Mielestäni työnantaja on todella reilu kun huomioi palkassani panostukseni ja uurastukseni yrityksen eteen, ja myönsi toivomani palkankorotuksen. Onneksi on vielä olemassa reilujakin työnantajia. Nyt palvelen ilolla ja hyvällä mielellä yritystä jossa työskentelen.
Arvostan työnantajaa palkankorotuksen takia!
4
169
Vastaukset
- 24kkPestit
Tuo on mukava kuulla, suurin osa vaihtaa duunipaikkaa 2v välein jotta palkkakehitys pysyy edes jossain järessä (tuo on tutkittu olevan paras keino nostaa palkkaa valmistumisen jälkeen 22-30v välissä). Tietyssä vaiheessa sen jälkeen 2v välein vaihtaminen alkaa näyttämään huonolta CVssä.
- Muutoksia inhoava
Itse en missään tapauksessa vaihtaisi työpaikkaa palkan takia jos nykyisessä on kohtuullinen palkka ja hyvä ilmapiiri ja mukava työnkuva.
Kuulostaa melko levottomalta ja lyhytjänteiseltä touhulta tuo 2v välein vaihtaminen. Mutta to each his own. - InflaatioNakertaa
Toki voi jäädä poraamaan samaan duuniin vaikka 10 vuodeksi. Olen nähnyt monta sellaista tapausta, ja joilla palkkakehitys on täysin jämähtänyt 2-3 ensimmäisen vuoden jälkeen. Tietenkin jos palkka on riittävä/on tyytyväinen siihen niin ei toki tarvi vaihtaa. Hyvä kuitenkin huomioida inflaatio ja tosiaan yleiskorotus 20 euroa / vuosi (tai edes vähän paremmat prosentit) harvemmin kattaa edes inflaatiota. Eli että saa edes palkan rahallisen arvon säilytettyä niin täytyy palkkaa saada nostettua ihan kohtalaisesti 2-3v välein (jos kehitys on ollut 0% viimeiset 2-3v).
- YTIskee
Jatkoa edelliseen: nykyään tosiaan saa olla myös tuuria että löytää duunin jossa saa olla enemmän kuin 2-3 vuotta. Joten näinkin "luonnollista kautta" palkka tulee kilpailutettua 2-3v välein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1543325Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582637Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492574- 1202399
- 241903
- 241711
- 301636
- 1721579
- 371285