Nurkkapatriotismi leviää Suomessa ainakin Ylen urheiluohjelmissa. Eilisessä Savo Gamesissa eli Eliittikisoissa oli mukana melkoinen määrä ulkomaalaisia urheilijoita ja monet heistä voittivat lajinsa. Ylen toimittaja nappasi haastatteluihin toistakymmentä urheilijaa, mutta vaikka enemmistö lajien voittajista oli ulkomaalaisia, kaikki haastateltaviksi kelvanneet olivat suomalaisia - siis parhaiten lajissaan sijoittuneet, olivat he sitten palkintosijoilla tai ei.
Tuskin ainakaan kielitaidon puute voi olla syynä tällaiseen epätasapuolisuuteen. Olisi ollut hauska kuulla muutama sana esim. japanilaisurheijoilta, joita ei kovin sankoin joukoin maamme yleisurheilukentillä nähdä.
Eliittikisojen tv-lähetykset
3
171
Vastaukset
- Näin on marjat
Sama juttu on ollut arvokisoissa vuodesta toiseen: suomalaiset haastatellaan ensin, oli sijoitus mikä tahansa. Toki arvokisoissa joskus joku ulkomaalainen voittaja pääsee haastatteluun.
Suomalainen media tietty vetää suomalaisten suoritukset esiin vaikka mistä. Uutisissakin on tärkeällä paikalla jonkun NHL:ssä pelaavan suomalaisen syöttöpiste.- takasuora
Haastattelut tarpeettomia.Takavuosina ylellä oli raivostuttava tapa,kun kansainvälisessä kuvassa oli naisten kenttälajeja,yle esitti HAASTATTELUJA.
- Miesten keeeihäs
Puolirasistiset asenteet näkyvät myös suomalaisia seuroja edustavien ulkomaalaisten kohtelussa. Esim. Lewis Korir on voittanut parikymmentä Suomen mestaruutta, mutta itse olen onnistunut näkemään vain kerran hänet Ylen toimittajan haastattelussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5710080Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit136839Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j856144Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?706141Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus284275Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset114272Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464150Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k653825Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2843249Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?442928