Heido, onko porukalla kokemusta kannattaako urheilijoiden syödä näitä superfoodeja? Poikani on urheilija, ja siksi olen alkanut kiinnostumaan ruoka-asisoita enemmän. Onko tiedossa hyviä artikkeleita tai blogeja tms. aiheesta?
Superfood ja urheilu
13
1470
Vastaukset
- superfood hype
Superfood on enimmäkseen vain mainostemppu: http://en.wikipedia.org/wiki/Superfood
Kyllähän ne enimmäkseen on terveellisiä, mutta ne on monesti aika kalliita myös. Jos on varaa niin voihan niitä tietysti panna mukaan tavallisen terveellisen monipuolisen ruokavalion lisäksi.
Mutta kyllä monet ihan tavalliset ruuat, kuten kauraryyni, pähkinät, marjat, vihannekset, hedelmät, liha, täysjyväpasta, täysjyväriisi j.n.e. on yhtä paljon 'superfood' kuten niin sanotut 'superfoodit'.- Puntti ukko
Superfuudista en tiedä, mutta itse treenaan punttia 10h. Viikossa ja olen jättänyt lisäravinteet pois jo vuosia sitten. Tilalle on tullut lehmän ja vuohen maito suoraan tissistä:) ja luomu munat, joita saan naapureilta. Kotimainen luonnon kala, marjat ja hirvenliha. Omalta kasvimaalta perunaa, sipulia, porkkanaa yms. Vireystila parani paljon, eikä kroppa näytä turvonneelta. Jatkuvat tulehdukset nivelissä loppuivat. Suosittelen.
- gojihöpö.
Puntti ukko kirjoitti:
Superfuudista en tiedä, mutta itse treenaan punttia 10h. Viikossa ja olen jättänyt lisäravinteet pois jo vuosia sitten. Tilalle on tullut lehmän ja vuohen maito suoraan tissistä:) ja luomu munat, joita saan naapureilta. Kotimainen luonnon kala, marjat ja hirvenliha. Omalta kasvimaalta perunaa, sipulia, porkkanaa yms. Vireystila parani paljon, eikä kroppa näytä turvonneelta. Jatkuvat tulehdukset nivelissä loppuivat. Suosittelen.
Suomesta löytyy superfoodia ihan riittävästi, superfood on mainosmiesten kikka älyttää hyväuskoisia.
- Anonyymi
Puntti ukko kirjoitti:
Superfuudista en tiedä, mutta itse treenaan punttia 10h. Viikossa ja olen jättänyt lisäravinteet pois jo vuosia sitten. Tilalle on tullut lehmän ja vuohen maito suoraan tissistä:) ja luomu munat, joita saan naapureilta. Kotimainen luonnon kala, marjat ja hirvenliha. Omalta kasvimaalta perunaa, sipulia, porkkanaa yms. Vireystila parani paljon, eikä kroppa näytä turvonneelta. Jatkuvat tulehdukset nivelissä loppuivat. Suosittelen.
Maito itsessään on superfoodia. Esim. raaka-maidossa on mm. laktoferriiniä 0,1 – 0,4 g/l .
- Puntti_ukko
Bulletproof kahvia kannattaa ainakin, se on ihan loistava lisä treeniin. Ainakin täältä saa http://www.belimitless.fi/kahvi-ja-juoma/bulletproof-upgraded-kahvi-250-g/
- gfsgsgsg
"Heido" tarkoittaa hei sitten tai näkemiin, jos aloittaa sillä sanalla viestinsä niin pitää olla aika heido.
- FatnbutterFly
Fiksu? Liittyikö aiheeseen?
- OnhanNäitä
Se on suhteellista monella tapaa.
On hyötyjä jos haittojakin, henkilökohtaisia juttuja kuten imeytyminen.
Mun kompromissi on monipuolisuus. Appelsiinistakin riittää puolikas kerralla, mutta sitten on avokadonkin puolikas, kuivattu luumu (sen jälkeen kun lehti "aktiv träning" sen kehui) mustia rusinoita (punarypäleistä; punaviinin terveysedut ilman alkoholia) mantelia, saksanpähkinää, hasselia veteenliotettuna (entsyyminstäjä poistuu ja imeytyminen onnistuu) mutta vain muutamia päivässä, kalliitakin ovat. Banaani ja omena tietysti.
Liha on vain jäänyt, kalalla varmistaa proteiinin, kuten kalanmaksaöljylusikallinen päivässä varmistaa "aivohuollon" eikä ole vielä liikaa.
Kananmunaan reagointi on juuri henkilökohtaista (kolesteroli)
Liisa Veijalainen voitti suunnistuksen maailmanmestaruuden ja oli kasvissyöjä. Myöhemmin hän kertoi laajentaneensa kalan mukaan.
Aikoinaan kilpakumppani sanoi että Liisa käyttää ravintoainetaulukkoja ja apteekkivaakaa ruokajutuissaan, hänelle se ei ole mahdollista ja hän on kaikkiruokainen.
Nimenomaan ne eksoottiset marjat, ankaran tutkijan kriteereillä niistä ei varsinaista hyötyä ole osoitettu, väitetään.
Kahvi (suodatin-) on itse asiassa eliksiiri, punajuuri on tutkittu palautumista edistäväksi, kaakao (se on ainoa kahvimausteeni) on terveyspommi.
Urheillessa kulutus kasvaa. Esim. spirulina on ravitsevaa, kun niin on mitattu, mutta miksi merestä haavitettu levä maksaa niin .... ? - vege-80
tässä mun vinkki; 1tl spirulinaa, 1tl msm, 1dl luomukaurahiutaleita, 1rkl kaakaojauhetta, 1 banaani, kourallinen pinaattia, marjoja, ja blenderiin. varppina puntti nousee.
- superfoodie
Ylläolevan smoothien resepti vaikuttaa hyvälle. Kokeile myös tätä herkkujuomaa
250g maitorahkaa
100g mansikoita
100g mustikoita
1rl kaakaonipsejä
1,5dl vettä
1,5dl mantelijuomaa
3rl smoothie mix pulveria
1rl pellavarouhetta
Nämä kaikki blenderiin ja muutama pyöräytys, niin siinä on todellinen terveyspommi. Pari muuta helppoa reseptiä oli myös tuossa samassa blogissa https://suomenparas.blogaaja.fi/superfood-reseptit-kesa-2016/ - superfoodia
Täältä löytyy vinkkejä: https://www.hikipanta.com/ravinto/terveellisimmat-superfoodyhdistelmat/
- kkkkkjjjj
Ei spirulinaa. Mahdollinen neuoro- tai maksatoksiini ja silloin varsinkin kun suurin osa eristä tulee Kiinasta. Maasta, jonka maaperä on puhdasta vain 13%. Spirulinan sijaan söisin ihan tavallisia leviä silloin tällöin ja ihan kotimaista pinaattia, nokkosta...
- Anonyymi
Sopii mielestäni todella hyvin yhteen. Itse oon tilannut täältä lisäravinteita. Käyn salilla ja lenkeillä aktiivisesti ja olen pelannut jääkiekkoa. Suosittelen täältä tilaamaan.
https://evolution.fi/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922165Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant668957Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656222SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1785812Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3175278Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294846HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.794442Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm804241Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.204072"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760