possesses

Miten on?

Tietääkseni on olemassa testejä, missä aika on rajattu ja testejä ilman aikarajaa.
Mistä syystä kahdenlaisia, mittaako ne älyn eri puolia? Loppupistemäärä molemmissa sama?

Osaako joku ehdottaa jotakin tunnettua nettitestiä, missä aika ei olisi rajoitettu?

6

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaaja...

      Ilman aikarajaa oleva mittaa älykkyyttä. Ei vain keskittymiskykyä. Se, joka nopeasti selvittää yksinkertaiset kuviot = mensan jäsen. Ei kuitenkaan älyltään ole välttämättä yhtä hyvä. Kuin toinen joka ei ole tuossa niin hyvä, mutta selvittää ilman aikarajaa tehtävät joihin aikarajallisen testin suorittaja ei pysty.

    • laulaja-lauluntekijä

      Entäpäs esim. sosiaalinen, kielellinen ja musikaalinen älykkyys, mistä niihin testit ? Nehän kuuluvat myös älykkyyden osa-alueisiin.

      Jos noissa puutteita. Ei voi olla hirveän älykäs.

      • 20+7

        Puhumattakaan liikunnallisesta älykkyydestä, jonka osa-alueita ovat keihäänheittoälykkyys, mäkihyppyälykkyys, lätkä-älykkyys jne. Niihin on olemassa kehittyneet älykkyystestit jotka huipentuvat olympialaisiin.


      • 17+1

        Kielellinen älykkyys on yleisen älykkyyden osatekijä ja sitä mitataan joissakin kokeissa. Ongelmana on että on vaikea tehdä testejä joihin oppineisuus ei vaikuta. Eikä testien kääntäminen kieleltä toiselle useínkaan onnistu.

        Sosiaalisiin taitoihin vaikuttaa aika vahvasti luonne, halukkuus ja harjaantuneisuus. Lisäksi ei ole selvää, mikä on optimaalinen sosiaalisen kanssakäymisen aste. Esim. monet TV:n realityohjelmat, joissa joukko ihmisiä suljetaan olemaan keskenään pitemmäksi aikaa osoittaa todeksi sen arkikokemuksen että "sosiaalisesti taitavat" naiset saavat aikaan valtaosan konflikteista. Sen sijaan vähäpuheiset "sosiaalisesti taitamattomat" miehet tulevat hyvin toimeen keskenään. Parempi puhua sosiaalisesta taitavuudesta kuin sosiaalisesta älykkyydestä tai tunneälystä.


    • 19+20

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe