Työnantaja palkkaa mielummin höpöttelijän, joka hoitaa hommat vasurilla kuin hissukan, joka puurtaa aina aikataulussa. Sit ihmetellään, että suomalaiset nuoret on laiskoja, kun aika menee muuta touhutessa tai kännykkää näprätessä.
Ujo, mutta tunnollinen ei kelpaa töihin.
äänekäs kelpaa
6298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikös just ne hissukat näprää kännykkäänsä ja eristäydy mieluummin omaan maailmaansa?
Olen huomannut asian olevan ihan päinvastoin: sosiaalinen ja avoin ihminen ei kelpaa työnantajille, koska näistä reipas ja suunsa avaava työntekijä on pelottava jyrä, joka saattaa rohkeasti puuttua suoraan työpaikan epäkohtiin. Mieluummin palkkaavat sen nurkassa nyhjäävän saamattoman introvertti-hissukan joka antaa asioiden jatkua samaa rataansa...
Hissukoilla ei yleensä ole 100 kaveria kännykän päässä, joille chattailla, eikä hissukat jää kahvihuoneseen höpöttelemään tuntitolkuksi, vaan jatkavat hommiaan. Voisin jopa sanoa, että monet ujot yrittävät korvata ujouttaan, tekemällä paljon töitä, jotta ihmiset huomaisivat ahkeran työntekijän, ei ujoa hissukkaa.
Toki "ujo" ja "nurkassa nyhjäävä saamaton introvertti" ovat vähän eri asia... Itse olen ujo, tykkään tehdä työtä, ja osaan kyllä tarvittaessa puhua, mutta en ole mikään vitsikone. Kyllähän porukka palkkaa mielummin Stubbin kaltaisen ihmisen, kuin jonkun hiiren.
Riippuu paljolti siitä, mistä työstä on kysymys. Johonkin hommaan passaa hissukka paremmin, johonkin toiseen ei kovin hyvin.
Nykyään useassa työpaikassa on töissä ammattitaidottomia päihdeongelmaisia. Eikä niiden tarvitse osata tehdä sitä työtä. Kun se laiton puuhastelu on tärkeämpää. Peräti pomon paikalla on sellainen sekopää. Eihän sellaiselle kelpaa kunnollinen työntekijä kuin räsynukeksi.
Ei sillä ole väliä, onko hiljainen vaiko äänekäs, kunhan nuolee persettä sujuvasti. Eikä ole uhka pikkupomoille liian hyvällä ammattitaidolla.
Minä olen tuollainen hissukka mutta työtön.
Mutta töissä kun ole ollut olen aina jättänyt puhelimen pukuhuoneeseen enkä ole työaikana koskenut puhelimeni vaan vasta sen jälkeen kun työt loppuvat.
Monet pitävät puhelinta sen takia töissä mukana jos lapsi sairastuu tai jollain perheen jäsellä on asiaa.
Olen myös tosi ahkera en turhia puhu ja välillä saatan unohtaa ruoka tauot jos minulle ei eriksee sanota nyt syömään.
Teen mielelläni ilman taukoja ja ahkerasti töitä