Siinä teille faktoja:
http://www.talouselama.fi/uutiset/luulitko luomuruoan olevan ymparistoystavallisin vaihtoehto jopa huonompi/a2252193
"Raportti, jossa analysoitiin yli sataa eurooppalaiseen viljelyyn keskittynyttä tutkimusta, on samoilla linjoilla. Siinä huomautetaan, että jotta päästäisiin samaan tuotantomäärään kuin tavallisessa viljelyssä, luomuviljely johtaa usein korkeampiin ammoniakkipäästöihin, typen liukenemiseen ja typpioksidipäästöihin."
Luomu on idioottien länsimaisten parempiosaisten ökyasiakkaiden viherpiipertäjähippien kusetukseksi rakennettu brändi jolla ne ostavat itselleen hyvää omaatuntoa, kas ku minä ostan luomua niin maailma pelastuu. ja V ITUT!
Luomu saastuttaa enemmän
9
392
Vastaukset
- hihhuleitaonkoheitä
No taas Kiinassa luomu taitaa saastuttaa vähemmän tai onkohan siellä enää mitään mitä saastuttaa enempää.
Tavoitehan ei voi olla samaan tuotantomäärään pääseminen kun aikamoinen osa tehotuotannostakin päätyy kaatopaikoille rottien ruoaksi.
GM (ei yleiset moottorit) ei ole ratkaisu ongelmaan vaan ihmisten asenteiden muuttaminen. Jokainen voisi katsoa jääkaappinsa sisälle ja tsekata miten siellä onkin niin paljon turhaa ja vanhentunutta kamaa.
Ja avainsana oli "usein" (jos edes näinkään) - ei "aina".
Toki luomun pitäisi olla myös lähituotettua - jokin Brasiliassa tuotettu "luomu" (Kiinasta tai Intiasta puhumattakaan) tänne kuskattuna ei ole järkevää ja ihmisten pitäisi jättää nämä tuotteet hyllyyn, jotta myös keskusliikkeet ymmärtäisivät asian.- Anonyymi
"luomuruoan olevan ymparistoystavallisin vaihtoehto jopa huonompi"
Juurikin siellä Saksassa esim vesilaitokset hankkivat innolla peltomaata ja vuokraavat ne sitten luomuviljelijöille.
Syy on se, että näin saadaan saasteetonta pohjavettä.
- Ituja vain ituja
Tavoitehan luomuruoka brändissä on se että länsimainen eliitti voi ostaa itselleen hyvää omaatuntoa kun ostetaan vähän kalliimmalla lähiruokaa joka on kasvatettu kestämättömin metodein ja kokonaisuutta ajattelematta.
Ajetaan omalla autolla sinne hypermarkettiin ostamaan sitä eettistä lähiruokaa ja saastutetaan niin saatanasti.
Sitten voi blogikommentteihin ja faceen kirjoittaa kuinka on niiin hyvä ihminen kun on ostanut niiiin ihanaa luomu sitä ja luomu tätä ja kuinka sopii niin ihanasti italialaisen luomuviinin kanssa ne ja nämä ja kuinka on taas niiin hyvä omatunto ja maailma pelastuu, elämässä ainoa ikävyys on se kun tässä terassilla on taas niin kylmä siemailla tätä valkoviiniä (neljäs pullo tänään) ja joutuu kohta sen Canada Goosen untuvatakinkin kaivamaan kaapin perukoilta. - Anonyymi
Luomu on ideologiaa jossa ostetaan mielihyvää,todellisuudessa siinä maksetaan luonnon hävittämisestä ja ilmaston lämpeämisestä ,koska luomu on tehotonta ja kuormittaa ilmastoa enemmän kuin mikään muu tuotantotapa
- Anonyymi
"Luomu on ideologiaa jossa ostetaan mielihyvää,todellisuudessa siinä maksetaan luonnon hävittämisestä ja ilmaston lämpeämisestä ,koska luomu on tehotonta ja kuormittaa ilmastoa enemmän kuin mikään muu tuotantotapa"
Luomu on tällä hetkellä kestävän ruoan tuotantotapa.
-Säästää fossiilista energiaa - väkilannoitteiden erityisesti typen valmistus vaatii lähes puolet ruoantuotannon energiantarpeesta.
-luomu käyttää paljon tehokkaammin uusiutumattomista luonnonvaroista olevia tuotantopanoksia.
-myrkyllisiä torjunta-aineita ei syydetä ympäristöön
-ravinnepäästöt vesistöihin ovat pienemmät
-parempi maan kasvukunnon hoito sitoo myös hiiltä maaperään
-luomu on paljon omavaraisempaa tuotantoa ja siten huoltovarmuus kriisiaikoina on paljon tavanomaista tuotantoa parempaa.
Ostankin aina luomua kuin mahdollista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Luomu on ideologiaa jossa ostetaan mielihyvää,todellisuudessa siinä maksetaan luonnon hävittämisestä ja ilmaston lämpeämisestä ,koska luomu on tehotonta ja kuormittaa ilmastoa enemmän kuin mikään muu tuotantotapa"
Luomu on tällä hetkellä kestävän ruoan tuotantotapa.
-Säästää fossiilista energiaa - väkilannoitteiden erityisesti typen valmistus vaatii lähes puolet ruoantuotannon energiantarpeesta.
-luomu käyttää paljon tehokkaammin uusiutumattomista luonnonvaroista olevia tuotantopanoksia.
-myrkyllisiä torjunta-aineita ei syydetä ympäristöön
-ravinnepäästöt vesistöihin ovat pienemmät
-parempi maan kasvukunnon hoito sitoo myös hiiltä maaperään
-luomu on paljon omavaraisempaa tuotantoa ja siten huoltovarmuus kriisiaikoina on paljon tavanomaista tuotantoa parempaa.
Ostankin aina luomua kuin mahdollista.Esim Saksassa vesilaitokset ostavat peltoja pohjavesialueilta aina kun tulee tarjolle tai vuokraavat niitä omistajilta ja antavat näiden peltojen viljelyn luomuviljelijöille.
Syy on yksinkertainen: luomu saastuttaa paljon vähemmän.
Torjunta-ainejäämiä ei luomusta tulee lainkaan. Vesilaitoksille on torjunta-aineiden poistanut vedestä erittäin kallista.
Luomussa nitraattien ym ravinteiden huuhtoutuminen pohjavesiin voidaan minimoida verrattuna tavanomaiseen viljelyyn.
- Anonyymi
Mites noi pölyttäjäkatoa (ja mitä kaikkea ihmisille) aiheuttavat myrkyt. Ostan luomua aina kun voin.
- Anonyymi
Luomuviljelijät kesannoivat peltoja jolloin houkuttelevat lintuja yms. luontokappaleita pesimään pellolle. Kas kummaa kun tulee kesäkuu he ajavat silppurilla linnunpojat yms. paskaksi ja sen jälkeen kyntävät ne maahan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luomuviljelijät kesannoivat peltoja jolloin houkuttelevat lintuja yms. luontokappaleita pesimään pellolle. Kas kummaa kun tulee kesäkuu he ajavat silppurilla linnunpojat yms. paskaksi ja sen jälkeen kyntävät ne maahan.
Lihaluujauho on sallittu lannoite luomussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1773343Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K592474Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a272407Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii652059- 1981950
Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan401649Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa3381505Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,851342Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1961339- 261331