Joo, tiedän että halvalla ei saa hyvää. Mutta mitä lenkkareita suosittelisitte jotka olis ees kohtuu hyvät mutta ei maksais ihan maltaita?
edulliset juoksukengät
21
3971
Vastaukset
- paljon juossut
maksaa n 50e
- misu
miten paljon juokset, millä alustalla, onko ylipronaatiota/supinaatiota...yleensä alle 100 euron ei saa sekä kanta-että päkiävaimennettua kenkää, ainakaan hyvää sellaista, joka aktiivijuoksijalle kävisi. mutta alesta voi saada jopa puoleen hintaan hyvät lenkkarit, jos ei ole pakko olla juuri tämän vuoden malli. kannattaa siis kierrellä urheiluliikkeiden alennusmyynneissä.
- aku.p
no tietenkin niken lenkkarit
- Silweri
Olen aiemmin juossut asiceilla, mutta nyt kun menin uusia hakemaan, ei lesti sopinut minun jalkaani. Jouduin ostamaan Brooksit. Muitaakseni Adrenaline mallia. On tuntuneet yllättävän hyviltä ottaen huomioon, että maksoi muistaakseni vain 85 eukkoa... En nyt vielä uskalla suositella, kun en ole kovin kauaa juossut noilla, mutta vielä en ole juuri huonoja puolia löytänyt...
- Rölli
New Balancet on kuulemma ihan ok ja kohtuu hintaiset.
- paljon juossut
Mulla oli 80 luvulla new balancet.
Olivat hyvät. - rölli
paljon juossut kirjoitti:
Mulla oli 80 luvulla new balancet.
Olivat hyvät.Inter Sportissa ainakin olen nähnyt.
- antsa
paljon juossut kirjoitti:
Mulla oli 80 luvulla new balancet.
Olivat hyvät.Täällä taisi olla
http://www.megasport.net/
- latuko
saucony fastswitch on kevyt ja hyvä pitkän matkan juoksukenkä, jos ei tarvitse paljoa pronaatiotukea. itse käytin monta vuotta asics trainereita ja nyt olen totaalisen kyllästynyt niihin. sauconeissa on hinta/laatu todella kohdallaan.
- paljon juossut
Olin eilen ne jalassa lenkillä. Halvat olivat, mutta ei hyvät jalalle.
- Running man
TopSportissa (Myyrmäki) oli vähintään -30% kaikista lopuista tossuista ja suht hyvin hajakokoja. Nyt on hyvä aika ostaa laatutossuja kohtalaisen edullisesti.
Tarttui Adidaksen juoksutakkikin haaviin samalla -50%. Niitä ei kyllä ollut kun 2 tangolla, ja toinen vielä oikeeta kokoa.
- assi
Älkää hyvät ihmiset pilatko jalkojanne halvoilla eli huonoilla kengillä!!!
Tämä on juuri se kohta josta EI SAA säästää. Kenkien tulee olla kunnolliset jos juoksee useamman kerran viikossa. Olen itse työkseni hoitanut ihmisten jalkoja ja tiedän mitä tarkoitukseen sopimaton kenkä jaloille tekee. ( vaivasen luut, vasara varpaat , kynsisieni , erilaiset virhe asennot jne...) Ja eikä vain jaloille vaan jaloista kaikki vaivat keijastuu koko kehoon. ( penikkatauti, selkävaiviat jne...)
Siis hanki kunnolliset kengät ja terveytesi säästyy myös.- Anonyymi
Vaan millaiset siis on hyvät? Pliis ei yksittäisten merkkien/mallien puffeja vaan kriteereitä: mistä tunnistan hyvät juoksukengät (aloittelijana kävelen ainakin puolet lenkkiajasta, lenkit paljolti asvaltilla)
- Anonyymi
Itse suosin kiertolöysiä juoksutossuja.
- Anonyymi
Käytän Adidaksen ultraboosteja, koska niissä on hyvä vaimennus, joka riittää nyös pitkille lenkeille. Niitä saa melko edullisesti jostain alesta, esim. Zalandolta.
- Anonyymi
Kengän tulee istua napakasti jalkaan eli liika leveys on pahasta. Toinen tärkeä asia on kimmosuuden tunne eli pullamainen pehmeys väsyttää. Kummat tuet voit unohtaa, mikäli sinulla ei ole todella suurta asentovirhettä. Eli neutraali tossu on se, jota kannattaa hakea, näe vaivaa ja tsekkaa poistot, hyvällä tuurilla hyvä tossu irtoaa reilusti alle 100 euroa.
- Anonyymi
Boston 8 kenkää saa nyt alta satasen. Aivan loistava juoksukenkä.
- Anonyymi
Adidaksella on myös hyvä Bostonin tyyppinen vähän halvempi kenkä, Tempo 9. En ole löytänyt sitä enää kuin verkkokaupoista. Viime vuonna Tempoa oli vielä Stadiumissa joissain myymälöissä.
- Anonyymi
100 eurolla saa jo ihan hyvät kengät (nike, adidas, asics yms). Itse en alle 100 lähtisi lenkkareiden kanssa kotia.
- Anonyymi
Tarkoitatko ovh-hintaa? Adidaksella kun saa alennuksesta juuri alta satasen huippukenkää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko ovh-hintaa? Adidaksella kun saa alennuksesta juuri alta satasen huippukenkää.
Kaikki nuo jalkaan sopivat ovat uutena hyviä, mutta säilyykö tossujen vaimennus useampia vuosia, Ilmatyynyt ja geelit varmaan säilyy, mutta miten muut:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1509783Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735454Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273869- 502675
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan712390- 712083
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1442011Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2331798Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1401501Roger Karimus
– Sain muun muassa vuonna 2008 kolmen vuoden vankeustuomion törkeästä pahoinpitelystä. Autoin naispuolista tuttuani, kun21381