Onko tieto totta?
Tieto
5
371
Vastaukset
- one of those
sitä ei oman näkemykseni mukaan voida varmasti tietää. jos se on "todistettu" on mahdollista ett'ä ne todisteet ovat virheellisiä. tietoon voidaan kyllä uskoa jos se on tarpeeksi hyvin perusteltu.
- Episteeme
"Tieto on hyvin perusteltu tosi uskomus." Siis kaikki tieto lepää lopultakin erilaisten uskomusten varassa, ihmisten punnitessa ja arvioidessa toistensa uskomuksia, näkemyksiä ja tulkintoja.
- Rilli
Ei ole olemassa pelkkää tietoa, tieto on aina tietoa jostakin. Niinkuin väri on aina jonkun väri (jostain heijastuva valo). Voidaan vain kysyä, "onko tieto x:stä totta?". Jos tarkoitat tiedolla jotain muuta, niin sittenpä en tiedä.
- Seppojuhani
Lähestytään asiaa luonnonlakien kautta. Ihmisen käsityksen mukaan luonnossa vallitsee tiettyjä lainalaisuuksia, mekanismeja, joiden mukaan maailmankaikkeutemme toimii. Sovitaan, että hyväksytään tämä tosiasiana.
Vaan kun ihminen käyttää tuota sanaa, siihen sisältyy aina epävarmuus. Luonnonlait ovat vuosisatojen saatossa kokeneet monenlaisia mullistuksia maailmankaikkeuden litteydestä lähtien.
Eli luonnon omat lait ja ihmisen todeksi nimeämät ”luonnonlait” ovat kaksi eri asiaa.
----------------
Luonnonlain määritelma: ”Luonnonlaki on ihmisen yritys kuvata todellisuutta kaavan muodossa”. Huomaa, että määritelmä ei ota kantaa siihen, onko kaava oikea vaiko väärä.
Voisiko tiedon määritellä muotoon: ”Tieto on laajalti ihmisten joukossa hyväksytty mielipide asiasta.”
Oikea tieto: ”Oikea tieto on tietoa, joka on on yhtäpitävää luonnonlakien kanssa.” Vaan se, onko ihmisen tieto oikeaa, on jo toinen kysymys. Sama ongelma kuin luonnonlakien kanssa.
- Aleksi_
No jos tietoa on tosi perusteltu uskomus/propositio, niin silloinhan tuo kysymys on turha, kun jo tuo klassinen tiedon määritelmä sisältää totuusteorian tai ainakin viittauksen siihen. Toisaalta voihan sinulla olla aivan toisenlainen tiedon määritelmä. Eli siis jos sinulla on sama käsitys tiedon määritelmästä, niin sitten ehkä kysyt millä perusteilla (totuusteoriat) voimme olettaa tämän perustellun uskomuksen olevan totta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6467936Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662220Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292124- 1441696
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511229Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251218Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991103Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65834Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55751Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7727