Puhdistin tuossa kotipihassa olevaa kaunista kalliota, jota olen aina vuosi vuodelta kuorinut vähän kerrassaan esiin. Nyt sieltä löytyi tämänkaltaisia monttuja, mitä lienevätkään? Tuo kallio on kokonaisuudessaan tuommoinen raidallinen, liekö kerroksellista kiveä tms. Olisiko asiantuntijoita paikalla?
http://aijaa.com/8IHTp5
http://aijaa.com/Vgi6Zc
http://aijaa.com/MWfIHg
Kalliossa outoja muotoja
7
228
Vastaukset
- Geologiaa opiskeleva
Nuo teräväreunaiset värivaihtelut johtunevat siitä, että vanhempaan koostumukseltaan mafiseen kiveen (tummempi) on tunkeutunut koostumukseltaan felsisempää (vaaleampi) magmaa, joka on täyttänyt rakoja sekä myös louhinut mafista kiveä sisäänsä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mafinen
http://fi.wikipedia.org/wiki/Felsinen
Nuo omituiset syöpyneen kuopat taas kielivät mielestäni kemiallisesta rapautumisesta ja eroosiosta; kenties kivessä on eritoten tuossa kohtaa esiintynyt jotakin suhteellisesti rapautumisalttiimpaa mineraalia.
Geologiasta yleisesti:
- www.gtk.fi
- www.geologia.fi - wuyufsgfgs
Komppaan geologiaa opiskelevaa.
Nuo on rapautumis syöpymiä. melkoisella varmuudella.
Itse näin vuosia sitten aikatarkalleen peuran sorkan kuvion samalla lailla syöpyneenä.
Mutta ainoa jälki niin täyty olla syöpymää. eikä esim kivettymyt jälki.- savolainen
Moikka. Kiitos tiedoista. Noita sorkkamaisia kuvioita on sellainen viisi tai kuusi tuossa paljaalla osalla. Ilmeisesti eivät siis oikeita jälkiä kuitenkaan.
- kiviootti
Epäilen raossa olleen kalsiittia (tai ehkä dolomiittia). Jos koloissa on vielä jäljellä valkoista tai vaaleaa mineraalia, niin muutama tippa suolahappoa paljastaa kuplimalla, onko jäljellä kalsiittia. Kalsiitti kuplii voimakkaasti, dolomiitti vaatii väkevän suolahapon ja kuplii rauhallisesti. Puukon kärki naarmuttaa helposti kalsiittia.
- kiviootti
Lisään vielä, että kalsiitti (kalkki) liukenee myös pöytäetikkaan, joskin hitaasti.
Esimerkiksi: Laita lasipurkkiin desi kaupasta saatavaa pöytäetikkaa ja hukuta siihen kalsiitin nokare. Laita verrokiksi muitakin muitakin "kiviä". Kymmenen tunnin kuluttua kalsiitti on näkyvästi pienentynyt muiden ollessa ennallaan.
KIVI ON KIVA ! http://kiviootti.weebly.com - kiviootti
kiviootti kirjoitti:
Lisään vielä, että kalsiitti (kalkki) liukenee myös pöytäetikkaan, joskin hitaasti.
Esimerkiksi: Laita lasipurkkiin desi kaupasta saatavaa pöytäetikkaa ja hukuta siihen kalsiitin nokare. Laita verrokiksi muitakin muitakin "kiviä". Kymmenen tunnin kuluttua kalsiitti on näkyvästi pienentynyt muiden ollessa ennallaan.
KIVI ON KIVA ! http://kiviootti.weebly.com..ja lisää... Suomen kallioperä on pääosin metamorfoitunutta eli voimakkaassa paineessa ja lämmössä minerologisesti (kemiallisesti) muuttunutta kiveä. (noin 15km syvyydessä. Täällä oli silloin Alppien kaltainen vuoristo.) Poikkeuksena esimerkiksi nuoremmat satakunnan hiekkakivi ja pohjanlahden pohjalla oleva kalkkikivi, jotka molemmat ovat sedimenttikiviä. Gneissit, graniitit, amfipolit ja muut tummat kalliomme eivät siis voi sisältää merkkejä fossiileista. Kallioperämme on myös hyvin vanhaa.. noin 1600-2000 miljoonaa vuotta, jolloin maaeläimet olivat vasta kapuamassa rannoille. Pohjanlahden kalkkikivistä fossiileja löytyy siinä kuin muistakin Itämeren kalkkikivirannoilta.
kiviootti kirjoitti:
..ja lisää... Suomen kallioperä on pääosin metamorfoitunutta eli voimakkaassa paineessa ja lämmössä minerologisesti (kemiallisesti) muuttunutta kiveä. (noin 15km syvyydessä. Täällä oli silloin Alppien kaltainen vuoristo.) Poikkeuksena esimerkiksi nuoremmat satakunnan hiekkakivi ja pohjanlahden pohjalla oleva kalkkikivi, jotka molemmat ovat sedimenttikiviä. Gneissit, graniitit, amfipolit ja muut tummat kalliomme eivät siis voi sisältää merkkejä fossiileista. Kallioperämme on myös hyvin vanhaa.. noin 1600-2000 miljoonaa vuotta, jolloin maaeläimet olivat vasta kapuamassa rannoille. Pohjanlahden kalkkikivistä fossiileja löytyy siinä kuin muistakin Itämeren kalkkikivirannoilta.
1600-2000 miljoonaa vuotta sitten vielä ollut mitään eläimiä. Ensimmäiset monisoluiset eliötkin kehittyivät vasta ediakarakaudella joskus 600 miljoonaa vuotta sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1163921
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413203- 2362866
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?402396- 361694
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?241496Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411486- 141371
- 181345
- 221271