Sairasloma ja huono omatunto

väsynytjaonneton

Olen koko kevään opiskellut täysipainoisesti, kirjoitin keväällä yo-kirjoituksissa laudaturin tasoa ja sen jälkeen palasin koulun penkille koska valmistun lukiosta vasta joulukuussa. Olin jo aiemmin uupunut, mutta kaikki romahti kun aloitin kesätyöt. Aamukuudelta alkaen 9h päivässä siivoustöitä. Nukuin huonosti ja stressi paheni pahenemistaan. Minulla oli itsetuhoisia ajatuksia. Koin kärsiväni burn outista. Nyt sain töistä 2vkon sairasloman stressin takia, työ kestää vähän yli 1kk eli palaan vielä takaisin noin 1,5vkon ajaksi.Olen aina ollut perfektionisti ja vaikka tajuan olevani hyvin uupunut, minulla on kauhean huono omatunto. Kyseessä on ensimmäinen "oikea" kesätyöni, jossa olisin halunnut olla, mutta voimavarani ovat aivan lopussa. Lisäksi minulla kuluu loppukesä yo-kirjoituksiin lukien, ja yritän ajatella että jos nyt en lepää, en jaksa lukea niihinkään kunnolla.Tunnen valtavaa syyllisyyttä vaikkei pitäisi, sanovat läheiseni ja lääkärit. Kellään vastaavia tuntemuksia?

0

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

        Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
        Maailman menoa
        130
        10879
      2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

        vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
        Maailman menoa
        113
        6219
      3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

        sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
        Maailman menoa
        166
        5537
      4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        59
        5411
      5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

        Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
        Maailman menoa
        152
        4369
      6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

        Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
        Maailman menoa
        73
        4348
      7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

        voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
        Maailman menoa
        24
        3807
      8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

        mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
        Maailman menoa
        51
        3801
      9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

        ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
        Maailman menoa
        13
        3476
      10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

        "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
        Maailman menoa
        85
        3090
      Aihe