Kannattaako lähteä treenaamaan jos ainoastaan nenä tukossa ja vuotaa? Ei yskää, kurkkukipua yms. Nasolin avaa nenän hyvin.
Treenaus salilla ja flunssa
14
4415
Vastaukset
- jöljoiyuiouy
Mietipä vaihteeksi muitakin kuin itseäsi. Tartutat koko salin ja jollakin voi esim. olla todella tärkeä työ, josta ei voi olla sairaana. Sitä paitsi voit saada sydänlihaksen tulehduksen.
- Taikatatti
Miten tukkoisesta nenästä saa sydänlihastulehduksen? Kuumeessa itsensä rasittamisesta kyllä voi saada, mutta pelkästä nuhasta? Ja miten pelkkä nuha tarttuu salilliseen porukkaa? :) Pitää olla jo todella vastustuskyvyttömiä treenaajia ympärillä.
Niin tärkeää työtä ei ole olemassa etteikö voisi olla sairaana. Jokainen sairastaa joskus ja on niitä sairaita töissäkin pärskimässä päin naamaa.
Aloittaja, ei sitä kukaan muu voi tietää kannattaako mennä treenaamaan. Käy kokeilemassa niin tiedät ensi kerralla paremmin. Kuumeisena ei saa treenata, muuten on itsestäsi kiinni. - Taikatatti
Pysy kotonasi tai muuta Japaniin jos niin herkästi sairastut. Ihmiset levittävät räkäänsä ja pöpöjään joka ikisessä paikassa mihin menevätkin, mikä tekee salista erikoisen? Aika moni ihminen, sekä mies että nainen, jättää vessassa käynnin jälkeen kätensä pesemättä. Tällä tavalla ne pöpöt leviää, ei siinä paljon joku nuha vaikuta asiaan. Kaupassa kun ostat ruokaa, on monet ihmiset kosketelleet sitä perseen pyyhkimisen jälkeen pesemättä käsiään. Älä nuole salilla niitä laitteita tai laita sormia suuhusi niin et sairastu.
http://m.aamulehti.fi/kotimaa/hyi-suomalaiset-eivat-pese-kasiaan-vessassa-kaynnin-jalkeen?v=1
"Tekis mieli ampua idioottisairaat, jotka tartuttaa tahallaan toiset. "
Sinulla taitaa olla mielenterveysongelmia kun tekee mieli ampua ihmisiä.
"Ja vaikka itse teet jotain mitätöntä lapiohommaa..."
Sinä olet varmaan korvaamaton työpaikallasi, ehkä jopa yksityisyrittäjä? :) Kyllä sinäkin opit vielä joskus ettei korvaamatonta työntekijää ole olemassa. - 20056
Taikatatti kirjoitti:
Pysy kotonasi tai muuta Japaniin jos niin herkästi sairastut. Ihmiset levittävät räkäänsä ja pöpöjään joka ikisessä paikassa mihin menevätkin, mikä tekee salista erikoisen? Aika moni ihminen, sekä mies että nainen, jättää vessassa käynnin jälkeen kätensä pesemättä. Tällä tavalla ne pöpöt leviää, ei siinä paljon joku nuha vaikuta asiaan. Kaupassa kun ostat ruokaa, on monet ihmiset kosketelleet sitä perseen pyyhkimisen jälkeen pesemättä käsiään. Älä nuole salilla niitä laitteita tai laita sormia suuhusi niin et sairastu.
http://m.aamulehti.fi/kotimaa/hyi-suomalaiset-eivat-pese-kasiaan-vessassa-kaynnin-jalkeen?v=1
"Tekis mieli ampua idioottisairaat, jotka tartuttaa tahallaan toiset. "
Sinulla taitaa olla mielenterveysongelmia kun tekee mieli ampua ihmisiä.
"Ja vaikka itse teet jotain mitätöntä lapiohommaa..."
Sinä olet varmaan korvaamaton työpaikallasi, ehkä jopa yksityisyrittäjä? :) Kyllä sinäkin opit vielä joskus ettei korvaamatonta työntekijää ole olemassa.Se, että jotkut ovat niin idiootteja etteivät ota muita huomioon ei tarkoita että sinunkin pitäisi automaattisesti olla samanlainen kusipää.
Typerää mennä flunssassa treenaamaan, tulet luultavasti itse vielä kieämmäksi ja sairastutat myös muita. Treenikin menee hukkaan kun ei ole kunnossa. - Taikatatti
20056 kirjoitti:
Se, että jotkut ovat niin idiootteja etteivät ota muita huomioon ei tarkoita että sinunkin pitäisi automaattisesti olla samanlainen kusipää.
Typerää mennä flunssassa treenaamaan, tulet luultavasti itse vielä kieämmäksi ja sairastutat myös muita. Treenikin menee hukkaan kun ei ole kunnossa."Typerää mennä flunssassa treenaamaan"
Samaa mieltä. Aloittaja kuitenkin kertoi: "Kannattaako lähteä treenaamaan jos ainoastaan nenä tukossa ja vuotaa? Ei yskää, kurkkukipua yms." Ei mielestäni kuulosta flunssalta.
Sinulle tukkoinen nenä voi olla kamala asia mutta ei välttämättä muille. Mitä sinä teet jos huomaat työpaikalla, koulussa tai kaupassa henkilön, jolla on tukkoinen nenä mutta ei yskää tai kuumetta? Hypit varmaan seinille.
Jos aloittaja käy nyt testaamassa miltä tuntuu treenata nenä tukkoisena niin ensi kerralla tietää, kannattaako lähteä salille vai jättääkö suosiolla väliin. Yksinkertaista.
- 19+5
Olen lukenut artikkeleita, jossa kerrotaan urheilijoista, jotka ovat saaneet sydänlihastulehduksen lähdettyään aivan pienessäkin nuhassa juoksulenkille. Varsinkin "alkuvaiheen" flunssassa ei kannata todellakaan mennä treenaamaan.
Ja itsekään en kyllä hirveästi arvostaisi sitä, että tulisit kipeänä salille... Käsien kautta kun tarttuu kaikki.- Lenkkeilijä
Sydänlihastulehduksen voi aiheuttaa influenssa virus (kuten myös moni muu asia), mutta sille aiheuttaako fyysinen rasitus infektion aikana sydänlihastulehduksen ei ole selvää näyttöä. Jos urheilija haluaa välttää sydäntulehdusrsikiä, niin oleellisempaa olisi pidättäytyä kovasta ja intensiiviestä treenistä, joka heikentää immuniteettia, ja olla osallistumatta massatapahtumiin jossa voi saada sen influenssa viruksen.
Juoksussa tuo raja treenamiseen on vedetty jossain artikkeleissa siihen, että jos tuntemukset rajoittuvat lähinnä kaulasta ylöspäin (kurkku, nenä, eli nuo mitkä aloittaja mainitsi) niin on OK lähteä (kevyelle) lenkille, mutta jos liittyy lihas kipua tai kuumetta, niin ei, ja toki sitten korostetaan että terveenä olisi parempi. Juoksusta muutoinkin puuttuu tuo sosiaalinen ongelma, sillä yskivää ja niistävää juoksijaa kenenkään ei tarvitse kuunella. Ajatus kuitenkin siitä että treenatessa olisi aina täysin terve, on mielestäni täysin utopiaa, ja ymmärrän kyllä jos joku halausi treenata salilla vaikka nenä on tukossa tai vuotaan, ja kyllä tervekin puoli sitä levimistä voi vaikuttaa huolehtimalla omasta käsihygienista ennen kuin laittaa suuhun tai nenään. Ne jotka ovat sitä mieltä ettei homma vain sovi, että sellainen on hirveää levittämisssä, niin tuskin hekään kuitenkaan kotoaan lähtee tai töissä käymistä lopettavat jos lapsi tai kumppani kovassa flunssassa kotona (ei vain nenä), vaikka sellainen toiminta rajoittaisi leviämistä, (eli jokainen laittaa rajan johonkin, toisilla se on korkeammalla toisilla matalammalla). - 19+5
Lenkkeilijä kirjoitti:
Sydänlihastulehduksen voi aiheuttaa influenssa virus (kuten myös moni muu asia), mutta sille aiheuttaako fyysinen rasitus infektion aikana sydänlihastulehduksen ei ole selvää näyttöä. Jos urheilija haluaa välttää sydäntulehdusrsikiä, niin oleellisempaa olisi pidättäytyä kovasta ja intensiiviestä treenistä, joka heikentää immuniteettia, ja olla osallistumatta massatapahtumiin jossa voi saada sen influenssa viruksen.
