Heido, onko porukalla kokemusta kannattaako urheilijoiden syödä näitä superfoodeja? Poikani on urheilija, ja siksi olen alkanut kiinnostumaan ruoka-asisoita enemmän. Onko tiedossa hyviä artikkeleita tai blogeja tms. aiheesta?
Superfood ja urheilu
sportsmother
131526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Superfood on enimmäkseen vain mainostemppu: http://en.wikipedia.org/wiki/Superfood
Kyllähän ne enimmäkseen on terveellisiä, mutta ne on monesti aika kalliita myös. Jos on varaa niin voihan niitä tietysti panna mukaan tavallisen terveellisen monipuolisen ruokavalion lisäksi.
Mutta kyllä monet ihan tavalliset ruuat, kuten kauraryyni, pähkinät, marjat, vihannekset, hedelmät, liha, täysjyväpasta, täysjyväriisi j.n.e. on yhtä paljon 'superfood' kuten niin sanotut 'superfoodit'.
Superfuudista en tiedä, mutta itse treenaan punttia 10h. Viikossa ja olen jättänyt lisäravinteet pois jo vuosia sitten. Tilalle on tullut lehmän ja vuohen maito suoraan tissistä:) ja luomu munat, joita saan naapureilta. Kotimainen luonnon kala, marjat ja hirvenliha. Omalta kasvimaalta perunaa, sipulia, porkkanaa yms. Vireystila parani paljon, eikä kroppa näytä turvonneelta. Jatkuvat tulehdukset nivelissä loppuivat. Suosittelen.
Suomesta löytyy superfoodia ihan riittävästi, superfood on mainosmiesten kikka älyttää hyväuskoisia.
Maito itsessään on superfoodia. Esim. raaka-maidossa on mm. laktoferriiniä 0,1 – 0,4 g/l .
Bulletproof kahvia kannattaa ainakin, se on ihan loistava lisä treeniin. Ainakin täältä saa http://www.belimitless.fi/kahvi-ja-juoma/bulletproof-upgraded-kahvi-250-g/
"Heido" tarkoittaa hei sitten tai näkemiin, jos aloittaa sillä sanalla viestinsä niin pitää olla aika heido.
Fiksu? Liittyikö aiheeseen?
Se on suhteellista monella tapaa.
On hyötyjä jos haittojakin, henkilökohtaisia juttuja kuten imeytyminen.
Mun kompromissi on monipuolisuus. Appelsiinistakin riittää puolikas kerralla, mutta sitten on avokadonkin puolikas, kuivattu luumu (sen jälkeen kun lehti "aktiv träning" sen kehui) mustia rusinoita (punarypäleistä; punaviinin terveysedut ilman alkoholia) mantelia, saksanpähkinää, hasselia veteenliotettuna (entsyyminstäjä poistuu ja imeytyminen onnistuu) mutta vain muutamia päivässä, kalliitakin ovat. Banaani ja omena tietysti.
Liha on vain jäänyt, kalalla varmistaa proteiinin, kuten kalanmaksaöljylusikallinen päivässä varmistaa "aivohuollon" eikä ole vielä liikaa.
Kananmunaan reagointi on juuri henkilökohtaista (kolesteroli)
Liisa Veijalainen voitti suunnistuksen maailmanmestaruuden ja oli kasvissyöjä. Myöhemmin hän kertoi laajentaneensa kalan mukaan.
Aikoinaan kilpakumppani sanoi että Liisa käyttää ravintoainetaulukkoja ja apteekkivaakaa ruokajutuissaan, hänelle se ei ole mahdollista ja hän on kaikkiruokainen.
Nimenomaan ne eksoottiset marjat, ankaran tutkijan kriteereillä niistä ei varsinaista hyötyä ole osoitettu, väitetään.
Kahvi (suodatin-) on itse asiassa eliksiiri, punajuuri on tutkittu palautumista edistäväksi, kaakao (se on ainoa kahvimausteeni) on terveyspommi.
Urheillessa kulutus kasvaa. Esim. spirulina on ravitsevaa, kun niin on mitattu, mutta miksi merestä haavitettu levä maksaa niin .... ?
tässä mun vinkki; 1tl spirulinaa, 1tl msm, 1dl luomukaurahiutaleita, 1rkl kaakaojauhetta, 1 banaani, kourallinen pinaattia, marjoja, ja blenderiin. varppina puntti nousee.
Ylläolevan smoothien resepti vaikuttaa hyvälle. Kokeile myös tätä herkkujuomaa
250g maitorahkaa
100g mansikoita
100g mustikoita
1rl kaakaonipsejä
1,5dl vettä
1,5dl mantelijuomaa
3rl smoothie mix pulveria
1rl pellavarouhetta
Nämä kaikki blenderiin ja muutama pyöräytys, niin siinä on todellinen terveyspommi. Pari muuta helppoa reseptiä oli myös tuossa samassa blogissa https://suomenparas.blogaaja.fi/superfood-reseptit-kesa-2016/
Täältä löytyy vinkkejä: https://www.hikipanta.com/ravinto/terveellisimmat-superfoodyhdistelmat/
Ei+spirulinaa.+Mahdollinen+neuoro-+tai+maksatoksiini+ja+silloin+varsinkin+kun+suurin+osa+eristä+tulee+Kiinasta.+Maasta,+jonka+maaperä+on+puhdasta+vain+13%.+Spirulinan+sijaan+söisin+ihan+tavallisia+leviä+silloin+tällöin+ja+ihan+kotimaista+pinaattia,+nokkosta...
Sopii mielestäni todella hyvin yhteen. Itse oon tilannut täältä lisäravinteita. Käyn salilla ja lenkeillä aktiivisesti ja olen pelannut jääkiekkoa. Suosittelen täältä tilaamaan.
https://evolution.fi/