Kokemus ajan nopeudesta

hidastusvideopää

BBC:n sivulla on mielenkiintoinen artikkeli siitä miten ihmisten kokemukset ajan kulun nopeudesta voivat poiketa.

http://www.bbc.com/future/story/20140624-the-man-who-saw-time-freeze


Artikkeli kolahti, koska itselläni on ollut kilpaurheilussa vastaavantuntuisia kokemukia. Todella nopeat tapahtumat ovat näyttäytyneet melkein kuin todella paljon hidastettuna ja olen ehtinyt nähdä valtavasti enemmän yksityiskohtia kuin normaalisti. Kokemus on ollut niin kiehtova että olen keskustellut siitä muiden kilpilijoiden kanssa, mutta oikeastaan kukaan ei ole varsinaisesti kertonut kokeneensa samaa.

Luettuani artikkelin, jäi kuitenkin pieni huoli. Voisiko oma kokemukseni johtua jostain ongelmasta aivoissa? Pitäisikö mennä tutkimuksiin vai pelkästään iloita hidastuskuvasta silloin kun se sattuu tulemaan?

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päälokki

      Minulla taas todella hyvä ja syvä keskittynyt rentoutuminen toteuttaa saman idean. Ympärillä ei välttämättä sekuntiviisari siirry kuin 11 sekuntia, mutta ihmisten toiminnasta, jota tarkkailen sen ajan voisi kirjoittaa melkein romaanin.

      Kerran videoin tilanteen, johon liittyi todella paljon - puoli romaania - asiaa, ja jälestä päin katsoessani aikaa kului vain 6 sekuntia ja oikeasti videossa ei tapahtunut juuri mitään.

      Ei tarvitse mennä tutkimuksiin vaan panostaa urheiluun. Tässä holhousyhteiskunnassa ihmisillä on liian paljon paineita diagnosoida itseään tai toisiaan. Jos tuntuu että kaipaa jotain, kannattaa hakea se mieluummin urheilusta kuin diagnooseista.

      Jos kuva pysähtyy kokonaan, voisin ajatella että olet saavuttanut aivojen näkökeskusta nopeamman tiedonkäsittelyn. Se kuva, jonka näemme tulee nääs hieman viiveellä, eli elämme kokoajan historiaa. Vähän kuin avaruudesta näkyvä tähden räjähdys, missä viive voi olla jo miljoonissa vuosissa.

    • jarmonaapurista

      Aika meille on vain sitä kuinka nopeasti arvomme käsittelevät informaatiota ympärillämme. Kuvittele jos olisi olemassa ihminen jolle meidän planeettamme olisi vain atomi. Jos tämä ihminen rakentaa talon. Asentaa taloon valot ja valolla kestää vuosituhansia meidän aikaamme saavuttaa koko talo. Tällä kuvitelkaa voisi leikkiä vaikka kuinka.

      Sinulla siis aivot käsittelevät informaatiota nopeammin ja saat näin kokemuksen ajan hidastumista.

      On olemassa huume Dmt jota ihmisen aivot osaavat kehittää. Tämä nopeuttaa informaation käsittelyä jopa tuhatkertaiseksi. Uskon että aivoissa tapahtuu sinulla jotain tämänkaltaista

      • naapurinjarmo

        "aivomme käsittelevät"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe