Miksi ihminen on homo ja homo on

itsekin olen homo

homoseksuaali? Minusta tässä ei ole yhtään mitään logiikkaa.

5

209

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Homo!

      Sana ''homo'' lajin ''homo sapiens'' nimessä on latinaa, ja tarkoittaa ihmistä, kun taas ''homo'' sanassa ''homoseksuaali'' on kreikkaa (muinaiskreikkaa?), ja tarkoittaa samaa (kun taas ''hetero'' on perää kreikan kielen sanasta, joka tarkoittaa ''toinen'' tai ''eri'').

    • Kreikassa homo tarkoittaa samaa, tasaveroista tai samanlaista. Latinan homo taas tarkoittaa alunperin miestä, mutta nykyään yleisesti ihmistä yleensä.

      Sanassa homoseksuaali tarkoitetaan siis kreikan homoa ja merkityksessä homo sapiens taas latinan homoa.

      Ilmiselvää, eikö?

    • votelo

      Tämän takia monia huvittaa esim. sana homonyymi, vaikka se ei liity mitenkään homoseksuaalisuuteen, vaan siinäkin on tuo muinaiskreikan samaa tarkoittava etuliite homo.

    • Ei siinä ole logiikkaa sen enempää kuin siinä, että suomen sana "ale" tarkoittaa alennusmyyntiä ja englannin sana "ale" oluttyyppiä.

      Latinan sana "homo" ’ihminen’ on vain sattumalta samanlainen kuin kreikan sanojen alkuosa ”homo-” ’samanlainen’. Näillä sanoilla ei ole mitään yhteyttä toisiinsa.

      Sana ”homoseksuaali” johtuu (ruotsin kautta) saksan sanasta ”homosexual”, joka sepitettiin psykologian oppisanaksi vuoden 1880 tienoilla yhdistämällä kreikasta otettuun alkuosaan latinasta otettu loppuosa.

    • ihme kysymys

      Ihminen on joko homo tai hetero tai bi. Homo on arkikielinen nimitys homoseksuaalista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      71
      3063
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      367
      1149
    3. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      795
    4. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      749
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      263
      656
    6. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      140
      598
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      579
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      558
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      515
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      30
      498
    Aihe