Niinkin se näkyy jo!
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/oecd ilmastonmuutos romahduttaa talouskasvun/201407688908
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/oecd ilmastonmuutos romahduttaa talouskasvun/201407688908
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hirveää roskaa tuo artikkeli.
Nimittäin ymmärrys ei riitä tekemään eroa "kansantalouden puhtaan tuoton"
ja bruttokansantuotteen välillä.
Edellinen on sitä lisää jolla toiminta voi jatkua ja tuo bruttopuoli on
pelkästään viheliäistä hävikkiä, tuhlausta ja taantumista aiheuttavaa.
Artikkeli kantaa huolta siitä että väestö ikääntyy ja lisää ei tänne
tulevaisuudessa muuttaisikaan lisää kulutusta aiheuttamaan.
Eihän tässä ole päätä ei häntää.
Länsimaiden talouden romahtamista voidaan lievittää vain kulutusta
vähentämällä vastaamaan vähenevää "kansantalouden puhdasta tuottoa".
Maahanmuuton toivominen tähän hätään on kuin tilata bensarekka
paikalle tulipaloa sammuttamaan.
Koko Eurooppa on henkitoreissaan kun kaikki mikä suinkin on mahdollista on siirretty hömpän ulottumattomiin kaukoitään ja Intiaan. Me täällä sitten näytämme esimerkkiä ja muut nauraa partaansa ja hieroo kämmeniään taalan kuvan silmissä.
Mitään mainostettunkaltaista ilmastonmuutosta ei ole olemassakaan, joten ei se voi romahduttaa yhtään mitään. Sen sijaan ne toimet, joilla tuota oletettua muutosta ollaan "torjumassa" tuhoaa kaiken.
Kaikki nuo mihinkään perustumattomat hiilidioksidimaksut tulisi lopettaa Australian tapaan välittömästi täysin turhina ja tarpeettomina.
Kyllä tuo aloitus tarkoittaa sitä että AGW,hen sijoittaneet menettävät rahansa jollei ilmastoluuskaa pidetä täydessä laukassa roimilla tukiaisilla.
Nuo tutkimuksethan perustuvat siihen, että IPCC:n ilmastomallit toteutuvat. Niinhän ei todellakaan ole tapahtumassa: http://www.euanmearns.com/wp-content/uploads/2014/06/CMIP5-90-models-global-Tsfc-vs-obs-thru-2013.png
Täyttää asiaa näyttää olevan koska aiheuttaa tieteenpelkääjien joukkiossa noinkin pahaa parkua.
Karavaani kulkee etc.
Kuviteltu ilmastonmutos on siirtänyt teollisuuden Kiinaan ja muihin maihin. Viimeisin vatsaava esimerkki liitty Helsingin omistamaan sähkölaitokseen, joka kaupungin valtuutettujen päätämän aloittaa biomassan polttamisen ilmastonmuutoksen torjumiseksi. Homma on ihna turhaa, koska Suomi on mukana päästökaupassa. Biomassan vapauttamat päästöt käyttää Saksa, joka parhaillaan ottaa käyttöön useita hiilivoimaloita. Laskun maksavat helsinkiläiset omistajat, kun kymmenien miljooninen investointi nostaa energiantuotannon kustannuksia useita miljoonia euroja vuodessa. Oikeaa pöllöpäiden touhua, jossa mukana häärii tälläkin palstalla usein mainttu vihreä valopää -Stranius kumppaneineen. Tällä menolla Helsingin veroäyri nousee useita centtejä kuten myös kaukolämmön hinta, eikä tuloja ole odotettavissa sähköpörssistäkään. Se ei tietenkää koske vihreitä äänestäviä opiskelijoita, joiden laskut maksaa sossu ja verojahan he eivät maksa.
Jo tänä kesänä kylmyys aiheuttaa katovuoden kautta koko euroopan. Myös USA:n keskilännen maataloustuotanto on lamassa. Tässä koittaa vielä nälkävyön kiristykset.
Nälkävuosista selviää helposti jos osaa käydä Lidlissä. Sieltä ei ryynit lopu ja jos loppuu uusia kyörätään kyllä hyllyyn.
Neukkukuution lääväänsä linnotautuneelle luuserille toki väy käydä huonosti. Who cares...
Viinavarstot pitää täyttää nyt talven ja tulevan jääkauden varalle.
https://www.youtube.com/watch?v=JImcvtJzIK8