Olen jo pitkään himoinnut tehdä kauralastuja. Muitsissani on tietynlainen maku näissä lapsuudessa syömissäni kauralastuissa. En ole sitä vielä löytänyt. Lastujen ohjeita on monenlaisia. Epäilen, että puuttuva mauste olisi inkivääri tai siirappi. Kumpaa veikkaatte? Vai jotain muuta? Mitä? Olen opiskelija joten en voi kaikkea kokeilla. Maku on muistini mukaan aika voimakas. Reseptivinkitkin olisivat paikallaan.
Kiitän!
Kauralastut!
2
547
Vastaukset
- -mari
Karvasmanteliöljy on varmaan se maku jota muistelet. Itse en siitä pidä, joten laitan vaniljasokeria.
Kauralastut (n. 30 kpl)
75 g margariinia
1 dl kotimaisia kaurahiutaleita
1 dl vehnäjauhoja
1 dl sokeria
1 tl vaniljasokeria
2 rkl kermaa
2 rkl siirappia
1/4 tl leivinjauhetta
Sulata rasva kattilassa. Sekoita joukkoon muut ainekset. Nostele taikinasta lusikalla kokkareita leivinpaperille. Jätä lastuille reilusti tilaa, ne leviävät paistuessaan. Paista lastuja uunin keskiosassa 200 °C:ssa n. 5 min. Anna niiden jäähtyä hetki, ennen kuin nostat valmiit lastut pelliltä.- Kiitos!
Kuulostaapa sen verran eksoottiselta, että voisikin olla mahdollista. Kiitos vinkistä. Enpä olisi itse keksinyt. Kokeilen tuota sitten! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 875439
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804722Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113027Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv882955Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232564Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251976- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851328