Iskelmäkaraoken SM, olkoon vihonviimeinen kerta...

...kun osallistun. Toivotan Hakkivoxille onnea matkaan.
Minä en enää ikinä tee itsestäni narria.
Pistän myös sanan kiertämään, turha osallistua, kun voittajat on jo etukäteen päätetty.
En ole katkera, vaan tarpeeksi nähnyt. ikävä kyllä tämä tarkoittaa myös sitä, että jos ja kun tällainen tuomari on vetovuorossa, lähden mieluummin kotiin kuin tuotan liikevaihtoa ko. ravintolalle.
8387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei taida löytyä karaokekisaa, jonka tuomareita ei joku tulisi tänne arvostelemaan.

Äänestä

"Ei taida löytyä karaokekisaa, jonka tuomareita ei joku tulisi tänne arvostelemaan."

Jep. Aika outoa, koska on aivan yks hailee kuka jonkin kisan voittaa...

Äänestä

Ei se nyt ihan yks ja hailee ole...ainakaan voittajille. Raha- ja muita palkintoja on kuitenkin useimmiten pelissä.

Äänestä

En usko, että olivat ennalta valittuja mutta täysin käsittämättömiä valintoja!
Todella huippulaulajia jäi ilman mitalia, kun nämä"oopperalaulajat" veivät voiton kilpailussa. Todella huippulaulajat jätettiin tylysti rannalle.

Kertokaa se hänelle La dolce vita, Vie mut kotiin ja Voima rakkauden oopperamaisesti esitettyinä oli kyllä Suomi-iskelmä todella kaukana! Mitä miettivät nämä onnelliset voittajat, kun kuulivat miten huippu kanssakilpailijat esittivät kappaleensa. Uskovatko he todella olevansa ykköslaulajia???

Varmasti tulee vaikuttamaan osanottaja määriin tulevina vuosina.

Äänestä

Ei tätä koskaan opi. Aina tulee uusia laulajia, jotka osallistuvat kisoihin ja pettyvät. Itse juoksin kilpailuja etelä- ja länsi-suomessa ja montaa tuli nähtyä. Paras oli kun ravintolan sisäänpääsymaksu tultiin hakemaan pöydästä kahden tunnin läsnäolon jälkeen. Itseään sai äänestää netissä, jos halusi pärjätä.
Jos nyt todella joku luulee, että kotisohvalta voisi päästä karaokella huipulle, niin lycka till. Tiedän yhden joka on noussut vuonna 2009 karaoken kautta levylaulajaksi, mutta hänelläkin oli jo entisyyttä muusikin parista muutenkin.

Äänestä
  • Totta, itsekin hämmästyin kovasti, kun eräässä ravintolassa tultiin jälkikäteen pyytämään pääsymaksua...

    Äänestä

Karaokekilpailut ovat useasti hyvin sisäpiiri siittoisia... Sana kiertää, sitten saavat laulaa keskenään ja kehua toisiaan!

Äänestä

Sehän on niin että kisassa kuin kisassa pelkästään karaokelaulajat jäävät ilman sijoituksia. Kyllä siellä finaalissa yleensä laulavat Voicesta tai Idolsista tutut naamat, joilla sitä esiintymiskokemusta ja muuta on kertynyt jo aika tavalla. Ja ovat myös olleet jo tunnettujen artistien opissa. Moni jo keikkaillutkin oman bändin kanssa ties miten kauan. Enkä nyt tarkoita, etteivät he saisi karaokekisoissa pärjätä, varmasti ovat hyviä laulajia. Ennemminkin kaipaisin sellaisia karaoke-kisoja joihin näillä "ammattilaisilla" ei olisi asiaa. Taitaa olla turha toive...mihin se raja sitten vedettäisiin, kuka saisi osallistua ja kuka ei?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


One More from the r kirjoitti:

...kun osallistun. Toivotan Hakkivoxille onnea matkaan.
Minä en enää ikinä tee itsestäni narria.
Pistän myös sanan kiertämään, turha osallistua, kun voittajat on jo etukäteen päätetty.
En ole katkera, vaan tarpeeksi nähnyt. ikävä kyllä tämä tarkoittaa myös sitä, että jos ja kun tällainen tuomari on vetovuorossa, lähden mieluummin kotiin kuin tuotan liikevaihtoa ko. ravintolalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu