Sodan jälkeen Suomessa

kullinaristi

oli puutetta ruuasta ja niinpä eräs amerikkalainen hyväntekeväisyysjärjestö lähetti edustajansa pääsiäisen aikoihin tutustumaan ruokatilanteeseen. Edustaja kutsuttiin vieraaksi tavalliseen perheeseen illalliselle. Ruokaa oli niukasti niin kuin arvata saattoi. Jälkiruuaksi tarjottiin mämmiä. Nähtyään tämän, hyväntekeväisyysjärjestön edustaja ryntäsi lähettämään päämajaan seuraavanlaisen sähkeen: "Tilanne paljon pahempi kuin luulimme. Ihmiset joutuvat kierrättämään ruokansa. Lähettäkää pikaisesti lisää ruoka-apua!"

Toisen herkun hapansilakan historia alkaa 1500-luvulta. Eräällä ruotsalaislaivalla oli mukanaan ruokana kalaa, mutta vain puolet siitä suolamäärästä, mikä tarvittiin kalan säilömiseksi syötävänä. Niinpä kalat alkoivat mädäntyä, ja ruotsalaismerimiehet myivät ne Suomen saariston asukkaille. Vuotta myöhemmin sama laiva saapui samojen saaristolaisten luo, ja yllätyksekseen merimiehet huomasivat, että suomalaiset halusivat ostaa lisää mätää kalaa.

3

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisiko legendaa

      Onko kumpikaan tarina tosi, vaiko vain legendaa? Olen lukenut hapansilakalle hieman toisenlaisen selityksen.
      Tuo mämmijuttu on taas ihan yleinen vitsi.

      Vaan ihan oikeasti sodan jälkeen Suomessa oli pulaa ruuasta tai ainakin joistakin elintarvikkeista, kansa eli "kortilla" ja oli hyvin yleistä, että kaupungissakin kasvatettiin sikoja ja muita kotieläimiä mm. kaneja. Kaninliha oli korttivapaata, mutta sianliha oli kortilla ja elävän sian ostamisen tarvittiin ostolupa, sekä oli olemassa rajahinnat, eli liikaa ei saannut maksaa. Vielä v. 1953 oli joitakin elintarvikkeita kortilla, piti olla ns. yleisostokortti, myös monet muut tarvikkeet olivat kortilla pitkään sodan jälkeen.

    • asunut siellä

      Ruotsissa syödään tänäkin päivänä hapansilakkaa purkeissa.
      Pääasiallisesti ruotsalaisten herkku!

      • Joo sama juttu minullekin tuli mieleen, eli kyllä Ruotsissa taidetaan syödä hapansilakkaa paljon enemmän kuin Suomessa. Mämmijutun olen kuullut ennenkin ja se on mielestäni paljon uskottavampi, joskin ehkä kuitenkin vain vitsi. :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      108
      7556
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      244
      7474
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5163
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4849
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4593
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4282
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4100
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1841
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1619
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      268
      1491
    Aihe