.

      En itse vielä tiedä oleko menossa kesällä ulkomaille ja otanko minkäkielistä luettavaa mukaani, mutta sellaisen sattuessa myös kuvailemasi ukkoset ovat sitten vertauskuvallisesti siinä ilmatilassa. En mielestäni usein kurkkaile mitään muitakaan tämänkaltaisia kirjoitettuja bogeja, jos ei niitä satu jostain huomata. löytää ja lukea. Joiltain osin ne ovat joskus mielenkiintoisia sinänsä. Varsinkin siksi, että toivoisin voivani itsekin toteuttaa vastaavaa yleishyödyllistä tehtävää, vaikkei itse kirjoitusprosessista saisi korvausta.

      Harjoituksia jatkavien on mahdollisuus välillä pitää myös taukoa Kesällä ns. every-now-and-then, take a break. Viikonlopun tauoillakin tämä onnistuu, vaikka esim. jos merenranta on lähellä (just-an-idea).

      Blogeja on kirjoitettu jos jonkinmoisia ja paljon! Ideoita voi sieltä täältä sadella. Sateenkaaren päästä löytyy kai se aarre. Voit saada ehkä muista blogeista, tai vinkeistä joihinkin relevantteihin blogeihin, siten voit kenties saada matkan päällä kirjotetuista sitä parhainta käsitystä mitä matkan päällä kirjoittaminen on - koettelee muistia ja mielikuvitustaitoa ja on tiettävästi haastavaa. En saanut tänne keskeusteltua kovin lyhyesti saiaani sanottua *mutta, mutta.. asiasta *kukkaruukkuun*> Satuin lukemaan hetki sitten tuolta erään toisen reppureissaajan kirjoittaman blogin, johon oli linkki keskustelu.S24:n MATKAILU -keskustelupalstalta. Se on toisenlainen, erittäin kuvapainotteinen. Tämä blogisi kuten moni muu on myös kuvapainoteinen, sellainen kesämatkalaiselle suunnattu ja työhön liittyvän matkailun teemoista.

    • piip2

      Itse bloggaan ulkomaille muutosta ja töihin lähdöstä.

      Monesti töihin pääsy on ollut ongelma ja autan työhaastatteluun valmistautumisessa ja kysymyksissä, mitä kannattaa vastata ja mitä ei kannata vastata. Lisäksi kaikki mahdolliset kysymykset mitä sinulla voi olla ulkomaille lähtöön liittyen, voit laittaa kommenttina tulemaan. Osoite: ulkomailletoihin.wordpress.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe