http://www.foreca.fi/Russia/Novosibirsk/15vrk
Helteet jatkuvat ja vaihteluvälin yläpäässä jopa uusia lämpöennätyslämpötiloja näyttää olevan. Ilmaston lämpeneminenhän tämän aiheuttaa.
Helteet jatkuvat ja vaihteluvälin yläpäässä jopa uusia lämpöennätyslämpötiloja näyttää olevan. Ilmaston lämpeneminenhän tämän aiheuttaa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
No miten ne nyt jatkuisivat jatkumistaan kun suttauksesi näyttää
joka päivä olleen alle 20 C.
Järkyttävää. Arktisessa Siperiassa 25-30 astetta jatkuvasti... Mitä tämä tarkoittaa? Onko se se ihmisen aiheuttama karmea KASVIHUONEILMIÖ?
Kyse on ennustuksesta, eikö pöljä osaa lukea, ja suttauksessa esitetään edeen joka vuorokaudeksi alle 20C lukemia, joten helle ei voi olla jatkuvaa.
Sitä ihmettelen eniten että Sähkiksellä on näin pahoja puutteita perusasioissa. Hellepäivä on päivä jolloin maksimi ylittää 25 astetta. Kuumaa on Siperiassa, kuumaa on.
Sehän tunnusti vaihtaneensa psykoosilääkitystä äskettäin. Jospa nuo sekavuudet on uusien mömmöjen sivuoireita.
Aloituksessa kirjoitettiin helteen jatkuvan päivästä päivään eikä mainittu helleppäiviä.
Helle jatkuu päivästä päivään jos joka päivä johonkin aikaan saavutetaan helleraja. Silloin on siis helteistä. Öisin toki lähes aina on viileämpää. Nämä on tosin asioita jotka alle 10-vuotiaskin tietää, miksi sinulle 59-vuotiaalle ammattikoulun käyneelle täytyy tällaisia opettaa.
Säälittävää on alarmistien kiemurtelu.
Lämpöä pitää etsiä suurennuslasin kanssa epätoivon kyynelten valuessa poskille.
Eipä niitä paljon tarvi etsiskellä, suurin osa maapalloa näyttää taaaaaas olevan siellä punaisella puolella. Yläilmakehän suihkuvirtaus sijaitsee vaan nyt niin että skandinaviassakin vallitsee arktinen ilmamassa. Toisaalta lähes koko Siperia kuumaa ja kuumaa on Grönlannissa, pohjois-Kanadassa, Alaskassa pohjoisia paikkoja mainitakseni. Toki huussin akkuna näyttää omanlaisensa totuuden....
Kunhan Suomeen tulee taas kesäpäivät alkaa huussin akkuna kelpaamaan eeliöllekin. Siihen asti pitää eeliön poimia kirsikoita muilta mailta.
Suomen pinta-ala n. 340 000 neliökilometriä on aika pieni, kun mukaan otetaan Kanada 10 miljoonaa neliökilometriä, Siperia niin ikään 10 miljoonaa neliökilometriä, Grönlanti hieman yli 2 miljoonaa neliökilometriä ja Alaska hieman yli 1,7 miljoonaa neliökilometriä. Siinä ei paljon auta pienellä alueella tavanomaista kylmemmät säät kun 71 kertaa suuremmalla alueella on tavanomaista lämpimämmät säät.
Ei ole.
On aika uskomatonta, että mantereella on tuollaisia 30 asteen lukemia!!!
Ja kaiken lisäksi kyseessä on paikka, joka on lähes 1000 kilometriä etelämpänä kuin Joensuu, missä on helteitä tavattu useinkin.
Onko maailmalla lämpimät paikat näin vähissä, että noin hölmöstä paikasta pitää helteitä hakea???
Taas meni metsään mutta siinäpä ei ole mitään uutta.
Osissa Siperiaa on helteistä noin Keski-Suomen korkeudelle asti.
Valehtelukin on taitolaji ja heikkolahjainen raasu ei edes sitä hallitse kuten täällä mätäliejuämpäri nimeltä suoli24 voi niin selvästi joka päivä todeta, mutta samapa sille, pääasia että hupia riittää.
"Taas meni metsään mutta siinäpä ei ole mitään uutta."
Siis mikä meni metsään?
Tuo Hohhelin uutinen siperian helteistä vai mikä?
Siperian pakkaset ne jatkuvat jatkumistaan. Alla Oulun eteläpuolella sijaitsevan Markovon lämpöjä.
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=25551&ano=2014&mes=6&day=24&hora=18&min=0&ndays=30
Miten on Suomessa, Eelis ja muut hohhelit??? Miksi hiilidioksidi ei lämmitä??? Suomenhan pitäisi olla ilmastonmuutoksen näyteikkuna muulle maailmalle ja sen normaaleista kesälämmöistä täällä jaksetaan paukuttaa. Ei taida ilmasto Suomessa lämmetä - ei sitten millään!!!! Kun tänä kesänä saisi edes lyhyet kalsarit jalkaan!!!
Näyttää se maapallon lämpötiloja säätävä aurinko hiipuvan. Se auronko on teholtaan niin järjetön, että pienetkin vaihtelut saavat pahaa tuhoa aikaan maapallolla. Sen rinnalla hetkellinen hiilidioksidi ei paljon menoa hetkauta!!!
Ethän vaan kuvittele että ihmisen vaikutus on jo niin suuri että joka paikassa koko ajan on normaalia lämpimämpää? Ehei, eihän se poika niin mene. Suomeen on nyt sattunut jämähtämään vähän vilakampi kausi. Toki tuo "hieman" Suomea suurempi Siperia on samaan aikaan melkoisen kuuma....
Ja luovu jo ihmeessa niistä pitkiksistä, ei ihme kun olet noin pahan tuulinen kun munat hautuu. Eelis laittoi keskipitkät kalsongit naulaan jo helmikuulla kun niitä ei enää tarvittu. Katsellaan sitten noin puolen vuoden päästä kun menee (ehkä) pysyvämmin miinukselle.
Ja taas Eelis valehtelee. Tokihan Eeliksellä eilenkin oli Kuuno Ilmarin pierunhajuiset vanhat raappahousut yllä, lämpötilan ollessa hädin tuskin 10 asteen yläpuolella ja iltaisin ja öisin on vieläkin kylmempää.
Ehei. Eelis pitää pidempilahkeisia vain talven pakkasilla. Ja ehkä ulkotöissä syksylläkin. Piti tarkistaa lämpötila kun siitä noin elämöidään. Päijänteen rantamilla juuri nyt 13,8 astetta mutta esiintullut aurinko saa sään tuntumaan melkein kesäiseltä. Säästä huolimatta, ei ole ikävä Siperiaan. Sekin on nähty.
"Novosibirsk sijaitsee Länsi-Siperian alangon kaakkoisosassa. Ilmasto on erittäin mantereinen kylmine ja lumisine talvineen sekä kuumine ja kuivine kesineen. Lämpötila on kesällä noin 20–22 °C ja talvella -18–20 °C, mutta voi laskea talvella -47:ään ja nousta kesällä 35 °C. Sää on suurimman osan vuotta aurinkoinen."
Eli ihan normisää siellä parhaillaan.
Voi novosopirskutti sentään kun tää maantieto on eelikselle niin vaikeata.