Hallussani on ns. oranssinvärinen levyrunkoinen perus-Jopo, ostettu vuonna 1971, takuukuitti on vielä olemassa. On uusittu satula ja kumit tänä vuonna.
On vähän ajettu.
Missä hintaluokassa liikutaan, jos myydään? Kannattaako myydä ollenkaan?
On vähän ajettu.
Missä hintaluokassa liikutaan, jos myydään? Kannattaako myydä ollenkaan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minun hallussani on vuonna 2014 ostettu perus Bianchi Cyclo Cross, takuukuitti on.
Vanhan Jopon hinta vaihtelee kunnosta riippuen muutamasta kympistä muutamaan sataseen. Esim. Tori.fi:stä voi katsella Jopojen hintoja ja kuntoja. Hyvän voi saada edullisesti.
Valitettavasti jotkut myyvät vanhoja Jopoja ns. vintage- ja nostalgialisällä, ja pyytävät ruosteisista ja viallisista Jopoistaan jopa 200 - 300 euroa. Se vääristää Jopon "markkinahintaa" väärään suuntaan ja sen varjolla vanhan ehjän Jopon pyyntihinta voi olla jopa 400 - 500 euroa. Sekin on nähty.
Vanhan, ehjän ja siistin Jopon käypä hinta on alle 100 euroa. Saahan siitä enemmänkin maksaa, mutta ei kannata. Vanha peltijopo ei vielä ole kovinkaan harvinainen ja niitä näkeekin päivittäin eri kuntoisina ja värisinä.
Vanhaa kunnon peltijopoa ei kuitenkaan kannata myydä, ellei siihen ole pakottavaa tarvetta. Se kannattaa pitää itsellä käyttöpyöränä ja muistona menneestä (hyvästä?) ajasta.
Minun hallussani on vm. 2013 hiilikuitu maantie Bianchi!
2000 km, ajettu. Kuitit löytyy!!!!
Ajan vielä pitkään.
Jopolla ei ole itsellä käyttöä, täysjousto maastopyörä maastoa varten!!
Hallussani on tuliterä hiilikuituinen Giant Alkuperäinen maantiepyörä. Kuitti löytyy.