Olen pahoillani mutta

eripahoillaan

Veikkaan, että alkuperäiset viikingit puhuivat Suomea.

5

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2233

      Missä riimukirjoituksissa on suomea? Ja miksei ole suomenkielistä perityviä lainasanoja alueilla, jotka viikingit valloitti?

      Veikkailu ei siis kannata muualla kuin ehkä Veikkauksen sivulla.

    • 20+20

      No eivät varmaan puhuneet. Viikinki aika oli n. vuosina 700-1050. Suomen kieli on kehittynyt tämän jälkeen.

    • .pp

      Ruotsalainen eläinlääkäri - en muista nimeä - elääkkeelle jäätyään alkoi opiskella Suomen kieltä. Oli huomannut että osa riimukievien teksteistä voidaan tulkita suomeksi paremmin kuin ruotsiksi. Suomalinen arkeologi oli kiinnostunut - siihen se taisi jäädäkkin.

    • 9+10

      Suomen kieli on varmaan saanut virallisen statuksen todellakin vasta kun sen ovat virkamiehet hyväksyneet.

      Mutta ennen kuninkaita ja kirkkolaitosta täällä on asunut ihmisiä jääkauden jälkeisistä ajoista lähtien, tuskin kaikki asiat ovat pelkästään viitottu tai puhuttu ruotsia/germaanisia kieliä!? Eivät nuo ole muutenkaan mitenkään erityisen vanhoja kieliä..

      On varmasti totta, että kielessä on ollut ja tulee olemaankin muutoksia jatkuvasti ja tuhat vuotta välissä ja on varmasti outoa. Todennäköistä on että emme ymmärtäisi helposti muinaista suomenkieltä.

      Mutta en uskaltaisi väittää, etteivät he olisi voineet puhua muinais-suomea.

      Jotakin originaali Raumalaista, Karjalaista tai umpi Savolaista yms. kuunnellessa voi tuohon nojaten vetää johtopäätöksen, etteivät he puhu Suomea...

    • no justiinsa juu

      Sulla noita hämäräperäisiä nimettömiä tuttuja riittää, joihin tukeudut kuin suurinkiin tutkijoihin.

      Kumma kyllä koko muu maailma ymmärtää että riimukivien kieli on nykyistä ruotsia, norjaa, ja tanskaa edeltävää skandinaavista kieltä. Nehän on suurin osa tulkittukin.

      Riimuissa esintyy sellaisia sanoja kuten 'after' ja 'dohtir', jotka kuka tahansa jotain kouluruotsista muistava ymmärtää olevan "efter" ja "dotter".

      Jos riimuissa olisi suomea, luulisi että Suomesta löytyisi pilvin pimein riimukiviä kirjoituksineen. Mutta kun ei löydy. Mites sen selität?

      Tää muuten pitäisi olla tiedepalsta eikä fantasiapalsta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      177
      10713
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      100
      7556
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      31
      7399
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7386
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      89
      5769
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5238
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4986
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4801
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      5
      2160
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      37
      1610
    Aihe