Ensi syksynä alkaa lukio ja pakko opetella syömään KUNNOLLINEN aamupala (joka on myöskin kohtuuedullinen ja pitää nälkää noin 4 tuntia). Tässä siis:
2 viipaletta ruis/kauraleipää (ei mitään vehnä/lisäainehöttöä vaan 100 % täysjyvää), päälle Oivariinia, juustoa/keitetty luomukananmuna sekä kasviksia (valitsen kauden mukaan)
lisäksi hedelmä tai marjoja ja kuppi teetä. Joskus keittelen puuroa, mutta siitä en erityisemmin välitä ellei laita paaaljon hilloa päälle ja sittenhän se ei ole enää terveellistä...
Onkohan hyvää?? :)
2 viipaletta ruis/kauraleipää (ei mitään vehnä/lisäainehöttöä vaan 100 % täysjyvää), päälle Oivariinia, juustoa/keitetty luomukananmuna sekä kasviksia (valitsen kauden mukaan)
lisäksi hedelmä tai marjoja ja kuppi teetä. Joskus keittelen puuroa, mutta siitä en erityisemmin välitä ellei laita paaaljon hilloa päälle ja sittenhän se ei ole enää terveellistä...
Onkohan hyvää?? :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihan hyvä.
Puuroa voisit syödä marjasilmällä. Pakastemerjat maksavat 4-8 €/kg ja puuronsilmäksi riittää 50-75g.
Jos maksat itse ruokasi, siinä on otettava huomioon myös hinta.
Ruskea ja Musta tee kovettaa vatsaa, joten vaihtaisin Vihreään teehen se on osattava vain tehdä.. Ei koskaa yli 80 asteista vettä, muutuu karvaaksi sitä kuumemmassa. Samoja tee lehtiä voi hauduttaa aina päivän kerrallaan, on sitä itseään kiinalaista käytäntöä.
Juustoa ja kananmunaa vaihtaisin välillä itse tehtyyn rahkaa. Pakastemarjoja ja Kerman tilalla jugurtti suhde jokaista 1/3. Sokeria maunmukaan.
Porkkana ja omena sopivat välipalaksi mukaan, helppo kuljettaakin.
Kiitos! Juon tavallisesti vihreetä teetä, mutta en ole noita teelehtiä ennen kokeillutkaan. Pitää myös tehä tota marjarahkaakin, kuulostaa ihanalta!
En maksa ruokiani itse, sillä olenhan vielä alaikäinen, mutta edullisuutta vaan ihan sen kannalta, että lukiokirjat ym. maksaa paljon ja suurperheessä rahaakin kuluu.
Tänään kokeilin illalla neljänviljanpuuroa mustikoiden ja vadelmien kanssa, oli kyllä paljon parempaa kuin peruskauraa!
Onko mun aamupala terveellinen?
lautasellinen luomukaurapuuroa, marjoja tai omppusosetta (vähäsokerinen)
1 viipale jälkiuuniruisleipää voita juustoa kurkkusiivuja
kuppi vihreää teetä
- aika samassa tilanteessa :)
Oho, laitan siis leivän päälle voita juustoa keittokinkkuleikkele kurkkua
Mausta en tiedä, mutta ravintoarvoltaan kuullostaa hyvältä. Kaikkea voi aina hinkata ja hankata, mutta paremmaksi se tuskin siitä muuttuu.
En nyt kyllä ihan tajua miten lukion käyminen liittyy aamupalaan vai onko se kielletty peruskoululaisilta ?
Silloin kun itse kävin k.o oppilaiteksen ja matkoihin meni tunti suuntaansa niin
ruisleipää , kananmuinia, jogurttia ja kahvia.
Omat lapseni meni suoraan harrastuksiin sieltä-- pakkasin eväät . Kouluilla on jääkaappi jossa voi säilyttää, kun kysyy luvan.
Keiitivät itse aamupuurot niin että tulee sopiva- tai sitten riisipuuroa tein illalla että riittää myös aamuun.
Pidä vaikka myslipatukkaa mukana hätävaraksi, aivotyö vaatii energiaa.
Sitrushedelmiä en kauheesti suosittele , ellei halua päästä hammaskiilteestä eroon.
Hyvyydestä en tiedä, mutta on ainakin terveellistä - onnittelut siitä sinulle vaikka lisäisinkin mukaan jonkin jugurtin - vatsani vain kaipaa jotain hapanta toimiakseen hyvin.
Hillo ei välttämättä ole epäterveellistä vaikkakin sisältää paljon sokeria - sitä kuitenkin käytetään vähän ja marjojen hyödylliset osat merkkaavat sokeria enemmän. Joten mausta puurosi hillolla jos sen makua aamiaiseen tarvitset.
En näe mitään huonoa aamiaisessasi, joskin ihmettelen miksi ihmiset eivät juo tavallista teetä ilman mitään mausteita - siis sitä ceylonin-teetä vaan aina jotain mustaa, vihreää mausteiden kera.
Mariannekarkki pussi aamulla hmm... Tuo kaikki kuullostaa niin hyvälle ja fiksulle että käy jo vähän kateeksi.
On se terve hyvää huomenta aamupala.