Voiko kaukoputkella nähdä mm. Kuuhun laskeutuneiden jälkiä ja tutkimuslaitteistoja vai vaaditaanko siihen joku super-observatorio? jos ei tarvita, niin millaisen suurennoksen kaukoputkeen tarvittaisiin, jotta ne näkisi?
Kaukoputki ja Apollo -laskeutujat
kergy
22169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei riitä resoluutio tunnistamiseen niin kaukaa. Toistaiseksi parhaat uudet kuvat Apollo-lentojen jäljistä, tutkimuslaitteista ja hylkytavarasta on LROC:llä otettuja.
http://lroc.sese.asu.edu/#myCarousel
Edes Hubble ei näe kuusta kuin kivitalon kokoisia kohteita, vaikka maan ilmakehä ei häirítse. Ilmakehän häiriöitä kyetään nykyään korjaamaan melko paljon, mutta silti seeingiä ei saa riittävän hyväksi, että esittämäsi kohteet näkyisivät maanpinnalta.
Tuolla vastaus kysymykseen:
Can Hubble see the Apollo landing sites on the Moon?
http://hubblesite.org/reference_desk/faq/answer.php.id=77&cat=topten
No, Hubble cannot take photos of the Apollo landing sites.
An object on the Moon 4 meters (4.37 yards) across, viewed from HST, would be about 0.002 arcsec in size. The highest resolution instrument currently on HST is the Advanced Camera for Surveys at 0.03 arcsec. So anything we left on the Moon cannot be resolved in any HST image. It would just appear as a dot.
Heh.. Apollo laskeutujia ei näy edes Japanin kuusatenliitin kuvissa!
Huipputarkat kuvat oli viikon japanilaisen yliopiston palvelimella!
Onneksi latasin ne :)
Onhan ne laskeutumispaikat kuvattu. Senkun googlaat.
Japanilaisen Kaguya (SELENE) -satelliitin pääkameran resoluutio ei ollut läheskään riittävä tunnistamaan alle kymmenmetrisiä kohteita Kuun pinnalla. Joten Apollon laskeutumismoduuleita ei tosiaankaan näy Japanin kuusatelliitin kuvissa, mutta vähän eri syystä kuin kuusalkkari kuvittelee.
"Apollo lasketumispaikoista" ei tulla koskaan,eikä ikinä saamaan resoluutioltaan tarkkoja kuvia mutta vähän eri syystä kuin kuuuskovainen kuvittelee.
Tuollahan niitä kuvia on:
http://www.nasa.gov/mission_pages/apollo/revisited/index.html
Näkyy esimerkiksi kuuautojen renkaanjäljet ja jopa astronauttien jalanjälkien polut. Ihan riippumatta salaliittohörhön hörhöilyistä.
Röntgenkuvauksiakaan ei oikeasti ole. Pelkää filunkia. Jo parin kuvauksen säteilymäärä olisi sama kuin kuvitteelliset apollolentäjät olisivat van Allenin vyöhykkeestä saaneet. Viimeistään toinen röntgenkuva olisi ihmiselle tappava.
Tuli näin jälkiviisasteltua, että Apollon astronauttien olisi pitänyt ottaa mukaan Kuuhun jokin ohut alumiinikalvo, vaikkapa jalkapallokentän laajuinen Amerikan tähti, joka Kuun pinnalle levitettynä olisi Auringon valossa kirkkaasti loistaessaan näkynyt senaikaisillakin voimakkaimmilla teleskoopeilla Maahan asti.
Kuusalkkareille se nykyinen peili ei näköjään riitä, mutta eihän sitä viisikymmentä vuotta sitten osattu ajatella, kuinka paranoideiksi harhaisiksi ihmiskunnan pohjasakka oikein "kehittyisi".
50 vuotta sitten sairaalloisesti ihannoimassasi ameriikassa ja nasassa vainoharhaisuus oli megalomaanista. Erityisesti kommunismia vastaan, joten lue poju ensin historiaa ennenkuin yrität päteä.
Enpä jaksa uskoa, että 50 vuotta sitten olisi kukaan NASA:n virkailija osannut edes kuvitella kaltaisesi henkisesti jälkeenjääneen, harhaisen paranoidin saavan palstatilaa jollain internetin "keskustelufoorumeilla".
Tekniikan kehitys on ihmeellistä.
Juuri kylmän sodan historia on yksi vahvimpia näyttöjä siitä, että kuussa todella käytiin. Neukuilla oli mahdollisuus todentaa se, eikä siltä taholta tullut ikinä väitteitä, etteivätkö jenkit olisi käyneet kuussa.
Kukahan täällä sairaaloisesti ihailee mitään? Kuusalkkarien taistelu tuulimyllyjä vastaan saa toki joskus jopa sairaaloisia piirteitä. Sen lisäksi, että olen lukenut kylmän sodan historaa, olen -50 luvun alkupuoliskolla syntyneenä myös elänyt sitä aikaa.
Henkisesti jälkeenjääneet eivät voi olla harhaisesti paranoideja.
Tosin millainen on harhaton paranoidi?
Kuusalkkareille se nykyinen peili ei näköjään riitä, mutta eihän sitä viisikymmentä vuotta sitten osattu ajatella, kuinka paranoideiksi harhaisiksi ihmiskunnan pohjasakka oikein "kehittyisi".
Missä kohtaa mainitsit internetin keskustelufoorumit?
Älä leiki viisasta neron kanssa.
Esko Valtaoja
Esko Valtaoja
Esko Valtaoja vuonna 2010.
Esko Valtaoja vuonna 2010.
Syntynyt 20. kesäkuuta 1951 (ikä 62)
Kemi
Kansallisuus suomalainen
Tutkimusala tähtitiede
Instituutti Turun yliopisto
Tunnustukset Tieto-Finlandia 2002
Uskonnollinen kanta agnostikko[1]
Esko Jorma Johannes Valtaoja (s. 20. kesäkuuta 1951 Kemi
Buahhaaa..poju paljasti itsensä.
Minulla on kyllä kaikki Valtaojan populistiset kirjat kirjahyllyssäni, mutta Esko on vielä vähän vanhempi kuin minä. Eskon ensimäinen vaimo, Leena Tähtinen oli yhteiskoulussa kanssani samalla luokalla. Lähelle meni, mutta ei ihan osumaa.
Ps. Tuo sinun Valtaoja pakkomielteesi on sitä luokkaa, että sinun kannatattaisi keskustella siitä ammatti-ihmisten kanssa. Tämä ei ole kettuilua, vaan aivan ystävällinen neuvo.
"Älä leiki viisasta neron kanssa. "
No siitä ei ole mitään pelkoa eikä täällä mahdollisuuksiakaan.
Keskustele sä vaikka ammatti-ihmisten kanssa siitä, että miksi kuvittelet minulla olevan pakkomielle Valtaojaan. Tai pyri vaikka modeksi niin näet Valtaoja-juttujen eri kirjoittajaksi. Vainoharhainen olet.
Jaaha. Valtaoja tähtitieteilijä ja sen akka nimeltään Tähtinen. 1 1=2
Nyt jo syövän takia edesmennyt Leena oli tähtitieteen dosentti, ansioikas tieteen popularisoija freelance tiedekirjoittajana ja kirjailijana. Ainakin silloin kauan sitten, kun itse hänet tunsin, hän oli hyvinkin pidetty ihminen. Kielenkäyttösi on moukkamaista.
Olet ilmeisesti juurikin se sama henkilö, joka kirjoittelee lapsellisia Valtaoja aiheisia aloituksia palstalle. Ei se valehtelemalla miksikään muutu. Eikä se ei todellakaan ole täysipäisen ihmisen toimintaa. Jos et jo ole mielenterveysongelmasi takia hoidossa, on korkea aika ottaa yhteyttä paikkakuntasi mielenterveystoimistoon.
En ole sama, mene hullu hoitoon vainoharhaisuutesi takia.
Olikohan akka vaihtanut nimensä uskottavuuden takia tähtikseksi.
Hänen äitinsä oli Kaanan postin hoitaja ja hänkin oli Tähtinen.
Nomen est omen.
Pahalla tolalla on siktsofreniasi. En kuitenkaan usko, että täällä olisi kaksi Valtaojafantasioihin seonnutta henkilöä. Taitaa vaan se ensimäinen olla jokin sivuopersoonistasi, joiden tekoset yrität kieltää.
ESKO SE POLKEE SIELLÄ JALKAA KUN ESKOA DISSATAAN. MENE ESKO NUKKUMAAN.