voihan venäjä

ukrainassa näyttää "talvisota" puhkeavan. Mainilan laukaukset ovat vaihtuneet ohjukseen?
350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mutta,suomalaisethan ampui Mainilan laukaukset.

Kenraali Aaro Pajari määräsi 26. marraskuuta 1941 kello 14.30 tuomaan kolme kenttätykkiä paikkaan, josta alkuperäiset laukaukset väitettiin ammutun, kirjoitti kuuteen kranaattiin osoitteen liidulla ja kun ammukset oli ladattu tykkeihin, laukaisi ne itse kohti Mainilaa. Tapausta ei juuri noteerattu ja kyseessä olikin kenraalin henkilökohtainen ele.

Äänestä
  • Nyt Putin ja Obama veljeksiä?

    Äänestä

Välillä melkein veljeksiä,mutta välillä veljesviha saattaa roihahtaa,niinkuin se usein tapana on.
Mutta suuria shoumiehiä ovat,ja kaikki on suurta teatteria,siinä jää Pelle-Hermannikin toiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voihan ve kirjoitti:

ukrainassa näyttää "talvisota" puhkeavan. Mainilan laukaukset ovat vaihtuneet ohjukseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu