Huono talli(ko)?

Nat

Heippa! Hamuan mielipiteitä! Käyn eräällä ratsastuskoululla, ja en koe saavani rahoilleni vastinetta.
Ensinnäkin: Joudun aina ratsastamaan hullulla 95- syntyneellä suokilla joka on ihan sekaisin. Se pukittelee, puree ja potkii. Opettaja vaan hokee että se on hyvä ratsastaa vaikeemmillaki hepoilla.
Sitten, samalla kurssilla kanssani käy monta henkeä, mutta oudoin on tämä oletukselta 5v pikkutyttö.
Hän joutuu usein ratsastamaan (ilman talutusta) eräällä miltei kouluttamattomalla mustalla risteytysponilla.
Kaiken huipuksi hevosten karsinat ovat pienet ja ahtaat, hevosissa on koko ajan ruhjeita ja puremajälkiä. Lisäksi opettajat raivoavat ja vanhemmat hoitajat eivät auta hoitamisessa, vaan räkättävät virheillemme ja kampittavat käytävällä.
Opettaja myös valitsee nykyään lellikkejä, jotka saavat aina toive heppansa.
Kurssillani käy myös 15v ystäväni, hyvin ärsyttävä ''pissis'' joka ratsastaa SHETLANNINPONILLA.. Ystäväni painaa n 70kg. Shettis tulee tunnilta aina henkihieverissä ja väsyneenä!!!
Lisäksi, olen ollut nyt kolmella 10 tunnin kurssilla. ENKÄ KERTAAKAAN OLE PÄÄSSYT LAUKKAAMAAN KUIN VAHINGOSSA. Minä oletan saavani opetusta, mutta opettaja ei anna minun laukata, minä vain kävelen ja ravaan pitkin kentän reunaa samaan suuntaan kun muut saavat tehdä reittejä ja laukata.. Olen perinpohjaisesti PETTYNYT. Pääsin tosin eräällä tunnilla samoihin puuhiin kuin muut. Kun opettaja läpsäisi suokkiani raipalla kun menimme ohi, se nosti laukan ja pukitti jolloin lensin selästä ja mursin ranteeni, silloin tuli ratsastukseen tauko!!
Antakaa vinkkejä mitä tekisin. En kerro ratsastuskoulun nimeä, en opettajan enkä omaani. Ainiin, ja tallillamme laitetaan pienimmät ratsastajat isojen heppojen selkään ja tungetaan tunnille isojen heppojen sekaan shettiksiä. Shettikset luonnollisesti blokkaavat kentän radat hitaudellaan. Esimerkiksi;:
Ratsastin 150 senttisellä suokilla ja eteen ohittaa vierestä 90cm shettis..
APUA

2

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Eihän siihen muu auta kuin vaihtaa tallia. Mikäli karsinat ei täytä uusia säädöksiä, voi asiasta ilmoittaa esim. kunnan eläinlääkärille.

      Opetuksen tasoon et oikein voi vaikuttaa, muuta kuin äänestämällä jaloilla eli vaihtamalla tallia. Älä nyt ainakaan rahaa maksa huonosta opetuksesta.

      Jos talli on SRL:n hyväkstmä ratsastuskoulu, voit ilmoittaa SRL:än, jolloin heiltä käydään talli tarkastamassa.

    • Anonyymi

      Olen samaa mieltä voit vaihtaa tallia ponit ja hevoset ei ansaitse tuomiosta kuraa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      152
      4537
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      196
      3238
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      107
      2829
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      2796
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      145
      2752
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      41
      2131
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2005
    8. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      1967
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1875
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1139
    Aihe