Olenko jo liian vanha aloittamaan ja onko yleensä mahdollisuutta aloittaa vaikka nuorempien kanssa/aloittelijoiden? Asun Hyvinkään seudulla ja kaipaisin myös apua mihin seuraan olisi mahdollista päästä :/
Vastaukset 16
- 17v
Ite alotin koriksen 12 vuotiaana ja olin aiemmin pelannu vain koulussa ja vielä on joukkueeseen tullu viime vuonnakin muutamakin 15-16 vuotiasta uutta pelaajaa joten ihan hyvin viel kerkee en tosin osaa sanoa missä hyvinkään seudulla olisi joukkueita... Kannattaa kyllä ehdottomasti kokeilla ainakin :)
- 11v korispojan isä
Jos olet liikunnallinen / urheilullinen, lajin opin vallan hyvin.
Paljon lajitreeniä on toki tiedossa... hyvä kunto pitää olla! - Mukaan vaan :)
Kannattaa aloittaa itse pelaan hyvinkäällä koripalloa ja olen juuri ikäisesi, hypo on joukkueen nimi. Luultavasti sinulla olisi n. 5-6 kertaa viikossa treenit joten urheilutausta olisi hyvästä. Rohkeasti mukaan vaan!
- Hmmm...
Jos on urheillut ennenkin ja on odotettavissa, että kasvaa tosi pitkäksi, niin voi kai hyvinkin tulla kelpo koripallistiksi.
- endrit
On myös huonoja tosi pitkiä
- Joooooh
Jos kasvaakin pitkäksi, niin saattaa nojata vain sen varaan, ja sitten tuleekin vain pallistiksi, ei niinkään koripallistiksi.
- Reetu Hyviö
Ehdit vielä hyvin lajin pariin! Sinne vain rohkeasti mukaan, muuten saattaa kaduttaa loppuelämän ajan.
- Nimi Erkki
Tyhmä kysymys,
Voit aloittaa koripalln vaikka 50-vuotiaana- aloita vaan
aivan..ja minkä mittaisena vaan. Jos käy niin tuuri että kasvat pitkulaiseksi, niin siitä on apua. Toisaalta, voit huviksesi pelata vaikka peukaloisen kokoisena ja keski-ikäisenä. Kuntoa ei tarvitse valmiiksi olla, mutta toki se pelatessa kehittyy.
- wchamberlain
Mistäs tiedätte vaikka aloittaja olisi tuleva supertakamies ha! Sellanen mikä pistää puolustuksen sekasin antaa hyviä syöttöjä ponnistaa korkealle ja tekee vielä kauniita kolmosia?
Eikun mukaan vaan. Kunto kasvaa ohessa. Rupeet seuraamaan seuran kovimpia pelaajia ja niin monta kertaa kun ne vie sulta pallon sä viet sen niiltä.
Jos innostut ja sulla on ns. pallosilmää ja kipinää lajiin hommaat oman pallon ja siinä läksyjen jälkeen jätät pleikkarin ja näppäilet sen pallon kanssa himassa. Sillätapaa saat siihen nopeasti tatsin. Niin ja muista peukalot taakse kun syöttö tulee. Ton viimeisen oppii viimeistään silloin kun pallo on tullut muutaman kerran käsien läpi palleaan. ;-)
Äläkä mieti tulla staraksi mieti itse treeniä itse lajia - rakastu peliin. Sillä tapaa tullaan staraksi. Ja jos ei tulet kokemaan eri hyvän nuoruuden koriksen parissa.
Lykkyä tykö! :-) - liitu2
voiko koripallon aloittaa vielä tammikuussa?
- esusu1234567890
Ite haluisin aloittaa kans koripallon mutt vantaalla (oon kans 13)
- Koripalloilija
Vantaalla on seura nimeltä Puhu (entinen pussi hukat). Koskaan ei ole liian myöhäistä. Itse olen 14v olen pelannut noin 3.5 vuotta. Nykyään pärjään ihan hyvin vuotta vanhempieni kanssa,. En itse tosin pelaa Vantaalla.
- endrit
Rekolan Urheilijat ja PuHu
- KareemAbdulJabbar123
Kareem Abdul-Jabbar (NBA:n historian yksi parhaista senttereistä) aloitti koripallon 15-vuotiaana.
- o__0
Ettei vaan ollut Hakeem Olajuwon, eikä KAJ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741660- 231162
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134896Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48538
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32508- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 34414
- 33413
- 16399
- 82398