PT-hakusessa / Helsinki

Ellinoira

Hei, haluaisin tehostaa treenaamistani ja olen suunnitellut palkkaavani pt:n 3-4 kuukaudeksi.

Olen netissä tutkiskellut pt-palveluja tarjoavia yrityksiä ja toiminimellä toimivia pt:tä. Valinnanvaraa on yllättävän paljon Helsingissä.

Olisi mukava kuulla ihmisten pt-kokemuksia - ketä sinä suosittelisit ja miksi?

Toivottavasti vain asiallisia vastauksia (:

2

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johanespoo

      Riippuu mitkä ovat tavoitteesi ja mikä on lähtötaso. PT:n tutkinnon voi suorittaa helposti, joten ihan ketä tahansa ei kannata ottaa. Valitsisin semmoisen kenellä on laaja kokemus ja kuka on itsekin hyvässä kunnossa. Monet pt:t tekevät kylmästi copy paste tyylillä ohjelmia (treeni ravinto) eikä panosteta tarpeeksi valmennettavan lähtötasoon ja fyysisiin ominaisuuksiin.

      Jos tavoitteenasi on kisalavat, niin sitten kisavalmennus ja se maksaa vähän enemmän. Mutta jos haluat polttaa rasvaa tai sitten kasvattaa lihasta eikä kilpailullisia tavoitteita ole, niin asia on yksinkertaisempi.

      Se, että joku tekee treeni- ja ravinto-ohjelmat ja jättää sut oman onneksi nojaan on mun mielestä sama kun heität rahat kaivoon. Valmentajan pitää nähdä sua tasaisin väliajoin ja katsoa miten homma edistyy ym.

      Jos tavoitteenasi on poltella rasvaa niin katsotaan lähtökalorit ja sen pohjalta ruokavalio kuntoon. Saliohjelma uusiksi ja aerobiset siihen päälle. Siitä se lähtee.

    • Ella87

      Mä voin henkilökohtaisesti suositella sellaista Proteus-Fitnestä ja Pekkaa. Otin heiltä kuuden kuukauden paketin ja sain todellakin sitä mitä tilasin. Olen käyttänyt aikaisemmin myös muita palveluntarjoajia mut Proteus-Fitnekseltä sain todellakin räätälöidyt ohjelmat. Harjoitusohjelmaa ja ruokavaliota muutettiin aina kun siihen oli tarvetta niin että kehitykseni ei pysähtyisi. Lisäksi Pekka on aivan mieletön tsemppari ja vetää todella hyviä treenejä.
      Hänet löytää proteusfitness.f

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      396
      4716
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      149
      2662
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      84
      2255
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      33
      1407
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      43
      1369
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      45
      1356
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1221
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      147
      1060
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      947
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      912
    Aihe