http://nsidc.org/greenland-today/images/greenland_melt_area_plot.png
Grönlanti on sulanut tämän vuoden kesäkuussa selvästi tavanomaista nopeammin ja enemmän. Keskiarvot vuosilta 1981-2010 ovat selvästi alle 20%, mutta tämän vuoden kesäkuussa on ollut jopa 40% sulamislukemia. Tämä johtuu siitä koska ilmasto lämpenee.
Grönlanti on sulanut tämän vuoden kesäkuussa selvästi tavanomaista nopeammin ja enemmän. Keskiarvot vuosilta 1981-2010 ovat selvästi alle 20%, mutta tämän vuoden kesäkuussa on ollut jopa 40% sulamislukemia. Tämä johtuu siitä koska ilmasto lämpenee.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mistä jäistä lienee kyse.
Grogilasin jäistäkö?
Thoman Mote on kuuluista Gröönlannin perättömistä sulamisalaarmeista.
http://toryaardvark.com/2012/07/25/greenland-a-scary-new-fear-story-about-melting-ice/
kivikkokin sulaa? Eipä ihme että eskimot vetää ryyppyä kaksin käsin!
Tietysti Grönlanti sulaa, ei kai se nyt enää ole uutinen edes palstan yksinkertaisimmalle mielenterveyssähköääliölle. Vai mistä sen tietää, takapajuisten peräkammarin kössien typeryyttä ei ovoi koskaan yliarvioida.
Paha juttu jos Grönlannin kilometrien paksuisesta jäästä on sulanut 40%
Jos jäätä on esim. 3km, niin 1,2 kilometriä on jo sulanut todistettavasti
aloituksessa.
Yleensäottaen jos Grönlannin jäisä on sulanut 40%, sen pitäisi näkyä uponneena Helsingin kauppatorina, eli 3 metrin merenpinnan nousuna..
Sähköteurastajan ei varmaankaan tarvinne esittää tyhmää, vaan se tulee ihan rennosti suoraan lonkalta.
Kato, kiemurtelija louskuttaa taas leukojaan, mutta aiheeseen ei ole mitään sanottavaa.
Vai kiemurtelija? Sekoitat minut varmaan johonkin toiseen, kuten Sähköteurastajaan, joka ei koskaan ole mitään mieltä mistään, antaa vain ymmärtää.
Ei sinun hölmöjä juttujasi voi sekoittaa keneenkään muuhun.
Multinikkimulkeroijaa ei taas toisesta erota, kuin kaksi identtistä pöljää.
Eli sinä ja hohheli.
IHANKO TOSI, ONKO GRÖNLANNIN JÄÄSTÄ SULANUT NYT KESÄKUUSSA JO 40 % ? En olisi uskonut jos et olisi kertonut. Mutta sinua minä uskon.
Aloituksessa kerrottiin koko Gröönlannn sulaneen, eli vulkaaninen toiminta lienee lisääntynyt asiaankuuluvan kiihtyvästi.
Sähköteurastaja: missä kohtaa Grönlannissa on vulkaanista toimintaa?
kyllä me tällä vuosisadalla vielä kauppatoria verorahoilla pengerretään. Grönlanti menettää jäätä kaksi kertaa nopeammin kuin vain kymmenen vuotta sitten ja samanlainen kehitys on käynnissä myös Etelämantereella. Paskamaiseksi tämän ongelman tekee sen exponentialisuus.
Eli elämme maapallon historiassa mielenkiintoista aikaa. Me 40 vuotiaat olemme nähneet käsittämättömän (exponentialisen) teknologian, kulutuksen sekä taloudellisen kasvun, minkä maksajana on ollut meidän maapallomme. Katsokaapa mitä tahansa kehityskäyrää. Ennen laskua tulee hurja nousu . Ja uskomatonta, että me kaikki tiedostamme sen, mutta lajimme ahneus ei anna ymmärrykselle sijaa. Olisi upeaa kuolla nähden sen, mihin tämä kaikki johtaa.
Ei pidä paikkaansa.
Grönlannissa näyttää olevan ihan normaalin vaihtelun rajoissa oleva kesä meneillään. Siellä ihan kuin Suomessa, on välillä lämpimäpää ja välillä kylmempää sekä kesällä, että talvella. Koska maapallon vuotuiset säät vaihetelevat luonnostaan valtavasti, vain idiootit vetävät johtopäätöksiä yhden vuoden sääilmiöistä. Maapallon lämpötilahan ei ole noussut kuin sen 0,7 astetta ja sekin nousu pysähtyi 18 vuotta sitten. Nyt toki on enneustettu, että 50-100 vuoden kuluttua lämpenee, joten ei kannattaisi hirveästi näitä säätiedotuksia rummuttaa, koska vielä ei mikään ei missään ole vielä lämmennyt.
Gröönlannin tulivuoret, no onhan se vulkaanisesti aktiivinen, siellä ne on jään alla, vai pystytkö todistamaan ettei ole kuten ilmastotieteessä vaaditaan?
http://iceagenow.info/2013/08/greenland-ice-melting/
No voi voi ressukkaa . Etkös tiedä että nämä höpöhöpö-huuhaa-bullshitlinkkisi vain korkeintaan naurattavat meitä fiksumpia?
Teille vähemmän kouluja käyneille työväenluokkaisille persuille ne tietysti ovat jännittäviä, värikuvia ja kaikkea hienoa.
Ei kun Nature Geoscience jonka olisit saanut itsekkin selville jos osaisit lukea.
http://www.nature.com/ngeo/journal/v6/n9/full/ngeo1898.html