Ihmiskunta tarvitsee tähti-aluksia

Jos meinaa pysyä hengissä!
Onneksi homma on tajuttu ja USA, Venäjä ja Kiina on suunitellut moisia ja kiina jopa rakentamassa sitä.

Nykyisillä moottoreilla saavutetaan noin 10% valon nopeus, aluksen omatoiminen tuotanto ja kesto noin 25 vuotta!

Lähimpään asuttavaan palneettaan olisi noin 50 vuoden matka.
Tuskin näistä aluksista tulee kuitenkaan arkkeja.
Suunitelmat poikkee rajusti toisistaan
1382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kyllä! tohon pitäisi pyrkiä!
Ihminen avaruuteen ja monen kohteeseen!

Kun nyky teknologia mahdollistaa tähtialukset, mutta hullu politiikka ja raha on vastaan! Eli vastaan on ihmisen peri synti!

Äänestä
  • Onko tullut luettua liikaa scifiä tai kasottua TV-ohjelmia? Vasta suunnitellaan Marsissa käyntiä.

    Äänestä

30 000 km/sek nopeuteen ei päästä millään nykymoottoreilla.
Vaikka päästäisiin, mikä on se asuttava planeetta 5 valovuoden päässä?

Kyllä nyt mopo keuli pahasti.

Äänestä
  • Eipä tosiaankaan. Kemiallisia polttoainetta käyttävillä raketeilla ei mitään toivoa eikä fissiollakaan. Fuusio voisi periaatteessa riittää jos moottori on kevytrakenteinen (esim. Daedalus-suunnitelma). Antimateria olisi optimaalista mutta sitä pystytään nykyään tuottamaan vain hitusia.

    Äänestä

Julkinen avaruustekniikka toimii edelleen 3000 vuotta vanhalla rakettitekniikalla. Suurin osa merkittävästä tieteen kehityksestä kuitenkin tapahtuu julkisen tieteen ulkopuollella aina 2. maailmansodasta lähtien. Julkinen tiede on lähinnä pr-toimintaa ja massojen maailmankuvaa muokkaavaa propagandaa.

Äänestä

Kiinalaiset keksivät kemialliset raketit 3000 v sitten.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rocket

Kyseessä olivat lähinnä ilotulitusvälineet mutta periaate silti sama.

Äänestä

Nykyislläkin moottoreilla pystytään kiihdyttämään avaruudessa nopeutta koko ajan ja siten teiriassa saavuttamaan hyvin suuria nopeuksia. Ongelma on vain se, että, vaikka nopeuden ylläpitämiseen ilmakehän jitkan puuttumisen takia ei tarvita polttoainetta, sitä tarvitaan jatkuvaan kiihdyttämiseen niin paljon, että aluksen paino kasvaa sitä suuremmaksi, mitä pidempään sen nopeutta halutaan kiihdyttää. Aluksesta tulee valtavan painava laitos, joka vaatii kiihtyäkseen edes kymmenesosaan valonnopeudesta yhä vain suurempaa painoa, joka siis taas hidastaa sen kiihtyvyyttä.

Toinen asia, miksi nykyisillä tekniikoilla tähtienvälisen ihmisiä kuljettavan aluksen rakentaminen ei kannata, on, tekniikan tuleva kehitys. Matka kestäisi nykytekniikallamme niin kauan, että on melko varmaa, että jokin tulevan kehityksen alus, vaikka sadan vuoden päästä lähtenyt, ohittaisi tämän meidän lähettämämme aluksen paljon ennen kuin meidän aluksemme olisi lähelläkään määränpäätään. Samoin tulee todennäköisesti käymään noille luotaimille, jotka on lähetetty 1970- ja 1980-luvuilla ja ovat kaukaisimmat ihmisen lähettämät luotaimet , nyt jo aurinkokunnan ulkopuolella. Jokin tulevaisuuden luotain tulee ohittamaan ne paljon ennen kuin ovat ehtineet lähellekään mitään seuraavaa tähteä.

Äänestä
  • Rakettiyhtälön mukaan nopeuden muutos on v*ln(m1/m0), missä v on palokaasujen nopeus (kemiallisilla polttoaineilla tyypillisesti 3-4 km/s), m0 on raketin alkumassa polttoaineineen ja m1 on raketin loppumassa kiihdytyksen jälkeen. Esim. 10 % valonnopeuteen pääsemiseksi tarvittaisiin siis e^10000 -kertainen määrä kemiallista polttoainetta raketin hyötymassaan nähden joten ei voida puhua edes teoreettisesta mahdollisuudesta. Jo aurinkokunnasta ulos pääseminen onnistuu käytännössä vain hyvin kevyillä luotaimilla. Huomattava parannus voitaisiin saada aikaan ionimoottoreilla, varsinkin jos ne voidaan lähettää matkaan maata kiertävältä radalta.

    Äänestä

  • 16+1 kirjoitti:

    Rakettiyhtälön mukaan nopeuden muutos on v*ln(m1/m0), missä v on palokaasujen nopeus (kemiallisilla polttoaineilla tyypillisesti 3-4 km/s), m0 on raketin alkumassa polttoaineineen ja m1 on raketin loppumassa kiihdytyksen jälkeen. Esim. 10 % valonnopeuteen pääsemiseksi tarvittaisiin siis e^10000 -kertainen määrä kemiallista polttoainetta raketin hyötymassaan nähden joten ei voida puhua edes teoreettisesta mahdollisuudesta. Jo aurinkokunnasta ulos pääseminen onnistuu käytännössä vain hyvin kevyillä luotaimilla. Huomattava parannus voitaisiin saada aikaan ionimoottoreilla, varsinkin jos ne voidaan lähettää matkaan maata kiertävältä radalta.

    Juuri noin. Ongelma pysyy yhä, vaikka ei käytetttäisikään kemiallista polttoainetta. Tuleva kehitys esimerkiksi ionimoottoreiden suuntaan tai jokin muu tuleva energian tuotantotapa, jossa suhteellisen pienen kokoisella moottorilla ja paljon nykyistä vähemmän vaadittavilla "polttoaineilla", saattaa joskus tehdä tähtien välisen matkustamisen edes jotenkin mahdolliseksi, vaikka silloinkin hyvin kaunan kestäväksi. Ideoita on esitetty paljon erilaisista tulevaisuuden moottoreista, ongelma vain on, ettei niitä ole olemassa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ihminen ei avaruusro kirjoitti:

Jos meinaa pysyä hengissä!
Onneksi homma on tajuttu ja USA, Venäjä ja Kiina on suunitellut moisia ja kiina jopa rakentamassa sitä.

Nykyisillä moottoreilla saavutetaan noin 10% valon nopeus, aluksen omatoiminen tuotanto ja kesto noin 25 vuotta!

Lähimpään asuttavaan palneettaan olisi noin 50 vuoden matka.
Tuskin näistä aluksista tulee kuitenkaan arkkeja.
Suunitelmat poikkee rajusti toisistaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu