Myydääköhän missään samanlaista päärynähilloa, jota on päärynätuutissa?
Päärynähilloa kyllä myydään kaupassa, mutta se ei ole läheskään yhtä hyvän makuista, kuin mitä päärynätuutuissa oleva hillo on.
Makeaahan se on ja lisäaineita, mutta on vaan tosi hyvää.
Päärynätuutin päärynähillo
3
302
Vastaukset
- tuuttia1
Ostat vaan tuutteja kilokaupalla
- mutniinnesanoo
Tuuteissa oleva "päärynähillo" ei taida olla hilloa eikä päärynää nähnytkään vaan on keinotekoista massaa, jota on "paranneltu" väriaineilla ja "luontaisenkaltaisilla" aineilla eli päärynänmakuisella esanssilla.
- onsiinäpäärynää
http://finland.somefood.org/?p=13873
hillolla
1,5 kg päärynöitä
600 g sokeria
2 dl sitruunamehua (n. 5 sitruunaa)
1 iso tai 2 pientä rosmariinin oksaa
1. päivä
Kuori päärynät ja poista kodat. Leikkaa palasiksi ja laita isohkoon kulhoon. Sekoita sokeri ja sitruunamehu päärynöihin ja laita muovikelmu suoraan päärynäseoksen päälle niin, että väliin jää mahdollisimman vähän ilmaa, joka voisi tummentaa päärynöitä. Peitä kulho lautasella tai kannella ja nosta yöksi jääkaappiin.
2. päivä
Kaada päärynät hillokattilaan, nosta käsikäyttöinen soseutin valmiiksi tyhjän kulhon päälle ja siirrä sivuun hetkeksi. Keitä seosta jatkuvasti sekoitellen n. 15 minuuttia, kunnes päärynäpalat alkavat olla läpikuultavia.
Soseuta pehmenneet päärynät päärynöiden mehutuskulhoon (muovipussi) ja siirrä seos takaisin kattilaan. Keitä keskilämmöllä koko ajan sekoittaen 15-20 minuuttia, kunnes hillo alkaa paksuuntua. Tähän voi mennä kauemminkin, etenkin, jos käytössäsi ei ole laakeapohjaista kattilaa. Niinpä on tärkeää oppia lukemaan hilloa, tämän yksilön kypsymisen näkee siitä, että se ei vaikuta enää vetiseltä.
Kun hillo on valmis, laita rosmariini uuttumaan sen sekaan. Anna olla muutama minuutti, sekoita hilloa ja maistele, onko rosmariinia makuusi riittävästi. Jos on, poista oksa, jos ei ole, jätä hetkiseksi ja maistele uudelleen.
Purkita hillo kuumiin pestyihin ja steriloituihin purkkeihin. Hillo säilyy hyvänä ainakin 10 kuukautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719