Nurkkapatriotismi leviää Suomessa ainakin Ylen urheiluohjelmissa. Eilisessä Savo Gamesissa eli Eliittikisoissa oli mukana melkoinen määrä ulkomaalaisia urheilijoita ja monet heistä voittivat lajinsa. Ylen toimittaja nappasi haastatteluihin toistakymmentä urheilijaa, mutta vaikka enemmistö lajien voittajista oli ulkomaalaisia, kaikki haastateltaviksi kelvanneet olivat suomalaisia - siis parhaiten lajissaan sijoittuneet, olivat he sitten palkintosijoilla tai ei.
Tuskin ainakaan kielitaidon puute voi olla syynä tällaiseen epätasapuolisuuteen. Olisi ollut hauska kuulla muutama sana esim. japanilaisurheijoilta, joita ei kovin sankoin joukoin maamme yleisurheilukentillä nähdä.
Eliittikisojen tv-lähetykset
3
191
Vastaukset
- Näin on marjat
Sama juttu on ollut arvokisoissa vuodesta toiseen: suomalaiset haastatellaan ensin, oli sijoitus mikä tahansa. Toki arvokisoissa joskus joku ulkomaalainen voittaja pääsee haastatteluun.
Suomalainen media tietty vetää suomalaisten suoritukset esiin vaikka mistä. Uutisissakin on tärkeällä paikalla jonkun NHL:ssä pelaavan suomalaisen syöttöpiste.- takasuora
Haastattelut tarpeettomia.Takavuosina ylellä oli raivostuttava tapa,kun kansainvälisessä kuvassa oli naisten kenttälajeja,yle esitti HAASTATTELUJA.
- Miesten keeeihäs
Puolirasistiset asenteet näkyvät myös suomalaisia seuroja edustavien ulkomaalaisten kohtelussa. Esim. Lewis Korir on voittanut parikymmentä Suomen mestaruutta, mutta itse olen onnistunut näkemään vain kerran hänet Ylen toimittajan haastattelussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43703SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933609Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283350Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713322Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 311516
- 321471
- 911393
- 151323