Eräässä vanhassa kirjassa käytettiin hevosvoimasta seuraavanlaisia yksikköjä: aks. hv ja ind. hv. Mitähän nuo "aks." ja "ind." tarkoittavat hevosvoimista puhuttaessa?
Mikä hevosvoiman yksikkö?
4
455
Vastaukset
- konemestariX
Haeppas antikvaarista tai kirjastosta jokin vanha höyrykoneita käsittelevä oppikirja niin sieltä se täsmällisesti selviää.
Akselihevosvoima on se voima joka pyörittää laivassa potkuriakselia. Käyttöön saatu "pyörivä" liike-energia akselilla.
Indikoitu hevosvoima on se voimapiirros joka näkyy indikaattorilaitteen piirturissa.
Lämpövoimakoneissa ei aina saada irti kaikkea lämpöenergiaa siirretyksi mekaaniseksi liike-energiaksi vaan häviöitä aina syntyy. Höyrykoneissa otetaan huomioon myös höyryn paisunnan energia (höyryn lämpötilan ja tilavuuden muutokset), vaikka lämpö- ja muiden häviöiden vuoksi sitä kaikkea ei saada siirretyksi akselille. Tuo höyryn paisunta tekee "työtä" höyrykoneessa.
Akselille saatu voima mitataan tuolla indikaattorilaitteella. Tästä tulee se merkintä ind. hv.
Vastaavasti myös laivadieselkoneissa voidaan mitata sama voima indikaattorilaitteella. Tätä indikoitua voimaa voidaan verrata höyrykoneiden voimaan. Joten merkintä ind. hv on höyrykoneaikakauden perintöä.
Nyt moottoreiden voimaa merkitään kilowateissa ja megawateissa, hevosvoimat ovat vanhaa historiaa. Indikoitu hevosvoima on vain nimitys mittaustavasta, suurten moottorien tehomittaus ei juuri muuten onnistu, dynamometrejä ei esim laivadieseleille ole.
Polttomoottoreissa(kin) indikointi on sylinterin työpaineen mittaus , josta on laskettavissa teho.
Kitkahäviöt voidaan haarukoida mittaamalla aika kuinka kierrosnopeus alenee ilman lisätehoa, liikkuvat massathan on yleensä selvillä.
Moottorille molemmat mittaukset antavat hyvinkin tarkkaan saman tuloksen, mutta akseliteho-nimitystä käytetään myös tehona, joka saadaan koko paketista ulos, siis alennusvaihteen tai sähköisen/hydr. voimansiirtohäviöt sisältäen, joita indikoitu teho ei sisällä.- Konemestari_
Eipä noihin edellisiin lisättävää ole. Mutta jestas, kun mieltä lämmittää, että fysiikkapalstalla on joskus fysiikkaakin peräkammariluuserien sekoilujen joukossa.
- Komppaan
Tää fysiikkapalsta on näköjään muodostunut noiden " hieman jälkeen jääneiden maailmankaikkeuden muka ymmärtävien" kahelien temmellyskentäksi .
Joskus oli mielenkiintoisiakin juttuja, mutta pari kahelia saa näköjään pilattua helposti koko muun lauman aktiivisuuden.
YLLÄPITO HOI ! !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t744888- 332741
- 402514
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261943Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401842- 881671
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251612- 1651544
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241348Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941200