Juoksussa tuo raja treenamiseen on vedetty jossain artikkeleissa siihen, että jos tuntemukset rajoittuvat lähinnä kaulasta ylöspäin (kurkku, nenä, eli nuo mitkä aloittaja mainitsi) niin on OK lähteä (kevyelle) lenkille, mutta jos liittyy lihas kipua tai kuumetta, niin ei, ja toki sitten korostetaan että terveenä olisi parempi. Juoksusta muutoinkin puuttuu tuo sosiaalinen ongelma, sillä yskivää ja niistävää juoksijaa kenenkään ei tarvitse kuunella. Ajatus kuitenkin siitä että treenatessa olisi aina täysin terve, on mielestäni täysin utopiaa, ja ymmärrän kyllä jos joku halausi treenata salilla vaikka nenä on tukossa tai vuotaan, ja kyllä tervekin puoli sitä levimistä voi vaikuttaa huolehtimalla omasta käsihygienista ennen kuin laittaa suuhun tai nenään. Ne jotka ovat sitä mieltä ettei homma vain sovi, että sellainen on hirveää levittämisssä, niin tuskin hekään kuitenkaan kotoaan lähtee tai töissä käymistä lopettavat jos lapsi tai kumppani kovassa flunssassa kotona (ei vain nenä), vaikka sellainen toiminta rajoittaisi leviämistä, (eli jokainen laittaa rajan johonkin, toisilla se on korkeammalla toisilla matalammalla).Annoin esimerkin artikkelista, jonka olin lukenut; nyt puhuttiin kuitenkin salilla käymisestä. Kuntosalillakin pystyy rasittamaan itseään ja kroppaansa, joten sydäntulehduksen riski voi olla aivan yhtä todellinen siellä kuin lenkilläkin.
Samoin vastauksesi lenkillä tartuttamisesta ei nyt oikein kohdannut aiheen kanssa. Lenkillä et varmastikaan koske käsilläsi joka paikkaan ja lennätä hikeäsi muuta kuin ojanpientareille? Ja joo, tietenkin tervekin osapuoli voi pitää käsihygieniasta huolta, mutta lenkkeilijänä et nyt taida ymmärtää salilla käymistä? Siellä hiki ja räkä lentää muutenkin, joten kaikki kipeänä tuomasi pöpöt ovat oikein tarjottimella. - lqwkrje
19+5 kirjoitti:
Annoin esimerkin artikkelista, jonka olin lukenut; nyt puhuttiin kuitenkin salilla käymisestä. Kuntosalillakin pystyy rasittamaan itseään ja kroppaansa, joten sydäntulehduksen riski voi olla aivan yhtä todellinen siellä kuin lenkilläkin.
