Uunimakkara

pokke

Kuinka kauan pidätte makkaraa uunissa?

9

13384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakke kokki

      Saa olla aika kauan... 200 lämmöllä 45-50 min ja foliopussissa niin hautuu sisältä meheväksi. Voitelen sen eka sinapilla ja viiltoihin juustoa.
      Tai - leikkaa veneenmuotoisen aukon , täyttää sen kasvissuikaleilla ja aurajuustolla.

      • pokke

        Okei. HK:n sinisessä lukee että 175 astessa 10-15 min. Ei kyllä siinä ajassa tullut hyvää. :D


      • kortonkiblöö
        pokke kirjoitti:

        Okei. HK:n sinisessä lukee että 175 astessa 10-15 min. Ei kyllä siinä ajassa tullut hyvää. :D

        Laita grillivastukset päälle ja makkara pellillä uunin yläosaan, viillot pintaan ja noin kymmenen minsaa 200 asteessa tai kunnes makkaran pinta on saanut kauniisti väriä (ei palanut). Jos haluat varmistaa, että makkara on myös sisältä kuuma, ota lämmöt pois päältä ja anna makkaran hautua värin saatuaan vielä kymmenisen minuuttia jälkilämmössä.

        Toinen tapa on laittaa makkara kylmään uuniin keskiitasolle, lämmöt päälle 200 asteeseen, kun lämpötila on saavutettu eli termostaatti katkoo niin grillivastukset päälle 250 asteeseen noin viiden minsan ajan ja makkaran pintaan kaunis väri, virrat pois ja se on siinä. Vie aikaa noin 15-20 minsaa.


    • Ndlfndlfl

      Pari vuotta....

      • tai kuten minä

        Suoraan paketista kylmänä.


      • pokke
        tai kuten minä kirjoitti:

        Suoraan paketista kylmänä.

        No eihän se sit mitään uunimakkaraa oo jos syö suoraan paketista kylmänä. :D


    • nopsasti tulee

      No mitäköhän se mun prinssinna.. köh.. no nii siis hk blöö on uunissa, sisään ulos, sisään ulos, multa tuli jo kulta... ei kauhean monta sekunttia, sen jälkeen pulla on uunissa semmoset ~9kk.

    • täys amatööri

      Jos painat kasviksia mukaan, käytä ne voin kanssa nopee pannulla. Eivät jää raaoiksi. Sipulit on hyviä, kokemus sanoo, että salotti- tai punasipuli vois lähtee parhaiten. Julienneksi ja nopee pannu - sit makkaran mukaan.

    • Lenkki-Pentti

      Kyllä se makkara kantsii tosiaan pitää "uunissa" sen aikaa että se napsahtaa.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe