Kasvimato tai kastelumato ilmoittaa värillä onko multa kuivaa tai märkää.
Mihinkähän tuo perustuu?
Voisikohan itse tehdä vastaavan?
Toimiikohan kalsiumkloridi, muuta ei tule mieleen.
Mullan kosteus
kasteluongelma
1
188
Vastaukset
Lasittamattomasta punasavesta tehty vempain on hyvin huokoista materiaalia ja absorpoituaan kosteutta se näyttää tummemmalta kuin ollessaan kuiva. Kyse on siis ihan samasta puhtaasti fysikaalisesta ilmiöstä kuin vaikkapa siinä, että märkä hiekka näyttää tummemalta kuin kuiva hiekka:
http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/miksi_marka_hiekka_on_tummaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154178Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692685Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932401- 472333
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321561Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571300
- 751273
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176