Samoin vastauksesi lenkillä tartuttamisesta ei nyt oikein kohdannut aiheen kanssa. Lenkillä et varmastikaan koske käsilläsi joka paikkaan ja lennätä hikeäsi muuta kuin ojanpientareille? Ja joo, tietenkin tervekin osapuoli voi pitää käsihygieniasta huolta, mutta lenkkeilijänä et nyt taida ymmärtää salilla käymistä? Siellä hiki ja räkä lentää muutenkin, joten kaikki kipeänä tuomasi pöpöt ovat oikein tarjottimella.Turha sunkaan on väitellä apinoiden kanssa. Ne pitäis lähettää Kainuun korpiin yhdessä juoppojen ja narkkareiden kanssa. Tartutelkoon siellä toisiaan niin paljon kuin tykkää ja sairastakoon mitä vaan tulehduksia kun niitä itelleen haluavat.
- Lenkkeilijä
19+5 kirjoitti:
Annoin esimerkin artikkelista, jonka olin lukenut; nyt puhuttiin kuitenkin salilla käymisestä. Kuntosalillakin pystyy rasittamaan itseään ja kroppaansa, joten sydäntulehduksen riski voi olla aivan yhtä todellinen siellä kuin lenkilläkin.
Samoin vastauksesi lenkillä tartuttamisesta ei nyt oikein kohdannut aiheen kanssa. Lenkillä et varmastikaan koske käsilläsi joka paikkaan ja lennätä hikeäsi muuta kuin ojanpientareille? Ja joo, tietenkin tervekin osapuoli voi pitää käsihygieniasta huolta, mutta lenkkeilijänä et nyt taida ymmärtää salilla käymistä? Siellä hiki ja räkä lentää muutenkin, joten kaikki kipeänä tuomasi pöpöt ovat oikein tarjottimella.Pointtini olikin että ymmärrän miksi joku haluaa treenata tai liikkua nenu tukossa tai vuotavana (oli sitten kysymys salista tai jostain muusta), ja toinen pointti, että antamasi jutustasi saa käsityksen että olisi joku oleellinen vaara saada sydänlihastulehdus jos lähtee lenkille/salille nenä tukossa/vuotana, mitä ei suinkaan ole (se sydän lihas tulehdus olisi voinnut tulla sille lenkkeilijälle vaikka ei olisi lähtenyt lenkille). Varmasti ihmisten ilmoilla liikkuminen niiskuttavana lisää leviämisen riskiä, mutta jokainen laittaa rajan johonkin minkä verran omia menoja rajoittaa (ei varmasti lääkäristäkään mitään saikkua saa viikko toluklla jos nenä vuotaa ja on tukossa viikko kaupalla).
Aloitin puolitoista sitten nenun huuhtelun merisuolalla höystetyllä vedellä joten tukkoisuus on huomattavasti vähentynyt.
Suosittelen!- s...n apinat
Näitä apinoita riittää joka salille. Voi kun menisivät johonkin tiettyyn saliin levittelemään lintuflunssiaan ja ruttoaan toisiinsa. Just tommosella asenteella on saatu kaikki epidemiat riesaksemme. Jengiä kuolee mulkvistien takia mutta mitä siitä kunhan ne vaan pääsee toteuttaan itteään.
- Gymbunny
Kyllä nää nuhasta seinille hyppivät on pahempia ku nuhanenät. Voi yhden tähden miten yksinkertaista porukkaa voi olla :D Kaikki nuha ei todellakaan o flunssaa. News flash: ette o allergioista kuulleet? Ja kaikki räkätauditkaan flunssana ei o herkästi tarttuvia. Miten meinaatte jos jokainen tippanenä jää kotiin heti ku kerran niistää?! Hyvin pyöris yhteiskunta :D. Meinaa tolla "logiikalla" pitää heti jäädä karanteenii, ettei vaan eksy pöpökammosen suuhun naapurin räkätippa. Kiitos nauruista ja muistakaa desinfioida kädet mennen, tullen ja palatessa.
- kjlrjqw
Sun tyhmyydelles ei oo mitään rajoja ja se on nyt todettu. Turha väitellä apinoiden kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi413040Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs452867100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es492491Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo462265Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks252074Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa581830- 451749
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä371590- 451513
- 261361