Urheilijalle apua

Urheilijalleapua

Hei kaikki! Aloitan kertomalla hieman itsestäni. Olen 16 vuotias aktiivisesti urheilua harrastava nuori. Harjoittelen noin 6 kertaa viikossa 3 tuntia kerrallaan. Harjoitus sisältää juoksua, lihaksia, ohjelmien harjoittelua ja yleisesti venyttelyä, voimaa, yms. Minun pitäisi myös saada hieman painoa lisää sillä se on liian alhainen. Kävin viimeviikolla ravitsemusterapeutilla tekemässä ateriasuunnitrlmaa joka sopisi näin kovaa liikkuvalle. Terrveellistä massaa kasvattavaa ruokaa. RT kuitenkin sanoi että saisin itse miettiä mitä haluaisin ja ensi kerralla laitettaisiin ne sitten paperille. Haluaisinkin teiltä "ruoka" ehdotuksia koko päivälle. Kaloreita tarvittaisiin noin 2700 treenipäivinö ja 2300 lepopäivänö. Mitat siis 160/41. Tiedän, tikku olen... Mutta mitö siis kannattaisi vetää? Aamiainen, lounas, välipala, iltapala ? Palkari? Kaikki apu on hyödyksi! Jos pystyt anna esimerkiksi vaikka oma ruokavaliosi ja sen energiamäärä.


Kiitos suumnatomasti !!

3

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vpss

      Itsellä on vaikeuksia pitää kalorit kurissa(alle 3000) ja paino meinaa nousta vaikka olen vegaani ja syön vain 3 kertaa päivässä ja ihan terveellistä ruokaa syön, en mitään eineksiä tai herkkuja. Syön esim. pääruoan lisäksi smoothieita: banaani, tahinia, marjoja, proteiinijauhetta, cashewpähkinöitä, aitoa(itsellä kaura tai manteli), kaakaonibsejä, tulee helposti jo 600 kaloria ja kyllä on mieli ja kroppa virkeänä.

      Syön lisäksi avokadon päivittäin, pähkinöitä, banaania välipalaksi. Kylmäpuristettuja kasviöljyjä käytän. Pääruoalla vaikkapa papupihvit perunalla ja salaatilla tai kasvissosekeitto ja leipää paputahnalla. Minullakin tulee liikuntaa useita tunteja päivässä, voimajooga tyyppistä vinyasa joogaa vähintään tunti, tanssia kuten zumbaa ja ulkoliikuntaa(hiihto, rullaluistelu, pyöräily, kävely) mielellään tunti-pari fiiliksen mukaan mutta paino vaan nousee...

      Ehkä olet kutistanut vatsalaukkuasi etkä siksi pysty syömään tarpeeksi, voisit vähitellen yrittää venyttää vatsalaukkuasi.

    • bodijumala

      oletko poika vai tyttö? mikä on harjoittelun tavoite? Kalorimäärä kuulostaa aika pieneltä ainakin miehelle varsinkin kun saatat kasvaa vielä muutenkin, mutta ota nyt tuo 2700 ja katso nouseeko vai tippuuko paino ja säädä sen mukaan.

      Harjoittelusi ei kuulosta kovin suunnitelmalliselta tai sitten et vain oikein osannut selittää sitä oikein. Itse tekisin mieluummin treenit kahdessa osassa esim aamulla lyhyempi 1 - 1½ h lenkki lihaskuntoa / venyt tapainen ja illalla päätreeni riippuen tietysti tavoitteistasi. Kolme tuntia ainakin aloittelijalle on luultavasti liikaa ja treenin tehokin kärsii. Kannattaa myös muistaa kevennellä esimerkiksi joka kolmas viikko, ettet vedä itseäsi tukkoon. Tähtäätkö jossakin lajissa menestymiseen?

      Laske proteiinia 2g / painokilo ja rasvaa 1g / painokilo ja loput kalorit hiilareista. Hiilarit kannattaa ottaa treenien ympärillä ja illalla proteiinipitoisempaa ruokaa. Kirjaa ylös ruokailusi kalorilaskuri.fi vaikka viikon ajalta, niin pian ei tarvitse enää punnita ruokia jne. kun tiedät suunnilleen, paljonko pitää syödä päivässä.

      Kannattaa vetää paljon kananmunia, vihanneksia, hedelmiä, puuroa, ruisleipää, riisiä, raejuustoa, broileria, paistijauhelihaa, rahkaa ja pähkinöitä. Pyri syömään noin kolmen tunnin välein niin verensokeri pysyy ylhäällä. Jos kalorimäärää on vaikeaa saada täyteen kiinteillä ruoilla, niin lisää ruokaan rypsiöljyä tai juo maitoa.

    • keijofägäri

      Hyviä bonuksia, tienasin noilla 5000e

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7455
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5394
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4595
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4495
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3257
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2685
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2348
    8. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2323
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2322
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2184
    Aihe